Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Επίσης εγώ θεωρώ οτι το Ε9 μπορεί να λειτουργήσει σαν αποδεικτικό παλαιότητας, μονο για τα Ε9 που δεν μπορουν να τροποποιηθούν. Οτι δηλαδή το δήλωνες ασ πούμε εσύ από την ταδε χρονολογία και αυτο φαίνεται απο το Ε9 της συγκεκριμενης χρονολογίας

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έπρεπε να είναι...μόνο που η Εγκ.4 τα έκανε άλλα ντάλων...!! Δες και στο άλλο θέμα τι γράφω.

Σε ποιο σημείο της εγκυκλίου προκύπτει αυτό συνάδελφε?

Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος 22 μιλάει για το Ε9 του αποβιώσαντος που κληροδοτεί το ακίνητο δεν μιλάει για τα Ε9 του 2011,2012 και 2013. Πως βγάλατε το συμπέρασμα ότι μπορείς να κάνεις τροποποίηση στην χρονολογία κατασκευής σε αυτά τα πρόσφατα Ε9 και να κατατεθεί αυτό ως απόδειξη παλαιότητας.

 

Και παραθέτω παράδειγμα

Κτίσμα με Ο.Α. του 1974 με αυθαιρεσία που έγινε το 1986, αρκεί για τον ιδιοκτήτη να κάνει μια τροποποίηση του Ε9 του και να πει ότι κατασκεπάστηκε το 1974 με τα σωστά τ.μ. (και νόμιμα και αυθαίρετα) το ακίνητο και γλιτώνει έτσι με ένα 500αρικο?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος 22 μιλάει για το Ε9 του αποβιώσαντος που κληροδοτεί το ακίνητο δεν μιλάει για τα Ε9 του 2011,2012 και 2013. Πως βγάλατε το συμπέρασμα ότι μπορείς να κάνεις τροποποίηση στην χρονολογία κατασκευής σε αυτά τα πρόσφατα Ε9 και να κατατεθεί αυτό ως απόδειξη παλαιότητας.

 

Δεν προκύπτει ότι συνδέονται οι δύο παράγραφοι της Εγκυκλίου 4 όπως το λες εσύ. Λέει ότι ο καταθέτουμε Ε9 του αποβιόσαντος.ΣΤΟΠ. Μετά λέει ΓΕΝΙΚΑ ότι το Ε9 είναι αποδεικτικό παλαιότητας.

 

Δηλαδή :

 

 

Εγκύκλιος 4

22) Παρ. 3 :

 

Κληρονόμοι ακινήτων με αυθαιρεσίες καταθέτουν συμπληρωματικά το Ε9 του αποβιώσαντος δικαιοπαρόχου.

 
Στις περιπτώσεις που στο έντυπο Ε9 αναφέρεται η αυθαίρετη κατασκευή και ο χρόνος κατασκευής της, θεωρείται ως δημόσιο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή/και ο χρόνος εγκατάστασης της χρήσης.
 
Σε περίπτωση που έχει μεταβιβαστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που έχει ρυθμιστεί με το ν. 4014/11, τη διαδικασία μετάβασης της δήλωσης στο ν.4178/13 μπορεί να κάνει ο νέος ιδιοκτήτης.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι εντελώς άκυρο αυτό συνάδελφοι. Δηλαδή με λίγα λόγια μου λέτε ότι θα πάνε ολοι θα τροποποιήσουν το Ε9 τους και θα βάλουνε χρόνο κατασκευής πριν το 1975 και θα την βγάζουν με ένα 500άρικο, ότι και να έχει γίνει

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή του μηχανικού είναι να συμβουλέψει τον πελάτη του αναλόγως και φέρει ευθύνη απέναντι σ αυτόν.. Εγώ για παράδειγμα το χρησιμοποιώ είτε ως δεύτερο αποδεικτικό παλαιότητας(για μεγαλύτερη ασφάλεια), είτε όταν ο πελάτης μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι έγινε πράγματι τότε η κατασκευή και έχω πεισθεί κι εγώ ο ίδιος από τα παρεχόμενα στοιχεία. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι εντελώς άκυρο αυτό συνάδελφοι. Δηλαδή με λίγα λόγια μου λέτε ότι θα πάνε ολοι θα τροποποιήσουν το Ε9 τους και θα βάλουνε χρόνο κατασκευής πριν το 1975 και θα την βγάζουν με ένα 500άρικο, ότι και να έχει γίνει

Για αυτό κι εγώ είχα γράψει:

http://www.michanikos.gr/topic/35771-%CE%9107-%CE%91%CF%80%CF%8C%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83/page-44?do=findComment&comment=659431

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.