Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Ερώτηση:

 

Κλείσιμο οπών παταριού και φωταγωγών με πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος. Έχω αποδεικτικό απο καταγγελία για μετά το 83,αλλά θεωρώ οτι βάσει εγκυκλίου 4, μπορώ μέσω Τ.Ε. να αποδείξω οτι οι κατασκευές έγιναν μαζί με τον υπολοιπο Φ.Ο. προ 83,καθώς είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με αυτόν.

 

Σωστά ή λάθος?.....βέβαια έρχεται σε αντίθεση με το νόμο το συγκεκριμένο εδάφιο της εγκυκλίου,αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

@mimi85

Κάνε τροποποίηση του τελευταίου Ε9 και βάλε τα σωστά τετραγωνικά. Λογικά ως έτος κατασκευής θα έχει δηλωθεί το 1987 όταν και χτίστηκε η οικοδομή οπότε αυτό θα το αφήσεις ως έχει. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις πια δηλωμένα τα σωστά τετραγωνικά με το σωστό έτος κατασκευής. Με αυτό το διορθωμένο Ε9 έχεις την απόδειξη παλαιότητας που θες για να το δηλώσεις στον 4178 ως προ 2003.

 

@Alsterwasser

Κατά τη γνώμη μου μπορείς να το κάνεις αυτό που λες πατώντας στην Εγκύκλιο 4.

Link to comment
Share on other sites

@LETOM

 

Διαφωνω καθετως, οριζοντιως και διαγωνιως φιλε....

 

Δες αν μπορεις να βγαλεις καμια ακρη με κανα στερεοσκοπικο ζευγος φωτογραφιων που να τον δειχνει κλειστο...

Link to comment
Share on other sites

Το κλεισιμο οπών και φωταγωγών αν η επιφάνεια τους μετρούσε στο Σ.Δ. (συνήθως σε άδειες προ 85) πάει με αναλυτικό, οπότε δε νομίζω πως υπάρχει ανάγκη απόδειξης παλαιότητας, γιατί τελειώνεις με 500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Κλείσιμο οπών παταριού και φωταγωγών με πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος. Έχω αποδεικτικό απο καταγγελία για μετά το 83,αλλά θεωρώ οτι βάσει εγκυκλίου 4, μπορώ μέσω Τ.Ε. να αποδείξω οτι οι κατασκευές έγιναν μαζί με τον υπολοιπο Φ.Ο. προ 83,καθώς είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με αυτόν.

 

Σωστά ή λάθος?.....βέβαια έρχεται σε αντίθεση με το νόμο το συγκεκριμένο εδάφιο της εγκυκλίου,αλλά.....

Καλύτερα κράτησε το ως αποδεικτικό-δημόσιο έγγραφο. Έχει επιβληθεί πρόστιμο υποθέτω;

Το κλεισιμο οπών και φωταγωγών αν η επιφάνεια τους μετρούσε στο Σ.Δ. (συνήθως σε άδειες προ 85) πάει με αναλυτικό, οπότε δε νομίζω πως υπάρχει ανάγκη απόδειξης παλαιότητας, γιατί τελειώνεις με 500 ευρω.

Κάτι αντίστοιχο όπου ένα διαμέρισμα έχει καταλάβει τμήμα από κοινόχρηστο διάδρομο πολυκατοικίας. Προσωπικά (και πολλοί ακόμη συνάδελφοι)  το αντιμετωπίζω ως ΥΔΚΧ, διότι στην εν λόγω περίπτωση υπολογισμού, εξετάζω το "νόμιμο περίγραμμα" του διαμερίσματος, όπως αυτό εμφανίζεται στο εγκεκριμένο σχέδιο και δεν λαμβάνω υπόψη ότι ο κοινόχρηστος μέτρησε στο συντ. δόμησης. Αναφέρομαι πάντοτε σε οριζόντιες ιδιοκτησίες. 

Link to comment
Share on other sites

Το κλεισιμο οπών και φωταγωγών αν η επιφάνεια τους μετρούσε στο Σ.Δ. (συνήθως σε άδειες προ 85) πάει με αναλυτικό, οπότε δε νομίζω πως υπάρχει ανάγκη απόδειξης παλαιότητας, γιατί τελειώνεις με 500 ευρω.

 

Ορίστε?!?!?! Ποτέ και πουθενά δεν πάει το κλείσιμο φωταγωγού και η "κάλυψη" των οπών που δημιουργούνται σε όροφο μεσοπατώματος (50% νόμιμο κ 50% ανοιχτό με ΓΟΚ 73) με αναλυτικό.

 

Να μου έλεγες οτι το βάζεις σαν ΥΔΚΧ τους φωταγωγούς, χωρίς όμως να δώσεις ποσοστό υπέρβασης δόμησης, να το συζητήσουμε,αλλά με αναλυτικό με τίποτα. Βάσει ποιού άρθρου και που το αναφέρει?

 

Όσο για το πατάρι, υπολογίζεται σαν ΥΔΚΧ η κάλυψη της οπής (χωρίς μειωτικό) (κατ`άλλους σαν ΥΔΒΧ με μειωτικό) και σαν ΥΔΒΧ το "νόμιμο" τμήμα,βάσει εγκυκλίου 4.

 

Το θέμα είναι αν μπορείς να βασιστείς για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής σε αυτά τα εδάφια:

 

Εγκύκλιος 3:

Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρου στο ν. 4178/13 είναι δυνατή ακόµη και αν δεν υποβληθεί έγγραφο φορολογικής ή άλλης δηµόσιας αρχής, αλλά στην περίπτωση αυτή για τον υπολογισµό του προστίµου θεωρείται ως χρόνος αλλαγής χρήσης η 1.1.2004.∆ιευκρινίζεται ότι τα ως άνω σχετικά µε την απόδειξη του χρόνου κατασκευής ισχύουν αναλογικά και για τις περιπτώσεις κατασκευής αυθαίρετου παταριού, αυθαίρετου υπογείου και αυθαίρετης µετατροπής ηµιϋπαίθριου χώρου σε κλειστό χώρο κύριας χρήσης.

Εγκύκλιος 4:

Σε περίπτωση νοµίµου κτιρίου µε αυθαίρετη υπόγεια στάθµη, ο χρόνος κατασκευής του υπογείου τεκµαίρεται από το χρόνο ανέγερσης του νοµίµου κτιρίου λόγω του ενιαίου φέροντα οργανισµού. Στην Τεχνική Έκθεση που υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστηµα απαιτείται σχετική αιτιολόγηση. Τα παραπάνω έχουν ανάλογη εφαρµογή σε οποιαδήποτε περίπτωση που η αυθαίρετη κατασκευή είναι άρρηκτα συνδεδεµένη µε το φέροντα οργανισµό του κτιρίου (π.χ. πατάρι, υπόσκαφη στάθµη, εξώστες κ.λ.π.), υπό την προϋπόθεση επαρκούς αιτιολόγησης στην Τεχνική Έκθεση που υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστηµα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις οπές είμαστε σύμφωνοι γιατί θεώρησα πως μιλούσες για το σημείο που καταλήγει η σκάλα στο πατάρι και όχι για κλείσιμο του υπόλοιπου 50%.

Για τους φωταγωγούς διαφωνώ 

ΥΔΚΧ χωρίς υπέρβαση δόμησης δεν μπορει να μπει γιατί αυτή η περίπτωση αφορά μόνο ΥΥ.

Εγω το θεωρώ αλλαγή χρήσης από χώρο που μετρούσε στον ΣΔ σε χώρο κυρίας χρήσεως (π.χ. κατοικία) 

Παίρνω συναίνεση πάνω από το 50% των συνιδιοκτητών και προχωρώ

Έχω ήδη καταθέσει σε ΥΔΟΜ παρόμοια υπαγωγή (μετά από καταγγελία) και το δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

εντος αγροκτηματος  υπαρχει τοιχειο αντιστηριξης 3μ μηκος κ 2,5μ υψος,Επισης περιφραξη με συρματοπλεγμα.

Προφανως δεν πιστευω οτι μπορει να φανει σε Α/Φ, αλλα ουτε να δηλωθει σε Ε9.Πως αποδεικνυεται η παλαιοτητα? μηπως να βαλω μετα το 2004 κ πως το υποστηριζω?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι θα το πας με αναλυτικό, άρα έχεις ένα 500ρικο κατ' αποκοπή δίχως να σε απασχολεί η παλαιότητα.

Συνεπώς χρέωσέ το μετά το 2004 να είσαι και τυπικά εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

yian καλημερα,σιγουρα  μετα το 04,αλλα αν εγινε το 12?

τι κανουμε ?παμε οπως στις  ΑΧ μετα το 04  η θα εχουμε  μπερδεματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.