Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

θέλω να ρωτήσω σχετικά με μια μεταβίβαση κατοικίας προ του ΄75.

Στο συμβόλαιο αγοράς του ΄61 δεν αναφέρεται πόσα τμ. ήταν, αναφέρει μόνο ότι αποτελείται από 1 δωμάτιο, λουτρό και κουζίνα. Στο Ε9 αναφέρονται 67τμ. υπάρχει και ΑΦ.

1.    Το ότι δεν αναφέρονται στο συμβόλαιο τα τμ. μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα?

2.    Το δηλώνω ότι έχει άδεια ή όχι? Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται να έχει άδεια και η ιδιοκτήτρια δεν έχει βρει χαρτιά και σχέδια.

3.    Η κατοικία είναι στην πόλη της Αίγινας και δεν έχει χαρτιά για το αν είναι διατηρητέο, χρειάζεται να αναζητήσω εγώ κάποια βεβαίωση? Και αν ναι από πού?

 

 

Πριν από όλα αναζητάς εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α. Με βάση αυτά συγκρίνεις τις αυθαιρεσίες.

Αν δεν υπάρχουν και θεωρείς ότι η διαδικασία της ανασύστασης δεν μπορεί πρακτικά να γίνει θεώρησε το χωρίς ο.α για τον υπολογισμό προστίμου και θα έχεις κατηγορία 1 προ 9/6/75 με 500 Ε πρόστιμο.

Το αν έχουν εφαρμογή τα άρθρα 13 και 14 του ν. 4178/13 οφείλεις να το ψάξεις, όπως επίσης και αν εμπίπτει σε κάποια από τις απαγορεύσεις του άρθρου 2.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαα λυσάρα συνάδελφε!!εγω προσωπικά εάν δε βρίσκω αεροφωτογραφίες και αλλά δημόσια έγγραφα πάω με τροποποιητική στο Ε9.Ο Λογιστης μου είπε πως η υποχρέωση δήλωσης των αυθαιρεσιών στο Ε9 είναι από πέρσι ,όποτε στη χειρότερη θα φάει ένα πρόστιματακι(κανα 100€) ο πελάτης για την τροποποιητική δήλωση των αυθαιρεσιών.αλλη λύση δε βρίσκω και εφόσον με καλύπτει η εγκύκλιος βαδίζω έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς για το ύφος. Δηαλα΄δή, την αυθαιρεσία δεν θα έπρεπε, να αποδείξουμε με Ε9. Του αντίστοιχου έτους. Που να αποδυκνύει, αυτού του έτους το Ε9,ότι αναφερόταν τα ακίνητα. ?

 

 

 

Για όσους

πιθανόν με τον διάλογο να μην βγάλουν νόημα.

Εχω τροποποιήσει, αρχική ανάρτηση, με περιεχόμενο, κάπως "φίλε, ήξερες πιά τροποποιητική, το έλεγε αυτό?" :|

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

και, μην ξεχναμε οτι,

αποφασιζεις  παντοτε με βαση το  υπο του παυλου  ρηθεν...

 

"Με λίγα λόγια, ναι στο Ε9 συνδυαστικά με άλλες ισχυρές ενδείξεις παλαιότητας, διαφορετικά αν έχεις σοβαρές αμφιβολίες θα ζητήσεις αεροφωτογραφίες. Αν αυτές δεν υπάρχουν δεν αποτελεί δικό σου πρόβλημα. Θα μεταβεί  σε άλλη κατηγορία (δυσμενέστερη).

Το τελευταίο θα μπορούσε να ισχύει, όταν βλέπεις ένα κτίριο που μοιάζει να έγινε χθες και οι ιδιοκτήτες ισχυρίζονται ότι έγινε το 60."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά θα πω το εξής:

πολλές αυθαιρεσίες είχαν γίνει από γονείς και παπούδες ή από προηγούμενους (πριν το 2011) ιδιοκτήτες και τα τακτοποιούν οι σημερινοί ιδιοκτήτες. Κατ' αυτό υπάρχει αυθαίρετο πριν από την 28-7-2011, σε χώρο που είναι σήμερα κύριος. Δεν προσδιορίζεται από το νόμο αν πρέπει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης που είναι υπεύθυνος για την ανέγερση του αυθαιρέτου, για να είναι αυθαίρετο (προφανώς γιατί θα λέγαμε όλοι "άλλος το έκανε" και δεν θα είχαμε θέμα).

Στο Ε9 νομίζω δείχνεις πότε χτίστηκε κάτι και όχι πότε το απέκτησες (ας με διορθώσει κάποιος).

Άρα μπορεί στο Ε9 να γράψει ότι κάτι είναι κτισμένο πριν το αποκτήσει.

 

Έχω μία επιφύλαξη όμως, αν η μίσθωση για 25 χρόνια καταργεί το χαρακτήρα της δημόσιας έκτασης (έστω και προσωρινά) ώστε να μπορεί να τακτοποιήσει. Έχω την διαίσθηση ότι κάτι υπάρχει, γιατί μπορείς να χτίσεις κτηνοτροφικά κτίρια σε αυτές τις παραχωρημένες εκτάσεις, αλλά δεν έχω σαφή εικόνα.

Σκεφτηκα μια άλλη λύση,αφού θα πάρει παράταση ο νόμος θα περιμένω να δηλώσει την έκταση στον ΟΣΔΕ και να την περάσω σαν κτηνοτροφική εγΚατασταση,σωστά;Και εάν γίνει αυτο για τις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις στα δικαιολογητικά που ζητάει ο νόμος δε βλέπω να απαιτείται αποδεικτικό παλαιότητας..Αν είμαι λάθος διορθώστε με..

Link to comment
Share on other sites

Το 2015 του παραχωρήθηκε η έκταση για 25 χρόνια με μίσθωμα, ωστόσο ειναι καταπατητής από το 2011 όπως ανέφερες.

Την αυθαιρεσία

[εννοεις το γηπεδο...]

 

την εδειξε ασκεπή για να του δοθεί η έκταση! Πως προχωράω τώρα; Και μένα δε μου κάθεται καλά να δηλώσει στο Ε9 μια αυθαιρεσία που έκανε προτού γίνει κύριος του αγροτεμαχίου ή να δείξει τιμολόγια αγοράς σκυροδέματος. Ποια λύση, εάν υπάρχει προτείνετε;

 

εχεις  καταθεσει στην υπηρεσια  ενα τοπογραφικο "ασκεπους"

[εσυ  συνεταξες το τοπογραφικο  ή καποιος αλλος???]

 

εχεις ενα παραχωρητηριο  του 2015   απο το Δημοσιο...επίσης  "ασκεπους"

 

νταξ΄ να βοηθησουμε θελουμε τον πελατη...

αλλα υπαρχουν και ορια....

υγ

δες  με την υπηρεσια αν μπορειτε να κανετε καποια τροποποιητικη [με...τροπο....] :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έκανα εγω το τοπογραφικό.Η λύση που σκέφτηκα την ανέλυςα ακριβώς απο πάνω με το να δηλώσει στον οσδε την εγκατάσταση μιας και δε βλέπω ο νόμος να ζητάει αποδεικτικά παλαιότητας για κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις.διορθωστε με εάν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

......δεν "υπολογιζει" συντελεστη παλαιοτητας

Ομως,

ζηταει να ειναι πριν το 2011

και εσυ εχεις καταθεσει τοπογραφικο  απο αλλον μηχανικο   για ασκεπες

και εχεις παραχωρητηριο για ασκεπες.

 

 

εσυ πως θα κανεις υπαγωγη ως πριν 2011, εχοντας τα παραπανω???

 

Μιλα με την υπηρεσια..μηπως εχουν καποια λυση...

ολες αυτες οι παραχωρησεις εγιναν κατα μεγαλο μερος σε "παροδιους" ιδιοκτητες που ειχαν ηδη  "επεκταθει"   στο Δημοσιο κτημα..και ολο και "κατι"  ειχαν κατασκευασει......

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.