Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

κατηγορία 3 δεν μπορεί να υπαχθεί διότι οι μεταβολή των δυο επιμέρους διαστάσεων υπερβαίνει το 5%.

Η γνώμη μου είναι να θεωρήσεις μια λοιπή παράβαση με βάση τη διαφορά των 2 αναλυτικών (αναλυτικός πραγματικότητας-αναλυτικός άδειας) σε απόλυτη τιμή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μικρότερο δεν είναι από της άδειας; Ή εγώ δε βλέπω καλά; Γιατί να βάλει υπέρβαση δόμησης; Δεν μπορεί να πάει με το σημείο που η εγκύκλιος νομίζω αναφέρει τυχόν τμήματα που δεν πραγματοποιήθηκαν δεν αποτελούν παράβαση;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα.

Σαν λοιπή παράβαση μεταβολής διαστάσεων και να το περιγράψω στην τεχνική έκθεση;;

Σε ένα ξεχωριστό ΦΚ;;

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι μικρότερο. Τί να σου πω και γω σε παρόμοια περίπτωση που έχω σκεφτόμουν να ακολουθήσω την εγκύκλιο και να το δικαιολογήσω σαν τμήμα που δεν κατασκευάστηκε ποτέ και άρα δεν υπάρχει παράβαση. Ή αλλιώς θα το έβαζα με απόλυτη τιμή αναλυτικού όπως προτείνει ο Pavlos33 στο ποστ #1002 για μεγαλύτερη σιγουριά αν και νομίζω ότι παραείναι αυστηρό. Υπέρβαση Δόμησης πάντως δε θα έβαζα με τίποτα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό είναι.

Συμφωνώ όπως το έθεσε ο Παύλος, αλλά ο αναλυτικός πρέπει να γίνει σε όλα τα τετραγωνικά του κτιρίου,

και να βγεί αρνητικό;(θεωρώντας το απόλυτο );

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμμία αυθαιρεσία προς Θεού και δεν μπορούμε να βάλουμε πρόστιμο σε κάτι που ΔΕΝ κατασκευάστηκε!

Κακώς προτείνετε αναλυτικό πιο πάνω, δεν γίνεται αναλυτικός αν εκφεύγουμε της κατηγορίας 3.ιστ, αλλά εφαρμόζονται διατάξεις γενικού προστίμου, το αναφέρει εξαρχής ο 4178.

 

επισης απο την εγκύκλιο 3

23. Όταν δεν έχει κατασκευαστεί τµήµα κτιρίου, παρόλο που το προβλέπει η οικοδοµική άδεια σε τι κατηγορια δηλώνεται στο ν. 4178/13;

 

15]Σε περίπτωση που η µη πραγµατοποίηση τµήµατος κτιρίου δεν επηρεάζει τη νοµιµότητα του υπάρχοντος, δεν υφίσταται αυθαιρεσία.

15]Σε αντίθετη περίπτωση ρυθµίζεται η επιφάνεια που προκύπτει οτι αντίκειται στις ισχύουσες γενικές και ειδικές πολεοδοµικές διατάξεις και δηλώνεται στη σχετική κατηγορία κατά περίπτωση.

Τα υπόλοιπα για την αλλαγή διαστάσεων είναι υπερβολές.

Δεν κατασκευάστηκε κάποιο τμήμα.

Πρόβλημα αποτελεί σίγουρα αν δεν έχει ακολουθηθεί η στατική προβλεπόμενη μελέτη της αδείας (αλλά και ποια αλλαγή/διαφοροποίηση από την άδεια δεν έχει παρασύρει και τις μελέτες?)

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.