Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

...Γι' αυτό κι εγώ ρωτάω εάν σε κατοικία ΠΡΟ του 1983, έχεις και 1-2-3 παραβάσεις που πηγαίνουν με ΚΑΤ. 3, αλλά δεν ξέρουμε πότε έγιναν, εκεί τι κάνουμε?

Να περιμένω α/φ για να δω εάν το διακοσμητικό στοιχείο του κήπου είναι πριν το 1983?

Link to comment
Share on other sites

στην εγκύκλιο αναφέρει ότι η κατηγορία 2 μπορεί να συνδυαστεί μόνο με την 1 και την 3. 

Άρα, ακόμη και μεταγενέστερη χρονολογία να έχει η αυθαιρεσία κατηγορίας 3 δεν ενοχλεί στην κατηγοριοποιήση του ακινήτου σε κατηγορία 2. (?)

Από την άλλη η εγκύκλιος στην ίδια παράγραφο αντιφάσκει αφού αναφέρει ότι δεν είναι δυνατή η υπαγωγή σε κατηγορία 2 αν υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες χρονολογούνται μετά το 83 (το.."από άλλον ιδιοκτήτη" δεν το σχολιάζουμε καν)....

Συμπερασματικά....αν δεν έχεις αποδεικτικό (και ποιο θα μπορεί να είναι αυτό?) για τις αυθαιρεσίες κατηγορίας 3, υπομονή μέχρι νεοτέρας  :smile:

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 

...Γι' αυτό κι εγώ ρωτάω εάν σε κατοικία ΠΡΟ του 1983, έχεις και 1-2-3 παραβάσεις που πηγαίνουν με ΚΑΤ. 3, αλλά δεν ξέρουμε πότε έγιναν, εκεί τι κάνουμε?

Να περιμένω α/φ για να δω εάν το διακοσμητικό στοιχείο του κήπου είναι πριν το 1983?

 

 

Το δηλώνεις ως προ του 83 κι αδιαφορείς για τη χρονολογία των μικροπαραβάσεων κατηγορίας 3 (άσε αυτό που ήδη υπάρχει "μετά 2003").

Το παίρνει - δεν αλλάζει τίποτα.

Ούτε να το σκέφτεσαι για αεροφωτογραφία.

Δεν υπάρχει λόγος.

Δεν σε αναγκάζει ουδείς.

Δεν έχεις κάτι να κερδίσεις.

Δεν πρέπει κάτι ν' αποδείξεις.

 

 

Από την άλλη η εγκύκλιος στην ίδια παράγραφο αντιφάσκει αφού αναφέρει ότι δεν είναι δυνατή η υπαγωγή σε κατηγορία 2 αν υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες χρονολογούνται μετά το 83 (το.."από άλλον ιδιοκτήτη" δεν το σχολιάζουμε καν)....

 

Αυτό θεωρώ ότι βεβαίως ισχύει, αλλά όχι για παραβάσεις κατηγορίας 3.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κανένα ρόλο αν είναι μεταγενέστερο, δεν γίνεται κανένας έλεγχος, συμφωνα μετην εγκύκλιο δεν γίνεται καν αναφορά στην τεχνική έκθεση για τις αυθ. της κατηγορίας 3 

παρα μόνο ότι ανήκει επιγραμμ. εκεί, και σύμφωνα με την διατύπωση της κατηγορίας 2, συνδυάζεται με 1 και 3 δίχως να κάνει διαχωρισμό χρονολογικό (από την δική μου ...γραμματική προσέγγιση)

Προχώρατε άφοβα και μην κολλάτε.

Εδώ δεν έχουν ξεκαθαρίσει άλλα πιο σοβαρά, αυτό θα διευκρινήσουν ?

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το παίρνει δεν με ανακουφίζει, καθώς το σύστημα βλέπει ότι έχεις ΚΑΤ.2 + 3, αλλά δεν βλέπει ότι αυτό που έχεις ΚΑΤ.3 έχει παλαιότητα 1983-2003 και η παλαιότητα είναι με δική μου ευθύνη.

 

ΜΗΠΩΣ, θα έπρεπε ΚΑΙ αυτό (παλαιότητα ΚΑΤ.3 σε δήλωση με ΚΑΤ.2) να διαλευκανθεί ... κάπως???

 

Καλά, θα στείλω και στο ΤΕΕ μία ερώτηση... τζάμπα είναι...

 

ΥΓ: Φαντάζεστε να πληρώναμε ένα συμβολικό ποσό, πχ 2€ για κάθε ερώτηση???  :shock:  :shock:  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ για αυθαιρεσίες κατηγορίας 3!!!!

Είναι ..."δωράκι" του νομοθέτη!!!!

Εμπέδωσέ το.... και μην χάνεις το χρόνο σου!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα στοιχείο λοιπόν, για την κοινωνικότητα και την "φιλικότητα" του 4178!!! Τα λέει ο Καλαφάτης, αλλά ποιός τον ακούει???

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ο μοναδικός τρόπος για να μαζέψει τα 500άρικα!!! Αλλά δεν θ' αποδώσει ούτε κι αυτός......

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, χρειαζεται κατηγορια αυθαιρεσιας για τις παραβασεις που πανε με αναλυτικο?

 

Εγω σε προσφατη δηλωση μου ειχα 3 φυλλα καταγραφης, το ενα κατηγορια 3 και τα αλλα 2 κατηγορια 5

Ειχα και διαμερισματωση και εναν αναλυτικο και τα εβαλα σε ενα απο τα δυο φυλλα καταγραφης της κατηγοριας 5....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.