Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι , σε κατοικία πρό του '75 αλλά σε άρτιο και ΜΗ οικοδομήσιμο οικόπεδο, μπορεί να γίνει η νομιμοποίηση με τον 4178 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι , σε κατοικία πρό του '75 αλλά σε άρτιο και ΜΗ οικοδομήσιμο οικόπεδο, μπορεί να γίνει η νομιμοποίηση με τον 4178 ?

Αναφέρεσαι σε υπαγωγή στη ρύθμιση ή σε εκδοσή άδειας νομιμοποίησης σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ 1α?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή  αναρωτιέμαι μήπως μου ξέφυγε κάτι, επομένως προχωρώ κανονικά... , ΙΑΣΟΝΑ θα ήθελα την γνώμη σου σε αυτό : http://www.michanikos.gr/topic/35840-Διαφορες-περιπτώσεις-αυθαιρεσιών-του-Ν-417813/?p=604609 αν μπορείς , ευχαριστώ! Απλά τώρα δεν θα μπορέσω να προχωρήσω σε κατασκευή στέγης με το παραπάνω δεδομένο του μή οικοδομήσιμου οικοπέδου....

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε υπαγωγή στη ρύθμιση ή σε εκδοσή άδειας νομιμοποίησης σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ 1α?

Σόρρυ , απο ότι φαίνεται μάλλον για υπαγωγή στην ρυθμιση θα πάω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι.

Για το θέμα της Κατηγορίας 1 έχει πάρει κάποιος συνάδελφος επίσημη(ΥΠΕΚΑ, ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ) απάντηση??

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την συζήτηση μέχρι εδώ παρατηρώ ότι η αποθήκη είναι συχνή σε υπόγεια πολυκατοικιών και σπίτια σε εκτός σχεδίου αγροτικές περιοχές και μη. Η σκέψη μου είναι η εξής:

Αν έχω καταλάβει καλά, όταν μιλάει για χρήσεις ο 4178, αναφέρεται στην βασική χρήση των χώρων (κατοικία, πρωτογενής μεταποίηση, βιομηχανία κλπ). Δεν κάνει δηλαδή διαχωρισμό σε κύριο χώρο κατοικίας, σαλόνι κατοικίας, αποθήκη κατοικίας, χώρο καυστήρα κατοικίας κλπ. Αν λοιπόν σε ένα τέτοιο χώρο υπάρχουν αντικείμενα και εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούνται από την κατοικία (καυστήρας, ψυγείο, μπαούλα με ρούχα, κελάρια, εργαλεία για τον κήπο, κλπ), αυτό δεν είναι χρήση κατοικίας και τελικά μπορούμε να πάμε με κατηγορία 1 στα προ του 1975;

 

Την ίδια σκέψη κάνω και για κατοικίες που μπορεί να χρησιμοποιούν ένα δωμάτιο ως επαγγελματική έδρα. Πάρε για παράδειγμα εμάς.... αν έχω ένα σχεδιαστήριο και μιά βιβλιοθήκη με φακέλους στο σαλόνι, με εμποδίζει αυτό να ενταχθώ με κατηγορία 1; Στο κάτω κάτω, τα κατεβάζω ένα πρωί στο δρόμο, εντάσσομαι και τα ξανα-ανεβάζω το απόγευμα. Από την στιγμή που δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την συζήτηση μέχρι εδώ παρατηρώ ότι η αποθήκη είναι συχνή σε υπόγεια πολυκατοικιών και σπίτια σε εκτός σχεδίου αγροτικές περιοχές και μη. Η σκέψη μου είναι η εξής:

Αν έχω καταλάβει καλά, όταν μιλάει για χρήσεις ο 4178, αναφέρεται στην βασική χρήση των χώρων (κατοικία, πρωτογενής μεταποίηση, βιομηχανία κλπ). Δεν κάνει δηλαδή διαχωρισμό σε κύριο χώρο κατοικίας, σαλόνι κατοικίας, αποθήκη κατοικίας, χώρο καυστήρα κατοικίας κλπ. Αν λοιπόν σε ένα τέτοιο χώρο υπάρχουν αντικείμενα και εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούνται από την κατοικία (καυστήρας, ψυγείο, μπαούλα με ρούχα, κελάρια, εργαλεία για τον κήπο, κλπ), αυτό δεν είναι χρήση κατοικίας και τελικά μπορούμε να πάμε με κατηγορία 1 στα προ του 1975;

 

Την ίδια σκέψη κάνω και για κατοικίες που μπορεί να χρησιμοποιούν ένα δωμάτιο ως επαγγελματική έδρα. Πάρε για παράδειγμα εμάς.... αν έχω ένα σχεδιαστήριο και μιά βιβλιοθήκη με φακέλους στο σαλόνι, με εμποδίζει αυτό να ενταχθώ με κατηγορία 1; Στο κάτω κάτω, τα κατεβάζω ένα πρωί στο δρόμο, εντάσσομαι και τα ξανα-ανεβάζω το απόγευμα. Από την στιγμή που δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης για αυτό.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Απλά το θέμα μου είναι πως ο νόμος αναφέρει για "ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΣΕ ΚΤΗΡΙΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ" και στην περίπτωση μου υπάρχει και λειτουργεί ισόγειο κατάστημα στην πολυκατοικία(κτήριο) που βρίσκεται η αυθαίρετη χρήση(διαμέρισμα ημιισογείου που πολεοδομικά είναι αποθήκη) την οποία και τακτοποιώ.Ξεχωριστές ιδιοκτησίες(με σύσταση και κανονισμό πολυκατοικίας) το ισόγειο κατάστημα και το διαμέρισμα ημιισογείου.

Το ερώτημα είναι πως όταν έχω αυτοτελή ιδιοκτησία δεν λαμβάνω την χρήση του υπόλοιπου κτηρίου και το εντάσψω στην κατηγορία 1?

ή όχι

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ιοάννης Γκούμας

 

Συμφωνώ. Έχεις μια μονοκατοικία σε ένα οικόπεδο. Έχει και αποθήκη στο ισόγειο ή σε ξεχωριστά κτίσματα. Δεν είναι εμπορικές αποθήκες. Έχουν βοηθητική χρήση που εξυπηρετούν την κατοικία. Θεωρώ πως αυτό θα αποσαφηνιστεί στην πρώτη εγκύκλιο όπως το σκεφτόμαστε.

itzanis

 

Πρέπει να ξεκαθαρίσουν τι εννοούν ως αποκλειστική χρήση κατοικίας. Αν δεν εννοούν την επικρατούσα χρήση τότε αν έχει κατάστημα στο ισόγειο "καίγονται" και οι όροφοι κατοικιών. 

Προτείνω λίγη υπομονή μέχρι να εκδοθεί η ερμηνευτική εγκύκλιος. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...και είναι και η ορθότερη τακτική αυτή που προτείνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.