Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αρθρο 4  παρ   2 

εσυ  τωρα  αναφερεσαι  στα  αποδεκτα  ορια  εκδοσης  αδειας  οικοδομης  η  μεταβιβασης  οικοπεδου / γηπεδου

χωρις  την  αναγκη  τροποποιηση  τιτλων ιδιοκτησιας    ,

σαφεστατα  ο  μηχανικος  δεν  φερει  καμμια  ευθυνη  απλως  προσπαθουμε να  καταλαβουμε  τι  στο  καλο 

θελουν  να  πουν .

η  βεβαιωση  δεν  εχει  καμμια  σχεση  με  το  τοπογραφικο  ,  αλλος  κανει  τοπογραφικο  και  αλλος  δινει  βεβαιωση  για  την  μη 

υπαρξη  κτισματος   σε  αγροτεμαχιο .

Στον ν 4178 λέει:

Άρθρο 3

Δικαιοπραξίες

γ. Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο ν. 651/1977 (Α΄ 207), εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων, κλπ

Όπου αναφέρει και τις εξαιρέσεις...

 

Παρακάτω λέει

Άρθρο 4

Τοπογραφικό διάγραμμα

1. Όπου μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος προβλέπεται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος και εφεξής νοείται το τοπογραφικό διάγραμμα, όπως ορίζεται στο εδάφιο γ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 3.

Και παρακάτω έχεις τις αποκλίσεις...

 

Άρα τα τοπογραφικά συμβολαίου και βεβαίωσης έχουν τις ίδιες απαιτήσεις.

 

Λέει λοιπόν στις εξαιρέσεις:

 

"Κατ΄ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις: κλπ κλπ"

 

Δηλαδή δεν απαιτείται τοπογραφικό με εξάρτηση κλπ όπως το περιγράφει αλλά ένα άλλο τοπογραφικό; Ποιο;  "Ανεξάρτητο";

ή

Δεν απαιτείται καθόλου τοπογραφικό;

 

Εδώ έχω καταλήξει... και έχω μείνει με την απορία.......

 

 

υ.γ. Σαφώς και μπορεί να είναι άλλος ο μηχανικός βεβαίωσης από τον μηχανικό του τοπογραφικού.

Και από λάθος έγραψα "Και ο τοπογράφος δεν θα απαιτήσει τοπογραφικό σύμφωνα με το Α4§1." αντι για "Και ο συμβολαιογράφος δεν θα απαιτήσει τοπογραφικό σύμφωνα με το Α4§1"

 

Link to comment
Share on other sites

καταληγουμε  στα  εξης 

βεβαιωση  μεταβιβασης  +  εξαρτημενο  τοπογραφικο  για  εκτος  σχεδιου  μη  αρτια  μη  οικοδομησιμα  με  την  εξης  εξαιρεση

 

δεν  χρειαζεται  εξαρτημενο  τοπογραφικο  σε  περιπτωση  που το εμβαδον  του  αγροτεμαχιου   ταιριαζει  με  το  εμβαδον  τιτλου ,

τοτε  τι  χρειαζεται  ;;  η  απλη  δηλωση  651/77  σε  μη  εξαρτημενο  τοπογραφικο  οπου  ο  μηχανικος  να  αποδυκνειει  αυτο  που  λεει 

ο  4178/13  δηλαδη  οτι  το  εμβαδον  του  αγροτεμαχιου  =  εμβαδον  συμβολαιου 

 

ο  νομος  δεν  δινει  ανοχες  στο  εμβαδον  1%  2%  κλπ

 

πιστευω  οτι   ειναι  ετσι  .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση ακινήτου με οικ. άδεια του '77 όπου το εμβαδό που αναγράφεται στο συμβόλαιο και στα σχέδια της άδειας είναι 618 τμ. Από την μέτρηση προέκυψε 720 τ.μ.

Το πρόβλημα που έχω αφορά στην ανοχή όπου είναι πάνω του 10% (και εδώ είναι το παράδοξο, η άδεια βγήκε ως εντός οικισμού προ της οριοθέτησης του '85 ενώ σήμερα βρίσκεται εκτός ορίων του οικισμού άρα αναγκάζομαι να ελέγξω με το 10% και όχι με το 5%).

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση, προχωράω στην τακτοποίηση και μετά απαιτείται αναθεώρηση της άδειας και διόρθωση τίτλων;

Από τη στιγμή που δεν γίνεται αναθεώρηση λόγω του ότι είναι εκτός οικισμού τι γίνεται; Αδιέξοδο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω τα εξής σχόλια όσο αναφορά στα τοπογραφικά μεταβίβασης. Διαβάζοντας τα άρθρα 3 και 4 συμπέρανα τα εξής:

 

  • Από τον συνδυασμό των εξαιρέσεων i και ii προκύπτει ότι για αδόμητα οικόπεδα εντός σχεδίου, σύμφωνα με το Ν.Δ. 23, απαιτείται τοπογραφικό. Στις άλλες περιπτώσεις που αναφέρει νομίζω ότι εννοεί ότι θα χρησιμοποιηθεί το τοπογραφικό της σύστασης ή της Ο.Α. η τα στοιχεία της Π.Ε.
  • Για την εξαίρεση iii, διαβάζοντας το thread νομίζω ότι κάποιοι έχουν μπερδευτεί και νομίζουν ότι εννοεί ότι δεν απαιτείται τοπογραφικό εφόσον ο τίτλος ταυτίζεται με την πραγματική κατάσταση ακριβώς. Αυτό όμως δεν γίνεται να το ξέρεις αν δεν κάνει πρώτα τοπογραφικό. Άρα λόγω της αντίφασης που προκύπτει δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό.
    Εγώ καταλαβαίνω ότι αφορά κάποιες εξόφθαλμες περιπτώσεις που μπορείς να πεις με βάση τα στοιχεία του τίτλου και χωρίς να μετρήσεις ότι είναι Μη Άριο και Μη Οικοδομήσιμο, π.χ. αγρός 500 τμ, τυφλός. Σε κάθε άλλη περίπτωση και ειδικά όπου το εμβαδό υπάρχει πιθανότητα να εμπίπτει σε κάποια παρέκλιση απαιτείται τοπογραφικό για να μπορέσεις να πεις αν είναι Άρτιο η Οικοδομήσιμο.
  • Τέλος είδα κάποια σύγχυση όσο αναφορά την ύπαρξη στο τοπογραφικό συντεταγμένων της Π.Ε. σε ΕΓΣΑ87 και ταυτόχρονα την ύπαρξη της εξαίρεσης ii.
    Νομίζω ότι απλά θέλει να καλύψει τις περιπτώσεις ακινήτων σε περιοχές με Π.Ε. που προκύπτουν από κατάτμηση ή συνένωση κτλ

Όσο αναφορά τις αποδεκτές αποκλίσεις του άρθρου 4, νομίζω ότι το σωστό είναι να μείνουμε στο πνεύμα του νόμου.  Προφανώς θέλει να αντιμετωπίσει την γραφειοκρατία και το μειώσει το κόστος για τους ιδιοκτήτες. Κάτι σαν την απόκλιση του 10% στο κτηματολόγιο ώστε να μην τρέχουν όλοι για το παραμικρό να κάνουν διορθώσεις. Αυτό όμως δεν μπορεί να έχει εφαρμογή εκεί που αλλάξει η πολεοδομική ταυτότητα του ακινήτου, όσο και να θέλουν να το εκμεταλλευτούν οι συμβολαιογράφοι που έτσι και αλλιώς στην δική μας δήλωση πατάνε χωρίς ευθύνη.

Είναι σαν να το ακούω από τώρα το λιβάνισμα από συμβολαιογράφο και ιδιοκτήτη, για οικόπεδο που με βάση τοπογραφικό είναι κάτω από το όριο αρτιότητας αλλά εντός 5% βάση εμβαδό τίτλου, να το δηλώσεις άρτιο.

ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ εκεί πρέπει να αντισταθούμε γιατί όλη την ευθύνη την έχουμε εμείς και σίγουρα κάποια στιγμή θα το βρούμε μπροστά μας.

Edited by cendroid
Link to comment
Share on other sites

ενα  μη  αρτιο  οικοπεδο  το  δηλωνεις  αρτιο  βαση  τοπογραφικου  αγρον  τοπογραφου  η  πολ  μηχανικου  με  υπογραφη 

φαρδια  πλατια   του  συντακτη  γινεται  η  μεταβιβαση  και 

βγαινει  μια  ωραια  αδειουλα   2  οροφου  κτιριου   ελαχιστης  αξιας  200.000  η  300.000  χιλια  ευρω  το  οποιο τελικα  κατασκευαζεται  που  ομως   ειναι  επι  μη  αρτιου  οικοπεδου  κατα  συνεπεια   η  αδεια  ειναι   ακυρη  με  ψευδη  στοιχεια  ,  καταλαβαινουμε  ολοι  τι  εχει  να  παθει  ο  συντακτης  του  τοπογραφικου  διαγραμματος  . εφιαλτης    ακολουθουν  ψυχοφαρμακα  για  πανω  απο  40  χρονια    :shock:  δεν  ειναι  θεμα  αντιστασης   συναδελφε  .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

@loser

 

Δεν καταλαβαίνω πως αυτά που λες είναι διαφορετικά από αυτά που έγραψα εγώ. Και εγώ στην ευθύνη που έχουμε αναφέρθηκα και πως πρέπει να προστατευτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν απαιτείται καινούριο τοπογραφικό σε ΕΚΤΟΣ σχεδίου ΜΕ ΑΔΕΙΑ του 97 ;(οχι ΕΓΣΑ εννοείται) .. Δεν μπορώ να καταλάβω αν χρειάζεται από αυτά που γράφει..

Link to comment
Share on other sites

Όχι φτάνει αυτό της άδειας.

Προσοχή όμως χρειάζεται έλεγχος στα τ.μ. του "αγροτεμαχίου".....

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν απαιτείται καινούριο τοπογραφικό σε ΕΚΤΟΣ σχεδίου ΜΕ ΑΔΕΙΑ του 97 ;(οχι ΕΓΣΑ εννοείται) .. Δεν μπορώ να καταλάβω αν χρειάζεται από αυτά που γράφει..

 

Όχι φτάνει αυτό της άδειας.

Προσοχή όμως χρειάζεται έλεγχος στα τ.μ. του "αγροτεμαχίου".....

 

Από που προκύπτει ότι δεν χρειάζεται (υποθέτω ότι μιλάμε για γήπεδο + σπίτι με ΟΑ); Εκτός σχεδίου από το 1997 πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει. Π.χ. με τον νέο νόμο, αν έχει οριστεί ΖΟΕ είναι νέο τοπογραφικό εξαρτημένο όπως και να'χει.

 

http://www.michanikos.gr/topic/8730-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/

 

Αλλά, επί της ουσίας, θα δεχτεί ο συμβολαιογράφος δήλωση 651/77 με ημερομηνία 1997 ;;;

Ή θα ζητήσει αντί για νέο τοπογραφικό να υπογράψει ο/η iguana πάνω στο παλιό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.