Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

θα δω ξανα τους παλιους τιτλους  πριν τη συνταξη του τοπο του92 κ θα επανελθω,αν κ οι παλιοι τιτλοι δεν ανεφεραν εκταση 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διστάζω μέρες τώρα να πω οποιαδήποτε γνώμη. Δεν είναι κλασσική περίπτωση, δεν μιλάμε για το οικόπεδο που κάποιος θα χτίσει οποιοδήποτε σπίτι. Και σκέφτομαι το εξής, αφού έχεις συναντήσει αυτή την υπόθεση 12 χρόνια πριν. Υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας για 13μ²; Έχει γίνει ποτέ έλεγχος τίτλων για αυτά; Και πως ακριβώς τα 13 έγιναν 28, πάνω από 100% αύξηση δηλαδή. Δεν μιλάμε για διόρθωση στο τοπογραφικό ενός τίτλου, μιλάμε (νομίζω) για «εγώ μια ζωή πάρκαρα εκεί το αυτοκίνητό μου, τώρα θέλω να παρκάρω και ένα ακόμα».

 

Η πρώτη εντύπωση είναι ότι πρόκειται για διαδοχικές καταπατήσεις. Πρέπει να γίνει έλεγχος τίτλων από την αρχή.

 

Δεν βλέπω να στοιχειοθετούνται εμπράγματα δικαιώματα από την στιγμή που δεν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας.

τελικα συμφωνα με τον παλιο τιτλο εγινε αποδοχη κληρονομιας για 13τμ τα οποια συνορευουν με ιδιοκτησια κληρονομουμενης 

δηλ τελικα δεν εκαναν  αποδοχη του ολου των 28τμ  (ειτε σαν ενιαιου ειτε σαν 2 χωριστα  ομορα  κ τα οποια ειναι ρυμ/να)

Σημερα εχουν κτισει κ τα 28τμ αυθαιρετα

Πως το χειριζομαι?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρίζει το ιδιοκτησιακό (οι αποδοχές κληρονομιάς δεν θέλουν βεβαιώσεις) και καταλήγεις σε αυθαίρετο που πατάει σε 2 τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

dsworks

συναδελφε dsworks δεν ξεκαθαριζει ακριβως το ιδιοκτησιακο  κ εννοω οτι δεν φαινεται αν προκειται για 2 ξεχωριστα κομματια

Σου παραθετω το ολο ιστορικο

ΤΙΤΛΟΙ

1)Προικοσυμφωνο του 52  αναφερει μια οικια  στη περιοχη Α (ετσι το ειχε ο προκατοχος)

2)Αποδοχη του 92(οταν εκανα κ το τοπο)γινεται για την οικια κ ενα οικοπεδο εναντι  13τμ (τα χωριζε μικρος δημοτικος δρομος) 

το οποιο οικοπεδο συνορευει με ιδιοκτησια κληρονομουμενης(προκατοχου).

Αρα το 52 μια οικια κ καν δεν αναφερουν το εναντι κομματι (διοτι ετσι συνηθιζαν εκεινα τα χρονια κ λογω της ευτελους αξιας τοτε ,του κομματιου.Σε χωριο ολα αυτα εκεινη την εποχη δεν ειχαν αξια κ δεν ασχολουνταν)

Το 92 κανουν αποδοχη το μισο επειδη ειχαν κτισει μια παραγκα κ αφηνουν εξω το υπολοιπο που στο συμβολαιο αναφερεται σαν ομορο(για λογους φορολογικους...εξυπναδες που πολλοι εκαναν) 

Προφανως ηταν ενα ενιαιο!!!!

Σημερα το εχουν κτισει ολο (δηλ το μισο κ το ομορο)

Κατα την γνωμη μου πρεπει να γινει διορθωση της αποδοχης,να φανει ολο το ακινητο (εστω κ με χρησικτησια?) κ μετα υπαγωγη του αυθαιρετου???

Σημειωτεον ειναι ολο ρυμ/νο για να μη ξεχνιομαστε...,

Ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα στα χωρια υπαρχουν πολλες αναλογες περιπτωσεις

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρίζει το ιδιοκτησιακό (οι αποδοχές κληρονομιάς δεν θέλουν βεβαιώσεις) και καταλήγεις σε αυθαίρετο που πατάει σε 2 τίτλους.

Με τον ενεστώτα δεν εννοώ ότι «ξεκαθάρισε», εννοώ «να ξεκαθαρίσει».

 

ΤΙΤΛΟΙ

1)Προικοσυμφωνο του 52  αναφερει μια οικια  στη περιοχη Α (ετσι το ειχε ο προκατοχος)

2)Αποδοχη του 92(οταν εκανα κ το τοπο)γινεται για την οικια κ ενα οικοπεδο εναντι  13τμ (τα χωριζε μικρος δημοτικος δρομος) 

το οποιο οικοπεδο συνορευει με ιδιοκτησια κληρονομουμενης(προκατοχου).

Αρα το 52 μια οικια κ καν δεν αναφερουν το εναντι κομματι (διοτι ετσι συνηθιζαν εκεινα τα χρονια κ λογω της ευτελους αξιας τοτε ,του κομματιου.Σε χωριο ολα αυτα εκεινη την εποχη δεν ειχαν αξια κ δεν ασχολουνταν)

Το 92 κανουν αποδοχη το μισο επειδη ειχαν κτισει μια παραγκα κ αφηνουν εξω το υπολοιπο που στο συμβολαιο αναφερεται σαν ομορο(για λογους φορολογικους...εξυπναδες που πολλοι εκαναν) 

Προφανως ηταν ενα ενιαιο!!!!

Σημερα το εχουν κτισει ολο (δηλ το μισο κ το ομορο)

Κατα την γνωμη μου πρεπει να γινει διορθωση της αποδοχης,να φανει ολο το ακινητο (εστω κ με χρησικτησια?) κ μετα υπαγωγη του αυθαιρετου???

Σημειωτεον ειναι ολο ρυμ/νο για να μη ξεχνιομαστε...,

Ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα στα χωρια υπαρχουν πολλες αναλογες περιπτωσεις

 

Λες ότι το (μισό) οικόπεδο (των 13μ²) συνορεύει με ιδιοκτησία κληρονομούμενης. Σε αυτή την ιδιοκτησία της κληρονομούμενης είναι και τα υπόλοιπα 15μ²; Αν ναι, τότε στην μερίδα της κληρονομούμενης ανήκουν σε κάποια άλλη ιδιοκτησία από την προηγούμενη (άρα κάποια στιγμή θα βγουν δύο τίτλοι), αν όχι τότε από κάπου θα πρέπει να δικαιολογηθούν αυτά τα 15μ² (και η χρησικτησία είναι μέσα στα σενάρια). Καταλαβαίνω ότι είναι άχαρη δουλειά (ο επιπλέον έλεγχος τίτλων), και αυτό ΑΝ η κληρονομούμενη είχε ενημερωμένη μερίδα (που ποτέ δεν έχουν στα χωριά). Κατά τ' άλλα, είτε με διόρθωση κληρονομιών είτε με χρησικτησία, άκρη μέχρι τις 6-2-2015 δεν νομίζω ότι θα έχει βγάλει. Το τακτοποιεί λοιπόν ή όχι;

 

Στην λογική ότι αυτός ο νόμος (και ο 4014) α) δεν απαιτεί από τον μηχανικό να κάνει έλεγχο τίτλων και β) η τακτοποίηση δεν μεταβάλλει το ιδιοκτησιακό status αλλά μόνο το θέμα των αυθαιρεσιών, νομίζω ότι με μία παραπάνω ΥΔ του φερόμενου ιδιοκτήτη το ξεπερνάς. Υποθέτω ότι θα κάνεις τα στραβά μάτια αν είναι πρόχειρη κατασκευή (προσοχή αν είναι παραδοσιακός, παρεμπιπτόντως αν είναι στάσιμος θέλει άλλη αντιμετώπιση). Επίσης να ξέρει ο φερόμενος ιδιοκτήτης σε κάθε περίπτωση ότι και το δημόσιο έχει τα δικαιώματά του εφόσον είναι ρυμοτομούμενο (μην περιμένει αποζημίωση για τα επικείμενα σε περίπτωση απαλλοτρίωσης), είναι τόσο μικρά τα εμβαδά που θα πρέπει να αποφασίσει αν αξίζει τον κόπο.

 

Σούμα: μπαίνει 4178 και παράλληλα (ενόψει και κτηματολογίου) κινεί τις διαδικασίες για να αποκτήσει έναν πιο «συμπαγή» τίτλο ιδιοκτησίας. Σε κάθε περίπτωση να αναφέρεται στις εκθέσεις σου ότι είναι ρυμοτομούμενο και ότι επικαλείσαι την εξαίρεση του αρ.2§2α.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα dsworks  ευχαριστω ,για τον κοπο να ασχοληθεις με το θεμα μου.

αρα οπως λεει κ καποιος συναδελφος βουρ για το πατσα.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση οικοπέδου εντός σχεδίου με απόκλιση στο όριο και λίγο πάνω του 5%. Να ασχοληθώ; Και αν βρεθεί ποτέ αυτή η απόκλιση, τί προβλέπεται έχει καταλάβει κανείς; Δεν υπάρχει κανένα θέμα προσβολής της αρτιότητας και της οικοδομησιμότητας. 

Link to comment
Share on other sites

θέλω την γνωμη σας σε μια περιεργη περιπτωση που μου εχει τυχει,

 

κατα την αποτύπωση ενός οικόπεδου, εκτος σχεδιου, με αυθαιρετο κτισμα, μεσα στα ορια του οικόπεδου του

υπάρχει ενα ΤΜΗΜΑ ενος εργου του πρωην ΥΠΕΧΩΔΕ

 

το οποιο αυτο τμημα ειναι

εκτος σχεδίων ΥΠΕΧΩΔΕ και δεν εχει γινει κανένα είδος αποζημίωσης-απαλλοτρίωσης στον ιδιοκτήτη απο το ΥΠΕΚΑ

 

τι γινεται σε αυτην περιπτωση, ΑΠΟΡΩ

 

ευχαριστω

 

 

Τι έργο είναι αυτό;

Πάντως το ΥΠΕΧΩΔΕ χωρίστηκε σε ΥΠΕΚΑ και ΥΠΟΜΕΔΙ. Μήπως ψάχνεις λάθος υπουργείο;

 

 

 

Εφόσον εννοείς μεταβίβαση, θες νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ. Για τακτοποίηση αυθαιρέτων, το τοπογραφικό της άδειας.

 

πρόκειται για μια πεζογέφυρα του , που στο τελειωμα της, εχει προεκταθει ενα τμημα της, εντος των οριων του οικοπεδου του ιδιοκτητη-πελατη.

ο πελάτης εχει τα σχεδια της πεζογέφυρας οπου φαίνεται καθαρα που επρεπε να ολοκληρωνοταν το εργο.

(κατα την αποψη μου μπορει να ειχε και την ανωχη του πελατη μου ο εργολαβος του)

 

το θεμα τι κανουμε για να ειναι ΟΚ με τον 4178

 

  

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση οικοπέδου εντός σχεδίου με απόκλιση στο όριο και λίγο πάνω του 5%. Να ασχοληθώ; Και αν βρεθεί ποτέ αυτή η απόκλιση, τί προβλέπεται έχει καταλάβει κανείς; Δεν υπάρχει κανένα θέμα προσβολής της αρτιότητας και της οικοδομησιμότητας. 

γιατι να μην ασχοληθεις?αν τα μετρουσαμε σωωστα οι επομενες γενιες μηχανικων τι θα εκαναν????

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αν θα πρέπει να ασχοληθώ με το 5-6% απόκλιση. Έχω υποχρέωση να το μετρήσω απ' τη στιγμή που είναι εντός σχεδίου; Και αν το μετρήσω και το δηλώσω με 6% απόκλιση, τί πρόβλημα θα υπάρξει μετά, απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει θέμα αρτιότητας; Καλημέρα κιόλας  :smile:

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.