Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Όχι το χω κάνει, απλά με κολλάει το θέμα με την κάθετη. Ο νόμος προβλέπει μόνο όταν δεν υπάρχει άδεια και προχωράμε με νέο τοπογραφικό ότι μπορεί να υπάρξει αποτύπωση μόνο των καθέτων ιδιοκτησιών, αλλά δεν αναφέρει τίποτα στην περίπτωση που υπάρχει άδεια και πρέπει όμως για τους λόγους που λες να εκππονηθεί νέο τοπογραφικό. Φαντάζομαι και στην περίπτωση αυτή κάνω τοπογραφικό μόνο για την κάθετη ιδιοκτησία έτσι δεν είναι; Δεν μπορεί να γίνει κάπως αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ηθελες να εκδώσεις άδεια δόμησης σε κάποια από τις κάθετες ενός οικοπέδου εντος σχεδίου, το τοπογραφικό διάγραμμα εκπονείται για το σύνολο του οικοπέδου, με αποτυπωμένα τα υφιστάμενα κτιρια, αν υπάρχουν στις υπόλοιπες κάθετες.Δεν εκπονείται τοπογραφικό μόνο για μια κάθετη αλλά για το σύνολο του οικοπέδου.

Στα εκτός σχεδίου υπάρχουν τα αυτοτελή και διαιρετά τμηματα που αποτελούν τμήματα του μεγαλύτερου αγρού η μπορελι και να είναι και τελείως ανεξάρτητα

 

Στα εκτός σχεδίου υπήρχε η κατάτμηση εάν και όπου επιτρεπόταν από το ΓΠΣ της κάθε περιοχής

Έως το 1991 στα εκτός σχεδίου με οικοδομική αδεια επιτρεπόταν να συστησεις κάθετη, στη συνέχεια απαγορεύτηκε. Αλλά και σε αυτές τις περιπτωσεις θεωρώ πως αποτυπώνεις όλο το αγροτεμάχιο για το τοπογραφικό, αλλά εξετάζεις μόνο την καθετη σου για την τακτοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα αποτυπώσω όλο το αγροτεμάχιο; Ποιός θα μου υποδείξει τα όρια; Ή θα ψάξω να βρω όλους τους ιδιοκτήτες και θα αποτυπώσω και τα κτίριά τους; Είναι δυνατόν; Η άδεια βγήκε το '86 και οι κάθετες γίναν τότε, οπότε και ισχύουν. Έχω τσεκάρει τα συμβόλαια με συμβολαιογράφο και μου είπε ότι είναι οκ. Τώρα αυτό που λες μου φαίνεται λίγο δύσκολο έως αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αγροτεμάχιο είναι απο διανομή τα όρια του όλου του αγροτεμαχίου τα εχεις απο αυτην (σε βοηθανε τα οροσημα και οι διαστασεις που εχει πανω η διανομή). Τα ορια των καθέτων θα τα βρεις από το τοπογραφικό που έχει επισυναφθεί στην σύσταση των καθέτων. Για την τακτοποιηση ελεγχεις μονο την καθετη σου αλλα για την εκπονηση του τοπογραφικού θεωρω πως πρεπει να αποτυπώσεις όλο το αγροτεμάχιο, ας με διορθώσουν οι τοπογραφοι του φορουμ αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω αλλά τώρα αποτυπώνω με ΕΓΣΑ οπότε καταλαβαίνεις τί θα βγει αν πάω να εφαρμόσω το σχέδιο του '86 των καθέτων και της διανομής. Πώς θα βάλω υπογραφή με όρια που στηρίζονται σε παλιά σχέδια; Η πραγματικότητα μπορεί να διαφέρει πολύ απ' αυτό που θα αποτυπώσω. 

Link to comment
Share on other sites

απαιτειται τοπογραφικο  με προδιαγραφες 4178 για εντος σχεδιου με ΟΑ η το παλιο γνωστο με δηλωση 651?

μαλλον οχι αλλα ας ειμαστε κ σιγουροι :smile:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

εχω στα χερια μου ενα τοπογραφικο που εγινε το 2003 και εχει συντεταγμενες, αλλα οχι ΕΓΣΑ οπως μου ειπαν.

θελει η οικογενεια μου να κανει μια μεταβιβαση και η ερωτηση ειναι πρεπει να γινει νεο τοπογραφικο,δηλαδη να ξαναμετρηθει το οικοπεδο

ή να κανει ο μηχανικος απλως μετατροπη των συνταταγμενων σε Εγσα, πανω στο ιδιο σχεδιο?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω το εξής:

Έχω διώροφο κτίριο με οικοδομική άδεια εντός σχεδίου πόλεως στο οποίο έχουν γίνει κάποιες αυθαιρεσίες.

Κάνοντας μία γρήγορη επαλήθευση στις πλευρές του οικοπέδου έχω απόκλιση <5%.

Καταλαβαίνω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση, για την δήλωση των αυθαιρεσιών δεν απαιτείται νέο τοπογραφικό και όλη η δήλωση μου θα βασιστεί στα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Πως, όμως, θα δικαιολογήσω το 5% στην τεχνική μου έκθεση? Αρκεί η αποτύπωση που έκανα με την μετροταινία?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω έχεις ένα τοπογραφικό σε ανεξάρτητο σύστημα και όχι σε ΕΓΣΑ 87.Για τη μεταβίβασή του θα απαιτηθεί βεβαίωση μηχανικού. Αν είσαι μηχανικός και όχι ιδιώτης όπως αναφέρεις στο προφίλ σου,  θα ανατρέξεις στο άρθρο 3 παρ.1γ ν. 4178 για να δεις σε ποια περίπτωση είναι το δικό σου ακίνητο και αν απαιτείται τοπογραφικό που να συνοδεύει τη βεβαίωση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.