Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Είναι το μοναδικό κτίσμα στο γήπεδο? 

 

Αυτό είναι το κρίσιμο ερώτημα που αναλόγως την απάντηση που θα δώσει θα ......

Link to comment
Share on other sites

είναι εντός οικισμού, σε οικόπεδο με πολλές κάθετες συνιδιοκτησίες. Στη κάθετη του πελάτη μου υπάρχει μεταλλικό στέγαστρο και αυτή η αποθήκη από πάνελ. Απλά για την προκειμένη περίπτωση νομίζω ότι ο αναλυτικός και τον πελάτη μου θα βόλευε (500 ευρώ) και εγώ θα ετοίμαζα λιγότερα δικαιολογητικά....

Link to comment
Share on other sites

steve100, βάσει της εγκυκλίου 4 άρθρο 9 "Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες µικρές παραβάσεις της Κατηγορίας 3 µε παραβάσεις της παρ. 5α του άρθρου 18 του ν. 4178/13........ είναι δυνατή η σύνταξη  αναλυτικού προϋπολογισµούγια το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5α του άρθρου 18) προκειµένου να υπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιµο.". Οπότε, όπως τουλάχιστον καταλαβαίνω, μπορείς να κάνεις αναλυτικό για το σύνολο των αυθαιρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις το στέγαστρο και την αποθήκη ως μοναδικά κτίσματα.Κατά την άποψή μου η αποθήκη δεν θα λάβει μειωτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Δηλαδή, η αποθήκη ως ΥΔΚΧ και το στέγαστρο με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, σύμφωνα με τον ορισμό που δίνει η εγκύκλιος 3 για τους βοηθητικούς χώρους , δεν εντάσσεται στη περίπτωση του μειωτικού συντελεστή. Επίσης εφόσον δεν είναι κατ.3, ο χώρος αυτός πάει κανονικά με υπολογισμό τ.μ. και όχι με αναλυτικό. Επιπλέον το στέγαστρο πάει με αναλυτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Ιάσονα.

Νομίζω ότι η ερμηνεία της εγκ. 4 ΑΡΘΡΟ 9 παρ. Α θα αναιρεθεί ξανά (τι πρωτότυπο άλλωστε) με νεώτερη ερμηνεία που θα διαχωρίζει τις περιπτώσεις αποθηκών και αντλιοστασίων της κατ. 3 επειδή έχουν επιφάνεια και δεν θα αθροίζονται αυτές οι 2 περιπτώσεις της κατ. 3 (όταν δεν πληρούν τις διαστάσεις) με τις λοιπές παραβάσεις. 

Το μέλλον θα δείξει...

 
εγκ. 4/ άρθρο 9/Α
Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες µικρές παραβάσεις της Κατηγορίας 
3 µε παραβάσεις της παρ. 5α του άρθρου 18 του ν. 4178/13 (δηλ. αυτές που δεν εµπίπτουν 
στις  κατηγορίες  1  έως  και  12  του  πίνακα  του  Παραρτήµατος  Α΄  του  παρόντος  και  δεν 
αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου, καθώς και εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στην παρ. 
19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012) είναι δυνατή η σύνταξη  αναλυτικού προϋπολογισµού 
για το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5α του άρθρου 18) προκειµένου να 
υπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. 
Link to comment
Share on other sites

Πολλά θ' αλλάξουν αν συνεχίσουμε και δεν κάνουμε νέες δηλώσεις 4178.......

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ όσο πάει καλυτερεύει... οκ καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά στη σελίδα 9 της εγκυκλίου 4 που μιλάει για το μειωτικό συντελεστή, στις εξαιρέσεις μιλάει επαγγελματικές, βιομηχανικές, γεωργικές κλπ αποθήκες και δε λέει ξεκάθαρα γαι τις άλλες αποθήκες....Αν υποθέσουμε ότι πληρούσε τις διαστάσεις θα το έβαζα μέσα στον Αναλυτικό, σωστά? Από εκεί και πέρα,  ο πελάτης μου έχει τροχόσπιτο κάτω από το στέγαστρο και αυτή η αποθήκη δεν αποτελεί ούτε κατά διάνοια κύριο χώρο αφού το μόνο που έχει μέσα είναι μία βρύση, ούτε τουαλέτα τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.