Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

προς το παρόν τίποτα δηλαδή; ούτε με τα αρθρα 22-23 του ΓΟΚ;

αν σε παίρνει με 22-23 γιατί περιμένεις ρύθμιση αυθαιρέτων;

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτος σχεδιου δομηση, κατασκευαστηκε, με εκδοση οικοδομικης αδειας, κτιριο με χρηση συνεργείου αυτοκινήτων.

Στο εγκεκριμένο όμως κτίριο της αδειας, κατασκευάστηκαν αυθαιρετες προσθηκες κατ' επέκταση.

Σημέρα η εν λόγω χρηση (συνεργειο αυτοκινητων), δεν επιτρέπεται πλεόν στην συγκεκριμένη περιοχη.

Για να ρυθμίσω τις αυθαιρεσίες, με ποιους όρους δόμησης θα συγκρίνω, από τη στιγμή που σημερα δεν υπαρχουν συγκρίσιμα μεγέθη? 

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αυθαίρετες προσθήκες με την ίδια χρήση, κατασκευάστηκαν τη χρονική περίοδο που επιτρεπόταν η  χρήση αυτή στην περιοχή, τότε μπορείς να υπάγεις το ακίνητο σε ρύθμιση (δες και το άρθρο 8 ν. 4178)

Οι επιφάνειες που είναι καθ υπέρβαση των εγκεκριμένων, αυτές  εντάσσονται στη ρύθμιση. Για τους συντελεστές υπέρβασης θα βάλεις τους όρους δόμησης σήμερα , δηλαδή σημερινό μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος, Σ.Δ, ΣΚ .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά έχω ακόμα μερικές απορίες:

Θα συγκρίνω με τους όρους δόμησης άλλης χρήσης που ισχύει για την περιοχή σήμερα. Π.χ. εγώ έχω συνεργείο και σήμερα επιτρέπονται ξενοδοχεία. Θα συγκρίνω με τους όρους δόμησης της χρήσης ξενοδοχείο?

Επίσης είναι μη άρτιο και οικοδομήσιμο πλέον το οικόπεδο. Είναι 2500 τ.μ. και η αρτιότητα είναι στα 4000 τ.μ.

Εγώ θεωρώ ως σημερινή επιτρεπόμενη δόμηση για τη σύγκριση τα 200 τ.μ. που δίνουν ως δόμηση τα πρώτα 4000 τ.μ., παρόλο που δεν επιτρέπεται η χρήση συνεργείο σήμερα ή πάω με τους δυσμενέστερους συντελεστές, δηλ. Υ.Δ.>200%? 

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβαίνω σωστά η περιοχή που μελετάς είναι εκτός σχεδίου, αλλά εντός Γ.Π.Σ μέσω του οποίου θεσπίστηκαν χρήσεις γης και αρτιότητες.

Αν είναι έτσι, συνήθως στις περιοχές του Γ.Π.Σ αναφέρεται ότι, για  τους λοιπούς όρους και περιορισμούς δόμησης εφαρμόζονται οι διατάξεις των ΠΔ/6.10.78 (ΦΕΚ 538/Δ/6.10.78) και ΠΔ/24−5−85 (ΦΕΚ 270/Δ/31.5.85), όπως ισχύουν εκάστοτε χωρίς τις προβλεπόμενες παρεκκλίσεις.

Κατά τη γνώμη μου, δεν αναζητάς τι συμβαίνει σε σχέση με τις χρήσεις, αφού η δική σου χρήση δεν υπάρχει στις επιτρεπόμενες,  αλλά σε σχέση με τις γενικές διατάξεις.( ΦΕΚ 270/Δ/85 άρθρο1 ΣΔ=0,2 ΣΚ=0,1).
Στο πως εφαρμόζονται όμως σε μη άρτιο γήπεδο σαφής απάντηση, τουλάχιστον από μένα δεν υπάρχει μέχρι στιγμής. Από την παρακάτω εγκύκλιο δεν είμαι σίγουρος ότι εννοούν να πολλαπλασιάσεις την επιφάνεια μη αρτίου με το ΣΔ και με αυτόν να συγκρίνεις. Θα ήταν παράλογο ένα γήπεδο να μην έχει όρους δόμησης και εμείς να του αποδίδουμε οικοδομησιμότητα. Βεβαίως δεν είναι το μοναδικό παράλογο του νόμου.
Ανέμενε την τοποθέτηση και άλλων συναδέλφων.
 
 
Η εγκ. 4/αρθρο 18 παρ 2, αναφέρει:
 
ΑΡΘΡΟ 18 
 
33)  Παρ. 2 : α) Κατά τη διατύπωση της παραγράφου αυτής για τον υπολογισµό των σχετικών 
συντελεστών   τετραγωνιδίων   «τα   µεγέθη   των   αυθαιρέτων   κατασκευών   ή   χρήσεων 
συγκρίνονται µε τους επιτρεπόµενους όρους και περιορισµούς δόµησης που ισχύουν στην 
περιοχή του ακινήτου». 
Σκοπός  της  διάταξης  είναι,  ανεξαρτήτως  εάν  το  οικόπεδο/γήπεδο  όπου  βρίσκεται  η 
αυθαίρετη κατασκευή είναι άρτιο και οικοδοµήσιµο, να συγκρίνονται τα πολεοδοµικά µεγέθη 
του αθροίσµατος των επιφανειών των αυθαιρέτων κατασκευών ή της αυθαίρετης αλλαγής 
χρήσης µε τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα στη θέση του ακινήτου προκειµένου 
να υπολογιστούν οι συντελεστές τετραγωνιδίων και στη συνέχεια το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. 
Επίσης διευκρινίζονται τα εξής :  
i)  Οικόπεδο  είναι  εντός  εγκεκριµένου  ρυµοτοµικού  σχεδίου  ανεξαρτήτως  αν  έχει 
κυρωθεί ή όχι τυχόν πράξη εφαρµογής. 
ii) Οικόπεδο είναι εντός οικισµού κατά τα οριζόµενα στη σχετική διοικητική πράξη. ∆εν 
είναι   εντός   οικισµού   γήπεδο   που   βρίσκεται      στη   ζώνη   του   άρθρου   14   του   ν.δ. 
17.7/16.8.1923 κατά τα οριζόµενα στην παρ. 6 του άρθρου 25 του ν. 2508/97, όπως ισχύει. 
iii)  Τα  γήπεδα  που  βρίσκονται  στην  υπόλοιπη  περιοχή  της  Επικράτειας  είναι  εκτός 
εγκεκριµένου   ρυµοτοµικού   σχεδίου.   Στις   περιπτώσεις   αυτές,   όπου   δεν   υπάρχουν 
ειδικότερες διατάξεις ελέγχου ή προστασίας της περιοχής που να θέτουν όρους δόµησης, 
εφαρµόζονται οι όροι δόµησης που ορίζονται στο άρθρο 1 «Γενικές διατάξεις» του π.δ/τος 
της 24/31.5.1985 (∆’ 270), είτε στα επόµενα άρθρα του ανάλογα µε τη χρήση. 
Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή είναι εκτός σχεδίου, αλλά εντός Ζ.Ο.Ε., σε περιοχή NATURA, έχει ΣΧΟΟΑΠ, έχει πρόσωπο σε εθνικό δίκτυο και έχει και ιδιοκτήτη από τους λίγους . . . 

Όλα τα παραπάνω απαγορεύουν τη χρήση συνεργείο αυτοκινήτων.

Το έχω ήδη δηλωμένο στο 4014 (ήταν η 1η μου δήλωση, αν ερχόταν τώρα θα τον έδιωχνα) , αλλά εκεί είχα τη δυνατότητα να υπολογίσω τα ποσοστά υπέρβασης με βάση τους όρους δόμησης που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής.

Τώρα πρέπει να το μεταφέρω στον 4178, επειδή δεν έχω καταθέσει σχέδια και θέλω να κάνω και κάποιες διορθώσεις στα φύλλα καταγραφής.

Μιλάμε για πρόστιμα 20.000 ευρώ που έχει πληρώσει ήδη στον 4014 και είναι να πληρώνει ακόμα 20.000 ευρώ. 

Προσπαθώ να μιλήσω με το Τ.Ε.Ε. και η κλήση μου είναι μόνιμα σε αναμονή. Με έχει πιάσει απελπισία γιατί αυτός θέλει να γίνει η μεταφορά στο πρώτο εξάμηνο.

Υπάρχει καμία περίπτωση να μην υπάρχει δυνατότητα υπαγωγής και να έχω κάνει πατάτα?

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Pavlos33

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή είναι εκτός σχεδίου, αλλά εντός Ζ.Ο.Ε., σε περιοχή NATURA, έχει ΣΧΟΟΑΠ, έχει πρόσωπο σε εθνικό δίκτυο και έχει και ιδιοκτήτη από τους λίγους . . . 

Όλα τα παραπάνω απαγορεύουν τη χρήση συνεργείο αυτοκινήτων.

Το έχω ήδη δηλωμένο στο 4014 (ήταν η 1η μου δήλωση, αν ερχόταν τώρα θα τον έδιωχνα) , αλλά εκεί είχα τη δυνατότητα να υπολογίσω τα ποσοστά υπέρβασης με βάση τους όρους δόμησης που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής.

Τώρα πρέπει να το μεταφέρω στον 4178, επειδή δεν έχω καταθέσει σχέδια και θέλω να κάνω και κάποιες διορθώσεις στα φύλλα καταγραφής.

Μιλάμε για πρόστιμα 20.000 ευρώ που έχει πληρώσει ήδη στον 4014 και είναι να πληρώνει ακόμα 20.000 ευρώ. 

Προσπαθώ να μιλήσω με το Τ.Ε.Ε. και η κλήση μου είναι μόνιμα σε αναμονή. Με έχει πιάσει απελπισία γιατί αυτός θέλει να γίνει η μεταφορά στο πρώτο εξάμηνο.

Υπάρχει καμία περίπτωση να μην υπάρχει δυνατότητα υπαγωγής και να έχω κάνει πατάτα?

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Pavlos33

κατ' αρχήν δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα και ΖΟΕ και ΣΧΟΟΑΠ.

ένα από τα δύο πρέπει να κάνει αναφορά στο άλλο. 

το ίδιο ισχύει γενικά και με τη NATURA, εκτός αν είναι ύστερη των ΖΟΕ ή / και ΣΧΟΟΑΠ.

δεν μπορεί μία περιοχή να έχει δύο "παράλληλα" σετ χρήσεων και όρων δόμησης

εκτός αν έχει αρχαιολογική ή δασική κήρυξη ύστερη της χωροταξικής / πολεοδομικής.

πρέπει, σε συνεργασία με την πολεοδομία, να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς ισχύει για το ακίνητο τώρα,

αλλά και τη χρονική διαδοχή του καθεστώτος σε σχέση με τις παραβάσεις σου. 

Αν η χρήση επιτρέπονταν όταν κτίστηκε, που προφανώς επιτρέπονταν για να βγει άδεια, το ακίνητο μπορεί να υπαχθεί.

Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι μπορούν να υπαχθούν και οι υπερβάσεις.

Πρέπει και αυτές να προϋφίστανται του νομοθετήματος που απαγορεύει τη χρήση. (ή τουλάχιστον έτσι το εφαρμόζω εγώ)

 

έχεις την απόσταση ασφαλείας Χ 0,5 από τον άξονα της εθνικής;

 

το αν έχεις καταθέσει σχέδια δεν έχει ουσιαστική σημασία για τη μετάβαση.

Πρέπει να την κάνεις επειδή πρέπει, όχι επειδή δεν έχεις ανεβάσει σχέδια. 

 

έχει ληξιπρόθεσμες; γιατί να κάνεις μετάβαση τώρα; άστη για μετά τις 10/02/14.

αν την κάνει τώρα πρέπει να πληρώσει τις 6 πρώτες δόσεις άμεσα

(εκτός αν χρωστάει περισσότερα με τις παλιές δόσεις)

Αν είναι έτσι, κάνε μετάβαση, να πληρώσει το ΤΕΕ, να του βγάλεις δόσεις χωρίς διόρθωση της δήλωσης,

και να την κάνεις μετά τις 10/02/14 με ησυχία. 

 

Σχετικά με τους όρους δόμησης που θα λάβεις ως επιτρεπόμενους,

έχουν γίνει άπειρες κουβέντες και στο φόρουμ αλλά και στις ημερίδες.

Κατά Γαρδίκη πας με 270/Δ' κι ότι βγάλει. 

Ταυτόχρονα όμως είπε και ότι για μη άρτια και μη οικοδομήσιμα τα βάζουμε όλα max.

και υπάρχει και η λογική, που σου προτείνω για το συγκεκριμένο, να πας με τα μεγέθη της άδειας.

Δεν έχει καμία λογική να χρησιμοποιήσεις όρους δόμησης κατοικίας ή ξενοδοχείου ή κέντρου αναψυχής για νομίμως υφιστάμενο συνεργείο

Δηλαδή αν σήμερα η μόνη επιτρεπόμενη χρήση είναι υπαίθρια καθιστικά και εσύ έχεις μία υπέρβαση 2 τ.μ.

θα πάει με όλους τους συντελεστές στο max;

Δεν μου κολλάει.  

Link to comment
Share on other sites

και κάτι γενικό:

 

σήμερα έκανα μία διόρθωση σε νέα δήλωση (κατευθείαν 4178) που είχε πληρώσει ήδη δύο δόσεις

και το κουτοσύστημα μου έβγαλε άλλες 102 εκ τω οποίων οι 6 πρώτες πάλι μέχρι 10/2/14.

Δηλαδή άμα το κάνω κάθε μέρα θα μειώνεται συνέχεια η δόση αλλά πάντα οι νέες 6 πρώτες θα είναι μέχρι 10/02/14

και τελικά θα φτάσει αυτός να έχει 120 δόσεις και όχι 102 που λέει ο Νόμος.

και όταν φτάσει το 2032 που θα τελειώσει η προθεσμία των 102, αυτός θα έχει ακόμα απλήρωτες,

όπως την πάτησαν οι τελευταίοι του 3843 που έγιναν εκπρόθεσμοι χωρίς να το θέλουν,

αφού οι τράπεζες δεν δέχονταν πληρωμές κι ας ήταν εμπρόθεσμες βάσει δήλωσης!

 

Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι / ΤΕΕτζίδες!

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως έκανε κάτι τέτοιο, τότε μας ...δουλεύουν από τις πολλές ασπιρίνες που παίρνουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το έκανε και μπορώ να σας στείλω το δοσολόγιο που έχει πλέον 9 δόσεις μέχρι 10/02.

3 που έχει πληρώσει ήδη και άλλες 6 ανεξόφλητες.

 

Εν τω μεταξύ, κοιτάω τώρα καλύτερα την ειδική ανακοίνωση του ΤΕΕ για τις προθεσμίες του 1ου εξαμήνου.

Και ακόμα και σε αυτή που είναι ειδική για το θέμα και βγήκε χθες 28/01, 

δεν λέει τι θα γίνει με αυτούς που έχουν υποχρέωση υπαγωγής μέχρι 6/02 αλλά δεν θα την κάνουν.

Λέει για όλες τις άλλες περιπτώσεις εκτός από αυτή.

Οι άνθρωποι δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα και το επάγγελμα.

Πότε περιμένουν να το πουν; Μήπως αφού λήξει το 1ο εξάμηνο;

Και επανέρχεται το ερώτημα που είχαμε συζητήσει ήδη από το Σεπτέμβριο.

Έστω ότι κάποιος δεν κάνει μετάβαση και "χάνει" το παράβολο και τις δόσεις που ενδεχομένως έχει πληρώσει ήδη με 4014.

Και κάνει λοιπόν μία ωραιότατη νέα δήλωση 4178, και στις παλαιότερες πληρωμές βάζει τα ποά του 4014

όπως ακριβώς βάζουμε τα ποσά του 3843.

Ποιος θα του δημιουργήσει πρόβλημα και τι πρόβλημα θα είναι αυτό;

Θα το αποβάλουν; ας γελάσω! θα του βάλουν προσαύξηση; την ίδια που θα έχουν και όσοι ήταν τυπικοί κατ' αρχήν και έκαναν μετάβαση;

θα του συμψηφίσουν τις δόσεις; θα του δώσουν το 10%; 

και που πάει η αναλογικότητα των ποινών κλπ κλπ;

 

Δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.