Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Μα πρέπει να  λάβουμε υπόψη μας 2 πράγματα

1. ότι αν είχες ο.α τότε θα νομιμοποιούσαν γιατί  αποτελεί ολοκλήρωσή της ....και

2. ότι επειδή δεν έχεις Ο.Α τιμωρείσαι με 2/πλάσιο πρόστιμο και εννοείται και πάλι της  ολοκληρωμένης οικοδομής σου 

δηλ μαζί με το βόθρο και την περιτοίχιση της

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο.

 

Από την άλλη, αξίζει το "ρίσκο" ερμηνείας για μια λοιπή παράβαση, όπου το πιθανότερο σε ένα ακίνητο είναι να υπάρχει άθροισμα και άλλων παραβάσεων με αναλυτικό <15.000 ευρώ?

Στο συγκεκριμένο έχω και μια δεξαμενή νερού και μια αποθηκούλα που πάνε άνετα κατηγορία 3 (ένα 500άρικο) οπότε η περίφραξη με αναλυτικό φορτώνει μόνη της άλλο ένα 500άρικο. Και το αυθαίρετο κτίσμα είναι ούτε 30τμ δηλαδή το πρόστιμό του βγαίνει κάπου 3500 ευρώ. Οπότε για τέτοιας τάξης ποσό το κάθε 500άρικο επιπλέον είναι σημαντική επιβάρυνση.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχω πισίνα η οποία έχει μετατοπιστεί μισό μέτρο σε σχέση με την άδεια χωρίς όμως να έχει αλλάξει διάσταση μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3 σαν λοιπή παράβαση του κτιριοδομικού?Δεν βλέπω που αλλού μπορώ να εντάξω τέτοια παράβαση..  

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να πιάσει αυτό..είναι σε τμήμα ιδιόχρηστο στο ισόγειο η πισίνα και οι καταγγελίες είναι από τους συνιδιοκτήτες..θα το περάσω έτσι και ας μου πουν στην αυτοψία από την πολεοδομία ότι δεν καλύπτονται..ευτυχώς εγώ ξέρω καλύτερα τον 4178 από αυτούς!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου έχει συζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω. Αποθήκη που μπορεί να ενταχθεί σε κατηγορία 3 είναι υποχρεωτικό να γίνει έτσι ή μπορεί να υπολογιστεί και με ΥΔΚΧ όπου λόγω παλαιότητας το πρόστιμο είναι πολύ μικρότερο από τα 500 της κατ.3?

Link to comment
Share on other sites

Από την διατύπωση του νόμου, δεν προκύπτει υποχρέωση στην εφαρμογή της κατηγορίας 3 (ιδίως για τις αποθήκες)

Η κατηγορία 3 είναι μια ευνοική αντιμετώπιση διαφόρων μικροαυθαιρεσιών, δεν έχει υποχρεωτική εφαρμογή.

Δεν υπάρχει διευκρίνηση επι τούτου, αλλά καθ'ερμηνεία θεωρώ ότι μπορείς να εφαρμόσεις και γενικό πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν "είναι" Κύριος Χώρος, δεν μπορεί να σου πει κανείς γιατί δεν το έβαλες ΚΑΤ.3 ως αποθήκη!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εάν "είναι" Κύριος Χώρος, δεν μπορεί να σου πει κανείς γιατί δεν το έβαλες ΚΑΤ.3 ως αποθήκη!!! ;)

 

όντως.

περίμενε και λίγο να βγει η εγκύκλιος για τους βοηθ. χώρους, να βάλεις και τον μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

bill

υπάρχει μία Ε/Α στην Εγκύκλιο που μιλάει για υποχρεωτική χρήση της κατηγορίας 3...

Αλλά μέχρι την νέα Εγκύκλιο... ίσως υπάρχει χρόνος να το σώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.