Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

ο λογιστης λεει ομως οτι δεν αρκει να αλλαξει το τελευταιο ε9 οπως συζητειται εδω στο φορουμ αλλα να παω στο ε9 του 1997 να το τροποποιησω και να τροποποιησω και ολα τα υπολοιπα ε9 μετα το 1997,οσοι λεγατε οτι αρκει να αλλαχτει μονο το τελευταιο ε9 μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως γινεται ?γιατι εμενα ο λογιστης δεν το δεχεται!!

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔ ιδιοκτήτη δεν έχει να κάνει με την παλαιότητα... πλέον.

Βασικά επειδή πας μετά το 2004, σου φτάνει να υπάρχει ο Φ.Ο. ΠΡΙΝ από το καλοκαιράκι του 2011.

Αυτό μπορείς να το δεις είτε με α/φ, είτε με Ε9, είτε με κάποιο άλλο επίσημο χαρτί.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ο λογιστης λεει ομως οτι δεν αρκει να αλλαξει το τελευταιο ε9 οπως συζητειται εδω στο φορουμ αλλα να παω στο ε9 του 1997 να το τροποποιησω και να τροποποιησω και ολα τα υπολοιπα ε9 μετα το 1997,οσοι λεγατε οτι αρκει να αλλαχτει μονο το τελευταιο ε9 μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως γινεται ?γιατι εμενα ο λογιστης δεν το δεχεται!!

το θεμα δεν ειναι αν ο λογιστης το δεχεται..

 

το θεμα ειναι οτι

δηλωσες ενα διαμερισμα με ετος κατασκευης 1997

δεν ειχες βαλει τον Η/Υ

και σου λεει τωρα να συμπληρωσεις στην δηλωση  σου..και τον Η/Χ

 

ηλεκτρονικα

 

Αν  "καποιος"  δεν "δεχεται"...αυτο θα ειναι το "συστημα" ...όχι ο λογιστης...

 

Παντως, μια και συζητουμε το θεμα των διορθωσεων εδω και...ενα χρονο..

 

κανενας δεν ανεφερε για "αρνηση" διορθωσης...

 

Ξαναδες το

Link to comment
Share on other sites

οσοι λεγατε οτι αρκει να αλλαχτει μονο το τελευταιο ε9 μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως γινεται?

Μπαίνεις με τους κωδικούς σου στο taxis, πας στην εφαρμογή του Ε9, πας στο τελευταίο Ε9, αλλάζεις τα τεραγωνικά, το έτος κλπ, πατάς υποβολή και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ (εμείς) για τον 4178, μας αρκεί το τελευταίο Ε9 και ας μην φαινόταν πουθενά πιο πριν.

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ δεν έχει να "δεχτεί" κάτι. Στην προκειμένη περίπτωση απλά ξέρει την εφαρμογή και σου περνάει το Ε9. Εάν ήξερες να το περάσεις μόνος σου, θα το περνούσες εσύ.

 

ΥΓ: Πάντως είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις το Ε9.

Link to comment
Share on other sites

ξαναμιλησα με τον λογιστη και μου λεει οτι μπορει να το ελεγξει καποιος ττο ε9 οτι δλδ η αλλαγη εγινε φετος για το ετος 1997 και να βγουνε προστιμα κτλ και γιατι δεν το δηλωνε τοσα χρονια και οτι δεν ξερει τι αιτιολογια να βαλει για την αλλαγη αυτη και οτι ειναι επικινδυνο να το κανει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις με τους κωδικούς σου στο taxis, πας στην εφαρμογή του Ε9, πας στο τελευταίο Ε9, αλλάζεις τα τεραγωνικά, το έτος κλπ, πατάς υποβολή και τέλος.

 

 

ξεχασα να προσθεσω οτι ειναι ο δευτερος λογιστης που μιλαω και μου λεει το ιδιο

 

 

Και εμένα μου έχει τύχει άρνηση αλλά το πέρασε με αιτιολογία  "Έπειτα από ορθή αποτύπωση μηχανικού" και όλα καλά..

 

πολυ σωστα ανεφεραν και ο  letom   και   ο  yian

 

αρθρο 24 παρ. 1

"αναστελεται η επιβολη προστιμων και καθε διαδικασια επιβολης κυρωσεων"

αρθρο 24 παρ 8

..."δεν οφειλονται αναδρομικα...ουτε ΙΚΑ.....ούτε οποιοσδήποτε φορος, και  οποιασδηποτε μορφης προστιμα και τελη..."

 

δξ τι "φοβαται" ο λογιστης ..δλδ οι δυο λογιστες...

ας το ξαναδουν...

και ας δουν και την ΠΟΛ 1126/11

και   ολες τις "μπερδεμενες" επομενες...

 

και ειναι προβληματική   και   αυτη  η  τελευταια οδηγια για το Ε9..

 

[δλδ τίιι τελευταια...αφου "τελευταία"..."όλο τελευταιες"... οδηγιες εκδιδανε..

 

που ελεγε

 

αν αλλαζουν τα τμ. να γραψετε το συμβολαιο  με το οποιο άλλαξαν τα μετρα..... :mrgreen: :mrgreen:

 

αλλά, αφου το συμβολαιο ειναι το ιδιο και δεν γινεται να το γραψεις,  αφου εγινε πριν 10-20  χρονια......

 

βρεθηκε η ¨λυση"

 

"το ξαναμέτρησα και βγηκε μεγαλυτερο" :smile:

 

απλή λογικη :smile:  :smile:  :smile: 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.