Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

ο τιτλος του συμβολαιου ειναι

 

"μεταβιβαση ποσοστου  50% εξ αδιαιρετου αγροτικου ακινητου αξιας...11.000,00 ΕΥΡΩ"

 

αυτο δεν θελει

 

η ..πραξη  μεταβιβασης ειναι κατω απο 15.000,00

 

υγ

ισως μπερδευει λιγο η λεξη "διανομη" που ανεφερε ο χριστοφορος

 

βεβαιως...αν ηταν διανομη...θα πηγαινε στο συνολο της αξιας του αγρου...

 

αλλά  η " διανομή"  εχει σχεση με τον τροπο κτησης.... δλδ  διανομη λογω αναδασμου

 

απο τον οποιον προηλθε ο αγρος....

 

απο τον οποιον πωλειται ένα ποσοστο χαμηλοτερο των 15.00,00 ευρω.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η λεπτή μπλε (ΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ) γραμμή είναι:

όταν αγοράσω το 10% ενός αγρού άξίας ΟΛΟΥ του αγρού 25000€,

το συμβόλαιο τι θα γράφει στον τίτλο;;;

 

"μεταβιβαση ποσοστου  10% εξ αδιαιρετου αγροτικου ακινητου αξιας...25.0000,00 ΕΥΡΩ"

ή

"μεταβιβαση ποσοστου  10% εξ αδιαιρετου αγροτικου ακινητου αξιας...2.500,00 ΕΥΡΩ"

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

οφειλόμενη διευκρινηση

 

-το αρθρο 3 στο iv, μιλαει για ακινητα αναδασμου ή εκ διανομης απο το κρατος.....εφοσον η αντικειμενικη αξια αυτων δεν υπερβαινει τις 15.000 ευρω

[δεν μιλαει για αξια συμβολαιου]

 

αρα..."παμε" με βαση  την  συνολικη αξια...ανεξαρτητα   της αξιας του πωλουμενου ποσοστού...

 

[επομενως, ο φαεθον...ανω # 130, πολυ σωστα το ειπε...]

 

-στην  εγκ.4/παρ. 6  αναφερει οτι  η εξαιρεση αφορά  ακινητα απο αναδασμο και διανομή.... εφοσον η αναγραφομενη στο συμβολαιο αξια δεν υπερβαινει τις 15.000

αρα , συμφωνα με την εγκ. 4, αν η αξια του πωλουμενου  -ολοκλήρου ή  ποσοστου -  στο συμβόλαιο  ειναι κατω απο 15.000,  τοτε δεν απαιτειται...

 

Ισως θεωρουν οτι,  τα τοπογραφικα των αναδασμων και των διανομων...ειναι αρκετα "σωστα"

 

και δεν θελουν να επιβαρυνουν..."μικρης αξίας" μεταβιβασεις,

 

ειδικα επι μεταβιβάσεων ποσοστων,  που γινονται  -συνηθως- μεταξυ συνιδιοκτητών συγγενων μεταξυ τους..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τους λόγους,

αλλά γενικά εντόπισαν ότι για το κόστος τακτοποίησης, ευθύνη φέρει ο συνάδελφος τοπογράφος.

 

Έτσι λοιπόν:

1. σε εκτός σχεδίου με άδεια, δεν απαιτείται τοπογραφικό για την τακτοποίηση!!!!!!

2. σε "μικρές" αγοραπωλησίες... δεν απαιτείται...

αύριο μεθαύριο.... σε τι άλλο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα:

Αγρός με αντικειμενική αξία 100000€.

Εγώ αγοράζω το 10%, ο αδερφός μου που είναι άπλας αγοράζει το 20%.

Για να πιούμε μετά κανά ούζο στον Τομπουρλίκα,

πάμε μαζί και κάνουμε μαζί συμβόλαιο.

Το 19567 αυτός, το 19568 εγώ.

Δλδ για το ένα θα πάμε τοπογραφικό και για το άλλο όχι????

 

Αν κατάφεραν να το κάνουν και αυτό...

τι να πω...

Συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

πρωτο

εξ αδιαιρετου αγορα  σε χωραφι....θυμιζει τις ...παληές.....καλες εποχες των "εξ αδιαιρετου" στην...Καλλικρατεια ...καιλοιπαιπεριοχαί...

δευτερο

κανετε ενα συμβολαιο...εχει λιγωτερα εξοδα....

[παλι θα πιείτε τα ουζα σας...] :smile:

τριτο

με τόοσα λεφτα που δινετε....και προαιρετικο  να ηταν το τοπογραφικο....

 

παλι θα κανατε το εξαρτημενο....

 

[εκτος αν εχεις τοση εμπιστοσυνη  στα τοπογραφικα των διανομων...]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και συνταξιδιώτες στο ταξίδι της καθημερινής τρέλας,

 

Σε συνέχεια της #108 ανάρτησης μου να ενημερώσω ότι τελικά κατάλαβα ότι οι συμβολαιογράφοι-υποθηκοφύλακες αρνούνται να συστήσουν οριζόντια ιδιοκτησία

 

σε τακτοποιημένους χώρους καθότι θεωρούν ότι οι ιδιοκτήτες δεν έχουν την πλήρη νομή με την έννοια ότι είναι δικά τους για 30 χρόνια σύμφωνα με το νόμο κι οχι εις αεί...

 

 

Για τη περίπτωση μου τώρα που πρόκειται για ισόγεια κατοικία που μετατράπηκε σε κατάστημα σε προ του 1.1.1983 κτίσμα τι ισχύει σύμφωνα με την εγκύκλιο 3

 

28. "Ως αυθαίρετη κατασκευή νοείται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.
Δεν προκύπτει υποχρέωση υπαγωγής αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρων από κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) σε κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) προ 1.1.1983, δεδομένου ότι η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε με το άρθρο 5 του ν. 1577/85. Εξαιρείται η εγκατάσταση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κύριων χώρων σε χρήση ειδικών κτιρίων υπολογιζομένου του προστίμου σύμφωνα με την παρ. 5β του άρθρου 18 του ν. 4178/13."

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω δίνουμε βεβαίωση ακόμη κι αν διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο ή πρέπει πρώτα να το ρυθμίσουμε πολεοδομικά?

π.χ. Ενημέρωση φακέλου επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξεκαθαρίζει το παραπάνω είναι αν ενδιαφέρει ο χρόνος της αλλαγής χρήσης ή αν το κτίριο είναι αδειοδοτημένο προ 1.1.83!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και συνταξιδιώτες στο ταξίδι της καθημερινής τρέλας,

 

Σε συνέχεια της #108 ανάρτησης μου να ενημερώσω ότι τελικά κατάλαβα ότι οι συμβολαιογράφοι-υποθηκοφύλακες αρνούνται να συστήσουν οριζόντια ιδιοκτησία

 

σε τακτοποιημένους χώρους καθότι θεωρούν ότι οι ιδιοκτήτες δεν έχουν την πλήρη νομή με την έννοια ότι είναι δικά τους για 30 χρόνια σύμφωνα με το νόμο κι οχι εις αεί...

 

 

Το επιβεβαιώνω αυτό συνάδελφε. Η οριζόντια δεν αλλάζει. Μόνο αν γίνει πράξη εξαίρεσης από κατεδάφιση μέσω πολεοδομίας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν στα σχέδια που παραδίνετε στους συμβολαιογράφους γράφετε πάνω κάποιο κείμενο που να βεβαιώνετε ότι το σχέδιο αυτό είναι γνήσιο αντίγραφο αυτού που θα αναρτηθεί στο σύστημα...

Νομίζω με κάλυψε ο συνάδελφος ΚΑΝΑ http://www.michanikos.gr/topic/35831-Α03-Βεβαιώσεις-Μηχανικού/?p=640815

Edited by m_chalm
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω αυτό συνάδελφε. Η οριζόντια δεν αλλάζει. Μόνο αν γίνει πράξη εξαίρεσης από κατεδάφιση μέσω πολεοδομίας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν στα σχέδια που παραδίνετε στους συμβολαιογράφους γράφετε πάνω κάποιο κείμενο που να βεβαιώνετε ότι το σχέδιο αυτό είναι γνήσιο αντίγραφο αυτού που θα αναρτηθεί στο σύστημα.

 

Στη περίπτωση μου δεν υπάρχει καθόλου σύσταση ουσιαστικά και θέλουν να κάνουν τώρα οι άνθρωποι. Πρόκειται για ιδιόκτητο κτίριο ισογείου-ορόφου χωρίς σύσταση!

Πλήρες αδιέξοδο!

 

 

Ναι μου το ζητάνε και το γράφω...

Όπως επίσης μου ζητήσανε να γράφω στο σχέδιο ότι κατέχω όλα τα απιτούμενα έγγραφα και θα τα ανεβάσω έως τη λήξη της προβλεπόμενης ημερομηνίας! (Πάνω στο σχέδιο αυτό παρακαλώ!)

 

 

 

Αυτό που δεν ξεκαθαρίζει το παραπάνω είναι αν ενδιαφέρει ο χρόνος της αλλαγής χρήσης ή αν το κτίριο είναι αδειοδοτημένο προ 1.1.83!!!

 

Πολύ σωστή παρατήρηση συνάδελφε.. Υποθέτω θα βγει εγκύκλιος που θα ερμηνεύει την εγκύκλιο..

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, η ερώτηση είνει πως ενεργούμε? Αυτό δεν το διευκρινίζει κι υποθέτω ούτε πρόκειται να το κάνουν ποτέ!

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.