Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Περιπτωση αυθαιρετου 1962 ετους κατασκευης

Δηλωνεται και παιρνει οριστικη εξαιρεση απο κατεδαφιση με το Ν.720/1977

Ο τοτε μηχανικος κανει λαθος (τι περιεργο) στο περιγραμμα που τακτοποιει και ενω τακτοποοει 9,30Χ8,50 η μια πλευρα ειναι 8,18μ

Ειμαι εκτος αποκλισεων 2% αλλα εντος 5% με μειωση εμβαδου 1,7%

Παει κατηγορια 3 η θα βεβαιωνατε μιας και δεν επωφελειται απο την αυθαιρετη, αυτη, κατασκευη?

Προχώρα το και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!

 

ΥΓ: Παικταρά μου μάλλον το laserάκι σου θέλει άλλαγμα. Τώρα τελευταία παραείναι ακριβές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους!

Κι ομως, δε μετρησα με λειζερ, με μετρο κανονικο μετρησα

Και υπαρχει στα χερια του ιδιοκτητη και σχεδιο με τις σωστες διαστασεις, απο τον ιδιο μηχανικο που εκανε την τακτοποιηση με τις λαθος...

 

Οπως και να χει, ενημερωσα τον ανθρωπο για τα λαθη και του ζητησα τακτοποιηση.

Δεν ξερω γιατι, ομως κωλυομαι να υπογραψω αυθαιρεσιες που μειωνουν το εμβαδον της ιδιοκτησιας.

Αν ηταν με αδεια και εβγαινε η αλλη βεβαιωση, θα βεβαιωνα για ελλειψη αυθαιρετων καθ υπερβαση δομησης, καλυψης και υψους.

 

Τωρα καπου κωλωσα, το πιθανοτερο ειναι να χασω τη δουλεια απο αλλον που θα υπογραψει, ομως τουλαχιστον θα εχω το κεφαλι μου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση:

Πλήρως αυθαίρετη κατοικία (χωρίς άδεια) εκτός σχεδίου. Εκτός των 160μ2 περίπου υπάρχουν:

- Ημιυπαίθριοι χώροι

- στέγαστρο με μπάρμπεκιου

- κλειστός χώρος με λέβητα πετρελαίου

- περίφραξη από τσιμοντόλιθους

 

Τι από τα παραπάνω δηλώνεται στην κατηγορία 3 ως "λοιπή παράβαση"?

(Σημειωτέον ότι το σπίτι είναι κατηγορία 5 διότι είναι πριν το 2003, σωστά?)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

είναι κατηγορία 5 γιατί είναι χωρίς άδεια και μετά το 1983.

Αν είναι πριν το 1983 θα πάει κατηγορία 2 (με την αίρεση ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαίρετες κατασκευές μετά τη χρονιά αυτή)

και αν είναι προ 09.06.1975 θα πάει κατηγορία 1.

 

- Η/Χ: με αναλυτικό κατηγορία 5 (ή 1 ή 2 αναλόγως την χρονιά)

- στέγαστρο με αναλυτικό κατηγορία 5 (ή 1 ή 2 αναλόγως την χρονιά)

- μπάρμπεκιου κατηγορία 3

- κλειστός χώρος λέβητα με αναλυτικό κατηγορία 5 (ή 1 ή 2 αναλόγως την χρονιά)

- περίφραξη με αναλυτικό κατηγορία 5 (ή 1 ή 2 αναλόγως την χρονιά) (μπορεί και κατηγορία 3 αναλόγως του ύψους, δες 9.Γ.ια)

πλέον μετά την εγκύκλιο 4, μπορείς να τα κάνεις όλα με αναλυτικό και να σου βγει λογικά ένα 500€.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι κατασκευασμένα το 2000, άρα κατηγορία 5 όλα...

Το μπάρμπεκιου είναι κάτω από το υπόστεγο, άρα όλα μαζί (με ΗΧ και χώρο λέβητα) ένα 500άρικο...

 

Ευχαριστώ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ο χωρος λεβητα να παει με αναλυτικο και οχι με κανονικο υπολογισμο προστιμου?

 

Και γιατι να μην κοιταξουμε μηπως μπορουμε να το βαλουμε κατηγορια 3 αν το κτισμα πληροι τις προυποθεσεις εμβαδου και υψους?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά για τον χώρο του λέβητα.

Έμεινε αδιευκρίνιστο, ενώ είχα στο μυαλό μου το εξής:

Από τη στιγμή που ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3 περί αποθήκης (είναι το ίδιο για εμένα, πολλοί δεν το δέχονται)

και να το πάμε με αναλυτικό στο πλαίσιο να τα κάνουμε όλα με αναλυτικό για να πληρώσουμε ένα 500€.

 

Άμα δεν πληροί τις προϋποθέσεις της αποθήκης, τότε θα πάει ως ισόγειος ΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχουμε το δικαιωμα να βαλουμε με αναλυτικο μια αποθηκη που πληροι τις προυποθεσεις Κατηγοριας 3, στα πλαισια της συμπτυξης Κατηγοριας 3 με αναλυτικο προυπολογισμο?

Η εχουμε δικαιωμα να συμπτυξουμε μοναχα αυθαιρετα Κατηγοριας 3 που δεν αντιστοιχιζονται σε επιφανεια χωρου...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.