Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Θεωρώ ότι, θ' ακολουθηθεί η διαδικασία περί "ψευδούς δήλωσης", με ό,τι αυτό σημαίνει για ...μηχανικό και ....ιδιοκτήτη!

Στο ακίνητο θα επιβληθούν τα πρόστιμα, που επίσης προβλέπει ο νόμος!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, θ' ακολουθηθεί η διαδικασία περί "ψευδούς δήλωσης", με ό,τι αυτό σημαίνει για ...μηχανικό και ....ιδιοκτήτη!

Στο ακίνητο θα επιβληθούν τα πρόστιμα, που επίσης προβλέπει ο νόμος!

ετσι το βλεπω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός θα γίνει με τις Τιμές Ζώνης που θα ισχύουν τότε που θα γίνει η έκθεση αυτοψίας από την πολεοδομία.

Και όσον αφορά στο πρόστιμο διατήρησης δυστυχώς θα έχει .....αυτοκαρφωθεί!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια:   

Αν εχω αυθαιρετη κατασκευη (οχι αλλαγη χρησης) την οποια δεν μπορω να αποδειξω με αεροφωτογραγια, τι κανω?...

Ρωταω γιατι το αρθ.7, παρ2 (εκει που λεει οτι αν δεν προσκομισεις σαν αποδεικτικο Δημοσιο εγγραφο κλπ. λαμβανεται υποψιν η 1.1.2004) φαινεται να αναφερεται ΜΟΝΟ στην αλλαγη χρησης και ΟΧΙ στις αυθαιρετες κατασκευες.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν κάνεις τίποτα....

Περιμένεις ν' ανεβάσουν τις αεροφωτογραφίες της 28.7.2011, όπως έχουν από το νόμο υποχρέωση και στη συνέχεια προσπαθείς να βρεις τη "δική σου" και να δεις το "αυθαίρετο"!!!! Αν το καταφέρεις κερδίζεις ...γλειφιτζούρι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν κάνεις τίποτα....

Περιμένεις ν' ανεβάσουν τις αεροφωτογραφίες της 28.7.2011, όπως έχουν από το νόμο υποχρέωση και στη συνέχεια προσπαθείς να βρεις τη "δική σου" και να δεις το "αυθαίρετο"!!!! Αν το καταφέρεις κερδίζεις ...γλειφιτζούρι!!!!!

 

Αυτο ομως δεν ειναι λογικο...

Δεν μπορει να μην μπορω να κανω ρυθμιση με 4178 (και μεταβιβαση μετα) επειδη ο νομος δεν ξεκαθαριζει τι γινεται αν δεν φαινεται η αυθαιρεσια μου στην αεροφωτογραφια που ΘΑ ανεβασει...

Μηπως πρεπει να βαλω οτι εγινε μετα την 1.1.2004 (το προστιμο δεν αλλαζει πολυ επειδη μιλαμε για 4μ2 με χαμηλη Τ.Ζ.) και να το υποστηριξω στην τεχνικη μου εκθεση?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορείς να βάλεις και να κάνεις ό,τι θέλεις!!!!!

Αφού είσαι "εσύ" και το "computer" σου, εύκολα θα πάρει ό,τι και να του ...βάλεις!!!!

 

Το γλειφιτζούρι όμως για να το κερδίσεις πρέπει κι αυτά που θα κάνεις να συμβαδίζουν με τους νόμους τους!!!!

 

 

Υ.Γ. Χωρίς παρεξήγηση, έχω διάθεση για χιούμορ.....

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορείς να βάλεις και να κάνεις ό,τι θέλεις!!!!!

Αφού είσαι "εσύ" και το "computer" σου, εύκολα θα πάρει ό,τι και να του ...βάλεις!!!!

 

Το γλειφιτζούρι όμως για να το κερδίσεις πρέπει κι αυτά που θα κάνεις να συμβαδίζουν με τους νόμους τους!!!!

 

 

Υ.Γ. Χωρίς παρεξήγηση, έχω διάθεση για χιούμορ.....

 

Δεν παρεξηγουμαι. Αντιθετως, με "φτιαχνουν" τετοιου ειδους τοποθετησεις :mrgreen:

Παντως, σοβαρα τωρα, υπαρχει σοβαρο προβλημα με το συγκεκριμενο θεμα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μην μπορει να ρυθμιστει μια απλη αυθαιρεσια επειδη στην αεροφωτογραφια την καλυπτει το μπαλκονι του απο πανω οροφου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορείς να τη ρυθμίσεις, έστω και μετά του 2004!! Αφού στην αεροφωτογραφία θα φαίνεται το από πάνω μπαλκόνι. Ας αποδείξουν αυτοί ότι, το από κάτω είναι ανοικτό.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγουμαι. Αντιθετως, με "φτιαχνουν" τετοιου ειδους τοποθετησεις :mrgreen:

Παντως, σοβαρα τωρα, υπαρχει σοβαρο προβλημα με το συγκεκριμενο θεμα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μην μπορει να ρυθμιστει μια απλη αυθαιρεσια επειδη στην αεροφωτογραφια την καλυπτει το μπαλκονι του απο πανω οροφου...

 

Εδώ υπάρχει αδιέξοδο και είναι πάμπολλες αυτές οι περιπτώσεις, να μην πω οι περισσότερες. Στην πρεμούρα τους, (ΥΠΕΚΑ-Υπουργείο οικονομικών) να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις του ΣΤΕ για την συνταγματικότητα, βγάλανε έναν νόμο (ν-4178), που δεν ''δουλεύει''. Πιστεύω γνωρίζουν ότι η υπόθεση με τις αερ/φίες είναι μπορμπότσαλα και νάχαμε να λέγαμε, αλλά η ανάγκη να μαζέψουν το χρήμα που δεν υπάρχει, τους οδήγησε σε λύσεις καμικάζι.

Γιατί δεν δημοσιεύσανε από την αρχή τις αερ/φίες μαζί με την εφαρμογή του νόμου αφού αυτές αποτελούν βασικό συστατικό της σούπας της ένταξης?

Αν δεν ήταν έτοιμοι και δεν τις είχαν, ας περιμένανε. Τώρα τι γίνεται όμως?

Μας ταίζουνε με την υποσχεση ότι θα......τις έχουν διαθέσιμες σε 6 μήνες. Και την αβεβαιότητα αν φαίνεται, τι φαίνεται και πως φαίνεται, ποιός θα την λουσθεί μέχρι τότε, πάλι τα κορόιδα οι συνήθεις ύποπτοι οι μηχανικοί ?  

Ωραία υπάρχει και η λύση του μην κάνεις τίποτα όπως λέει ο Ιάσονας, αλλά αυτή η λύση έπρεπε να εφαρμοστεί πρώτα από τους νομοθετούντες.

Αυτοί δεν έπρεπε να κάνουν τίποτα και να κάτσουν στα αυγά τους μέχρι να βγούν και οι αερ/φιες, τα πουλάκια τους δλδ, όχι από τους ελ. επαγγελματίες που στην κατάσταση αμόκ που βρίσκονται αναγκαστικά μπαίνουν στην λογική του ότι κινείται θα εκτελείται. :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.