Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

εγω μπερδευτηκα έχω μια αποθηκη 14,90τ.μ υψους<2,50μ , ένα στέγαστρο 48,00 τμ και αλλαγή διαστάσεων περιγράμματος κατοικιας στα όρια που βάζει για να ειναι κατηγορία 3. πως θα τα περασω στο συστημα? εκανα ενα ΦΚ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ3 για την αλλαγη διαστασεων και την αποθηκη και ένα ΦΚ για το στεγαστρο με λοιπεσ παραβασεις 1 (προυπολογισμο <15000€) και οταν εκανα υποβολη μου βγηκε το μηνυμα Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3" δεν επιτρέπεται η δήλωση καμίας άλλης παράβασης.

πωσ θα το κανω? και οταν παω με αναλυτικο ποια κατηγορια τσεκαρω?

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

στο φυλλο της κατηγοριας 3 μην βαλεις τετραγωνικα . τα αναφερεις στην περιγραφη μονο.

δλδ το εκανα σωστα? απλα μα νη βαλω πουθενα τετραγωνικα? θ ατο παρει?

παλι το ιδιο μου βγαζει. ΦΚ κατηγορια 3 μικρεσ αυθαιρεσιες εβαλα χωρισ τετραγωνικα & ΦΚ  κατηγορια 3 Η/Χ χωρις τετραγωνικα και 1 στις λοιπες παραβασεισ καιμουβγαζει το ιδιο μηνυμα.

 

μηπως στο ΦΚ του ΗΧ πρεπει να επιλεξω άλλη κατηρορια? να μη  βαλω καθόλου?

αυτα τα δυο ΦΚ θα μου βγαλουν 500 €?

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

στο στεγαστρο δεν βαζεις κατηγορια 3. προφανως θα σου βγαλει 1000 ευρω προστιμο. τωρα εαν σκεφτεσαι να κανεις αυτο που ελεγε η εγκυκλιος 4 περι ομαδοποιησης πρεπει να δεις εαν εχει λογικη να βαλεις αποθηκη με αναλυτικο ή και την αλλαγη των διαστασεων και κατ ΄επεκταση της επιφανειας.

Link to comment
Share on other sites

εαν αποθηκη(με τσιμεντολιθουσ) και στέγαστο κοστιζουν κατω απο 15000 μπορω να βαλω λοιπες παραβασεισ 1 και παει ενα 500αρικο? αυτο σκεφτομαΙ ΝΑ ΚΑΝΩ και ναμη δειξω τα 2 τμ που μεγαλωσε το σπιτι αλλα και με τα 2 τμ νομιζω οτι φτανουν τα 15000 . σωστα?

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

ειναι στο χερι σου να το κανεις. εγω μεχρι τωρα δεν εχω βαλει κατι που αντιστοιχιζεται σε επιφανεια με αναλυτικο. αλλα στο μελλον θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο χερι σου να το κανεις. εγω μεχρι τωρα δεν εχω βαλει κατι που αντιστοιχιζεται σε επιφανεια με αναλυτικο. αλλα στο μελλον θα δειξει.

ειχα κανει λαθοσ στον υπολογισμο και ειχα πει στο πελατη 500 προστιμο και οταν πηγα να κανω το κλικ ειδα οτι ειχα λαθοσ και γι αυτο προσπαθω να το κρατησω στα 500.

 

οταν ο προυπλογισμος ειναικατω απο 15000 € βαζω παραβαση 1 και δεν βαζω τετραγωνικα σωστα?

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

στεγαστρο χωρισ οικοδομικη αδεια κατηγοριας 5  σε κατοικια νομιμη με αναλυτικο προυπολογισμο κατω απο 15000 € θα χρειαστεί δελτιο δομικησ τρωτότητας μελετεσ στατικων κτλ?

Link to comment
Share on other sites

TRZ

ομαδοποιεις αποθηκη κατηγοριας 3 και στεγαστρα σε 1 φυλλο καταγραφης με κατηγορια 4 (λογικα αν δεν εχεις αλκες αυθαιρεσιες ή 5)

Δεν εχεις να κολλησεις καπου, η εγκυκλιος 4 ειναι σαφεστατη και σε καλυπτει.

Δεν υπαρχει λογικη καθολου σε αυτο το νομο stvxri, επομενως μην προσπαθεις να το εκλογικευσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.