Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν η γη υψηλής παραγωγικότητας είναι ανασταλτικός παράγοντας για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης. Έχω υπαγάγει αυθαίρετο στο Ν. 4014 με εξοφλημένο παράβολο 500 ευρώ (α΄ κατοικία χωρίς οικοδομική άδεια) και τον μετέφερα στον 4178 προς έκδοση οικοδομικής αδείας. Επειδή το σπίτι είναι σε οικισμό με ακτίνα και υπάρχει περίπτωση να ανήκει σε περιοχή υψηλής γεωργικής παραγωγικότητας, μου ζήτησαν στην Πολεοδομία της περιοχής βεβαίωση από τη γεωργ, υπηρεσία για να μου κάνουν πληρότητα για την έγκριση δόμησης. Στο Ν. 4178 δεν έχω εντοπίσει για τις άδεις νομιμοποίησης να είναι ανασταλτικός παράγοντας η γη υψηλής παραγωγικότητας..Μήπως κάποιος είναι πιο καλά ενημερωμένος και μπορεί να με συμβουλεύσει ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν η γη υψηλής παραγωγικότητας είναι ανασταλτικός παράγοντας για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης. Έχω υπαγάγει αυθαίρετο στο Ν. 4014 με εξοφλημένο παράβολο 500 ευρώ (α΄ κατοικία χωρίς οικοδομική άδεια) και τον μετέφερα στον 4178 προς έκδοση οικοδομικής αδείας. Επειδή το σπίτι είναι σε οικισμό με ακτίνα και υπάρχει περίπτωση να ανήκει σε περιοχή υψηλής γεωργικής παραγωγικότητας, μου ζήτησαν στην Πολεοδομία της περιοχής βεβαίωση από τη γεωργ, υπηρεσία για να μου κάνουν πληρότητα για την έγκριση δόμησης. Στο Ν. 4178 δεν έχω εντοπίσει για τις άδεις νομιμοποίησης να είναι ανασταλτικός παράγοντας η γη υψηλής παραγωγικότητας..Μήπως κάποιος είναι πιο καλά ενημερωμένος και μπορεί να με συμβουλεύσει ? Ευχαριστώ!

δηλαδή σου είπαν ότι παρά το γεγονός πως είναι μέσα στην ακτίνα του οικισμού,

η οικοδομησιμότητα εξαρτάται από τη βεβαίωση της διεύθυνσης γεωργίας; (πρώην, ΝΕΧΩΠ πρώην κλπ)

Ομολογώ ότι δεν ξέρω τι από τα δύο υπερισχύει, αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο.

Εμείς εδώ δεν έχουμε τέτοια θέματα, γιατί δεν έχουμε ούτε ακτίνες ούτε ζώνες, και έχουμε ΖΟΕ, ΓΠΣ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο αρθρο 2 παρ στ ......αναφερει για τα δαση,δασικη ή αναδασωτέα. Η αλπικη ζωνη περιλαμβανεται μεσα στην δασικη εκταση? Δηλαδη ενα καταφυγιο μπορει να τακτοποιειθει οταν βρισκεται μεσα σε αυτην?

Link to comment
Share on other sites

Στο αρθρο 2 παρ στ ......αναφερει για τα δαση,δασικη ή αναδασωτέα. Η αλπικη ζωνη περιλαμβανεται μεσα στην δασικη εκταση? Δηλαδη ενα καταφυγιο μπορει να τακτοποιειθει οταν βρισκεται μεσα σε αυτην?

νομίζω ότι η αλπική ζώνη έχει να κάνει με το υψόμετρο.

Δεν ξέρω αν οτιδήποτε μέσα σε αυτή θεωρείται δασικό ή / και δάσος.

Το καταφύγιο που λες βρίσκεται σε ιδιόκτητο γήπεδο; Πως προκύπτει ο χαρακτηρισμός του καταφυγίου; Πως εντάσσεται στις "γενικές" χρήσεις (π.χ. κατοικία ή υπηρεσίες; )

Το γήπεδο πέριξ του καταφυγίου είναι δασωμένο; 

Link to comment
Share on other sites

Το καταφυγιο ειναι ιδιοκτητο.Εχει παραχωρηθει απο το τοτε υπουργειο γεωργιας εκταση 1 στρεμμα περιξ του καταφυγιου.

Πραγματι εχει να κανει με το υψομετρο. Γυρω γυρω απο το καταφυγιο δεν υπαρχουν δεντρα

Link to comment
Share on other sites

Το καταφυγιο ειναι ιδιοκτητο.Εχει παραχωρηθει απο το τοτε υπουργειο γεωργιας εκταση 1 στρεμμα περιξ του καταφυγιου.

Πραγματι εχει να κανει με το υψομετρο. Γυρω γυρω απο το καταφυγιο δεν υπαρχουν δεντρα

φαντάζομαι λοιπόν ότι αν δεν προκύπτει από κάπου οριστικός δασικός χαρακτηρισμός του ΙΔΙΟΚΤΗΤΟΥ γηπέδου, μπορεί να γίνει και δήλωση. 

(υποθέτω ότι το παραχωρητήριο ήταν για νομή και όχι για χρήση)

Και μετά τα τυπικά έρχονται τα ουσιαστικά:

Έχει ελπίδα να μην χαρακτηριστεί δασικό κάποια στιγμή;

Του χρειάζεται η δήλωση για διαγραφή προστίμου ή / και άδεια λειτουργίας ( ; ) ή κάποια άλλη πράξη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει χαρακτηριστει στο παρελθον δασος ή δασικο αλλα θα ηθελα να το μαθω. Που μπορω να το βρω?

Η δηλωση του χρειαζεται για το νομιμο του κτιριου και για αδεια λειτουργιας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει χαρακτηριστει στο παρελθον δασος ή δασικο αλλα θα ηθελα να το μαθω. Που μπορω να το βρω?

Η δηλωση του χρειαζεται για το νομιμο του κτιριου και για αδεια λειτουργιας

πρέπει να κάνεις μία αίτηση στο δασαρχείο για προηγούμενο χαρακτηρισμό (με τοπογραφικό)

η άδεια λειτουργίας μπορεί να βγει αν υποτεθεί ότι γίνεται δήλωση; έχει χρήσεις κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο πανωσήκωμα ορόφου σε πολυκατοικία εντός σχεδίου του 1970. Η κατασκευή σταμάτησε στις κολώνες...λόγω καταγγελίας. Έχουν μείνει πλέον μόνο οι κολώνες ανοιχτές από πάνω. Αυτή κατασκευή ρυθμίζεται με τον 4178 ?

 

Ο νόμος ορίζει : 

 

 

Η αναστολή ή και η εξαίρεση από την κατεδάφιση, κατά τις διατάξεις του παρόντος, ισχύει για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και για χρήσεις που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι 28.7.2011

 

Εφόσον δεν έχει κατασκευασθεί η πλάκα οροφής θεωρείται ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το λάβεις ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό εκεί δεν τίθεται θέμα ολοκλήρωσης Φ.Ο. Μπορεί να είναι οποιαδήποτε κατασκευή που δεν αντιστοιχεί σε χώρο και η οποία δεν έχει σκελετό.

Το θέμα είναι να έχει γίνει πριν την 28-7-11. Αυτό υποθέτω ότι αποδεικνύεται από την καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.