Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Πώς αποδεικνύω ότι ένα κτίσμα είναι προ του 1955??Αεροφωτογραφία??Ή βεβαίωση μηχανικού για τον τρόπο κατασκευής??Και αν θέλει αεροφωτογραφία πού την βρίσκω??

Link to comment
Share on other sites

 

Βεβαίωση Νομίμου Περιγράμματος( αν έχεις) ή αλλιώς ΔΕΗ, νερό και βεβαίως αεροφωτογραφια. Η βεβαίωση Μηχ. χρειαζεται , αλλα δεν αποδεικνύει παλαιότητα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς αποδεικνύω ότι ένα κτίσμα είναι προ του 1955??Αεροφωτογραφία??Ή βεβαίωση μηχανικού για τον τρόπο κατασκευής??Και αν θέλει αεροφωτογραφία πού την βρίσκω??

κατά την εγκύκλιο 4 μπορείς να το βεβαιώσεις αν φυσικά έχεις ισχυρά στοιχεία από τον τρόπο κατασκευής του κτιρίου.

Αν υπάρχει αμφιβολία από τον τρόπο κατασκευής θα αναζητήσεις αεροφωτογραφία, συμβόλαιο (ΔΕΗ λίγο δύσκολο τουλάχιστον στην περιφέρεια για προ 55 ρευματοδότηση). Επίσης ζήτησε το Ε9 του πελάτη σου.

Ο σίγουρος και ασφαλής τρόπος φυσικά είναι αερ/φια ή δημόσιο έγγραφο. 

 

 

εγκύκλιος 4
∆ Ι Ε Υ Κ Ρ Ι Ν Ι Σ Ε Ι Σ   Κ Α Τ’   Α Ρ Θ Ρ Ο 
 
ΑΡΘΡΟ 1 
1) Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ηµεροµηνίας ισχύος του από 9.8.1955 
βασιλικού  διατάγµατος  είναι  νοµίµως  υφιστάµενο  κατά  τα  οριζόµενα  στην  παρ.  1δ  του 
άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο 
κατασκευής   του   και   δεν   απαιτείται   η   υποβολή   σχετικών   αποδεικτικών   στοιχείων, 
προκειµένου  να  υπαχθούν  στο  ν.  4178/13  µεταγενέστερες  αυθαίρετες  κατασκευές  ή 
αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εµπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.  
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ανεβάσω λίγο τον πήχη δυσκολίας? Μου ζητήθηκε σήμερα βεβαίωση για μονοκατοικία με άδεια με ημερομηνία έκδοσης 27/7/1955. Το κτίσμα είναι σε σχήμα Γ. Στο σκαρίφημα στο πίσω μέρος του στελέχους της άδειας φαίνεται κανονικά όπως είναι τώρα. Έχω και ένα σχέδιο εγκεκριμένο στο οποίο φαίνονται κάτοψη, τομή, όψη, τοπογραφικό και ξυλότυπος. Στο τοπογραφικό το κτίσμα φαίνεται όπως και στο σκαρίφημα του στελέχους αλλά στην κάτοψη το Γ έχει γίνει mirror. Προφανώς δεν γίνεται να ισχύουν και τα 2 ταυτόχρονα.

1) Εγώ για τη βεβαίωση με βάση τι θα κάνω τον έλεγχο αφού και οι 2 εκδοχές είναι εγκεκριμένες και μάλιστα πάνω στο ίδιο φύλλο χαρτί?

2) Ενώ στην άδεια και στα σχέδια η επιφάνεια του κτίσματος αναφέρεται 50τμ, ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι στην πραγματικότητα είναι 55τμ και ότι έχει κτιστεί τόσο εξαρχής. Μάλιστα το δηλώνει 55τμ και στο Ε9. Με βοηθάει κάπου το Ε9 για τη συγκεκριμένη περίπτωση ως απόδειξη (όπως γίνεται ας πούμε στις δηλώσεις για τα αυθαίρετα)?

3) Αν το Ε9 δεν πιάνεται ως απόδειξη τότε ας πούμε ότι με βάση την εγκύκλιο 4 τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής ότι το κτίσμα κατασκευάστηκε από την αρχή όπως είναι τώρα, δηλαδή 5τμ μεγαλύτερο. Ο νόμος λέει ότι εξαιρούνται όσα υφίστανται προ της 30/11/55. Το συγκεκριμένο που έχει άδεια με ημερομηνία 27/7/1955 δεν με στριμώχνει χρονολογικά? Αν δηλαδή δεχτώ ότι η αυθαιρεσία έγινε εξαρχής, θα πρέπει να αποδείξω ότι μέχρι τις 30/11, δηλαδή 4 μήνες μετά την έκδοση της άδειας, είχε ολοκληρωθεί το κτίσμα? Για α/φ δεν έχω ψάξει ακόμα αλλά θεωρώ ελάχιστες τις πιθανότητες να βρω κάποια στο διάστημα 27/7-30/11/1955.

 

Ο ιδιοκτήτης είναι στενό συγγενικό πρόσωπο και επειδή δεν πρόκειται να ζητήσω αμοιβή, δεν με απασχολεί να πάρω τη δουλειά από οικονομικής άποψης. Δεν θέλω όμως ούτε να την αφήσω αν μπορώ να τον εξυπηρετήσω χωρίς βέβαια να ρισκάρω να δώσω τη βεβαίωση αν δεν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

 

κατά την εγκύκλιο 4 μπορείς να το βεβαιώσεις αν φυσικά έχεις ισχυρά στοιχεία από τον τρόπο κατασκευής του κτιρίου.

Αν υπάρχει αμφιβολία από τον τρόπο κατασκευής θα αναζητήσεις αεροφωτογραφία, συμβόλαιο (ΔΕΗ λίγο δύσκολο τουλάχιστον στην περιφέρεια για προ 55 ρευματοδότηση). Επίσης ζήτησε το Ε9 του πελάτη σου.

Ο σίγουρος και ασφαλής τρόπος φυσικά είναι αερ/φια ή δημόσιο έγγραφο. 

 

 

εγκύκλιος 4
∆ Ι Ε Υ Κ Ρ Ι Ν Ι Σ Ε Ι Σ   Κ Α Τ’   Α Ρ Θ Ρ Ο 
 
ΑΡΘΡΟ 1 
1) Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ηµεροµηνίας ισχύος του από 9.8.1955 
βασιλικού  διατάγµατος  είναι  νοµίµως  υφιστάµενο  κατά  τα  οριζόµενα  στην  παρ.  1δ  του 
άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο 
κατασκευής   του   και   δεν   απαιτείται   η   υποβολή   σχετικών   αποδεικτικών   στοιχείων, 
προκειµένου  να  υπαχθούν  στο  ν.  4178/13  µεταγενέστερες  αυθαίρετες  κατασκευές  ή 
αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εµπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.  

 

Ευχαριστώ πολύ,αλλά πού θα βρω αεροφωτογραφία??Από ΓΥΣ δεν ξέρω αν υπάρχει για το έτος 1955.Νομίζω 1945 και μετά 1960 υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας.

έχω μια περίπτωση ενός κτιρίου μεταποίησης προιόντων το οποίο έχει οικοδομική άδεια του 1972 και έχει κάνει κάποια μικρά αυθαίρετα δωματιάκια κολλητά πάνω του το 1976 ή 1977, αεροφωτογραφίες δεν υπάρχουν. Θα πρέπει να το βάλω στη χρονική περίοδο 2004 και μετά ή μπορώ να το βάλω ως προ του 1983 και όταν βγουν αεροφωτογραφίες τις στέλνω?

Link to comment
Share on other sites

1) Εγώ για τη βεβαίωση με βάση τι θα κάνω τον έλεγχο αφού και οι 2 εκδοχές είναι εγκεκριμένες και μάλιστα πάνω στο ίδιο φύλλο χαρτί?

2) Ενώ στην άδεια και στα σχέδια η επιφάνεια του κτίσματος αναφέρεται 50τμ, ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι στην πραγματικότητα είναι 55τμ και ότι έχει κτιστεί τόσο εξαρχής. Μάλιστα το δηλώνει 55τμ και στο Ε9. Με βοηθάει κάπου το Ε9 για τη συγκεκριμένη περίπτωση ως απόδειξη (όπως γίνεται ας πούμε στις δηλώσεις για τα αυθαίρετα)?

3) Αν το Ε9 δεν πιάνεται ως απόδειξη τότε ας πούμε ότι με βάση την εγκύκλιο 4 τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής ότι το κτίσμα κατασκευάστηκε από την αρχή όπως είναι τώρα, δηλαδή 5τμ μεγαλύτερο. Ο νόμος λέει ότι εξαιρούνται όσα υφίστανται προ της 30/11/55. Το συγκεκριμένο που έχει άδεια με ημερομηνία 27/7/1955 δεν με στριμώχνει χρονολογικά? Αν δηλαδή δεχτώ ότι η αυθαιρεσία έγινε εξαρχής, θα πρέπει να αποδείξω ότι μέχρι τις 30/11, δηλαδή 4 μήνες μετά την έκδοση της άδειας, είχε ολοκληρωθεί το κτίσμα? Για α/φ δεν έχω ψάξει ακόμα αλλά θεωρώ ελάχιστες τις πιθανότητες να βρω κάποια στο διάστημα 27/7-30/11/1955.

1) Για δες λίγο μήπως το mirror προήλθε από λάθος φωτοτυπία. Έχω δει έτσι mirror, λόγω φωτοτυπίας ως mirror. Αλλιώς, "νικάει" αυτό που εμφανίζεται περισσότερες φορές!!! :P

2) Το Ε9, εάν λέει έτος κατασκευής το 1955, σε καλύπτει ΠΕΡΙΠΟΥ, λόγω του 3:

3) Όπως λες τα 5τμ δεν θα είναι πρόβλημα, καθώς εάν χτίστηκαν όλα μαζί, αυτό θα φαίνεται. Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι ότι η άδειά σου είναι 27/7 και εμείς θέλουμε μέχρι τις 30/11 να έχει ολοκληρωθεί... Εδώ θέλει ψάξιμο και απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

1) Πάνω στο ίδιο φύλλο χαρτί το σχέδιο φαίνεται μία φορά σωστά και μία λάθος οπότε και μίρρορ να έγινε η φωτοτυπία, πάλι το ένα από τα δύο είναι λάθος! Ευτυχώς στο στέλεχος της άδειας φαίνεται σωστά στο σκαρίφημα οπότε έχουμε σκορ 2-1 υπέρ του σωστού. Δεν νομίζω τελικά να έχω πρόβλημα με αυτό.

3) Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Αν η άδεια είχε βγει αρχές '55 θα ήμουν σίγουρος. Τώρα στριμώχνομαι με αυτό το 27/7 αλλά ίσως η λύση βρίσκεται στο συνδυασμό με το Ε9, εφόσον αναφέρεται ως έτος κατασκευής το 1955. Θα το ζητήσω να δω πως το έχει δηλώσει.

 

Η πλάκα είναι ότι είπα στον ιδιοκτήτη ότι αν δεν βρω καλά επιχειρήματα για να στηρίξω την παλαιότητα δεν θα δώσω τη βεβαίωση. Και επειδή είναι και συγγενής και έχω το θάρρος, του είπα να κάνει μια ψαχτική και να ρωτήσει και αλλού. Μέσα σε λίγη ώρα με πήρε τηλ και μου είπε βρήκε μηχανικό που μέσα τηλεφώνου (χωρίς καν να δει τίποτα) είπε "έλα να σου δώσω τη βεβαίωση". Αμοιβή? 150 ευρώ. Αν δεν ήταν συγγενής ο ιδιοκτήτης θα είχε ήδη πάει στον άλλο!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Πελατης μου θελει να δηλωσει κτισμα  προ του 1955 στο 4178. 

Του λεω οτι δε χρειαζεται αλλα επιμενει.

Το δηλωνει και στο Ε9 του με ετος κατασκευης το 1952.

Να προχωρησω στη δηλωση ή θα εχουμε προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα να έχετε?!?!?

 

Λαμπάδα θα του ανάψει ο Στουρνάρας και ο Καλαφάτης που επιμένει να πληρώσει ο άνθρωπος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.