Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Τα συμβόλαια αγοράς αποτελούν απλά μια ένδειξη και όχι απόδειξη. Μη ξεχνάς πριν τον ν. 4014/11 ο καθένας δήλωνε ότι ήθελε. 

Εφάρμοσε προσεκτικά ότι γράφω στο παραπάνω μήνυμα και θα έχεις μια γρήγορη, σύννομη και αποτελεσματική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου αφορά και στα δυο ερωτήματα. Να στο πω πιο απλά. Η υπαγωγή στο νόμο είναι μονόδρομος διότι ακόμα και να είσαι σίγουρος ότι προϋφίσταται του 55 πρέπει να υπάρχουν νομιμοποιητικά στοιχεία τα οποία προφανώς δεν τα έχεις.Τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Ένα κτίριο κρίνεται συνδυαστικά ως προς την παλαιότητά του. Υπάρχουν τοπικά μορφολογικά στοιχεία, υπάρχει το Ε9, υπάρχουν αεροφωτογραφίες κλπ

Ενδείξεις που θα σε πείσουν προκειμένου να τεκμηριώσεις στην τ.ε ότι το κτίριο προϋφίσταται του 1955.

Αν για παράδειγμα είχες κάνει πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ή σε κάποια άδεια προσθήκης στο δ. κάλυψης αναγραφόταν ένα υφιστάμενο ως προ 55 και αυτό θα σήμαινε ότι είχε ελεγχθεί από δημόσια αρχή. Αυτά θα ήταν πολύ ισχυρά στοιχεία.

Το αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα. Η υπαγωγή είναι μονόδρομος.

Πήγαινε για παράδειγμα να βγάλεις ΕΕΜΚ και απλά να ισχυρισθείς ότι το κτίριο είναι προ 55. Δε θα το δεχτεί κανείς. Υπαγωγή στο ν. 4178 θα σου πουν πρώτα και μετά ξαναέλα.

Καλές οι συζητήσεις για όσους συναδέλφους ασχολούνται πρώτη φορά με τα αυθαίρετα, αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά τα αντίστοιχα νήματα στο φόρουμ, υπάρχει πλέον μετά από 3 χρόνια εφαρμογή του νόμου, η "πεπατημένη" οδός. 

Link to comment
Share on other sites

Ποια εξαίρεση?

Αν είσαι σε περίπτωση που έχεις τέτοια στοιχεία και δεν υπάρχει καμία μεταγενέστερη του 1955 δομική προσθήκη (δώσε μεγάλη προσοχή στην παρατήρηση με έντονη γραφή)τότε μάλλον κέρδισες τζόκερ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια εξαίρεση?

Αν είσαι σε περίπτωση που έχεις τέτοια στοιχεία και δεν υπάρχει καμία μεταγενέστερη του 1955 δομική προσθήκη (δώσε μεγάλη προσοχή στην παρατήρηση με έντονη γραφή)τότε μάλλον κέρδισες τζόκερ.

 

Δεν λέω ότι θα το κάνω, απλά να ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Σε τέτοια περίπτωση λοιπόν, η διαδικασία ποια είναι έστω π.χ. μια μεταβίβαση?

Link to comment
Share on other sites

Αν πετύχεις αυτό που περιγράφει ο Pavlos33 (καμία μεταγενέστερη εργασία), τότε δίνεις βεβαίωση ότι το κτίριο εμπίπτει σε μία από τις εξαιρέσεις....Τα προ-1955 είναι μία από τις εξαιρέσεις (άρθρο 1 παρ. 2α) του 4178. Στο σύστημα όταν εκδίδεις την βεβαίωση είναι η 2η επιλογή.

Θα πέρναγα επίσης και εργασίες που περιγράφεται ότι δεν θέλουν άδεια στο άρθρο 22 του ΓΟΚ ή το άρθρο 4 του ΝΟΚ (είναι περίπου οι ίδιες και αφορούν μικρο-επισκευές).

Κατά τα άλλα, ότι έχει ειπωθεί στο νήμα (αλλαγή στέγης, νέα κουφώματα, στέγαστρα, όλα αυτά θέλουν ρύθμιση). Και εγώ δεν έχω πετύχει το τζόκερ ακόμα, εκτός μία περίπτωση που έπιασα 5ρι. Πολλές ιδιοκτησίες, και ο δικός μου πελάτης δεν είχε κάνει τίποτα (οι άλλοι είχαν κάνει).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.