Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

δηλαδίς;

άμα έχω έναν στέγαστρο με αναλυτικό 3000€

και μία μετατόπιση.

Τι πληρώνω και πως το υπολογίζω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μετατόπιση τη βάζω πάντα μόνη της ως μια παράβαση με ένα 500άρικο (όπως και τη διαμερισμάτωση).

Link to comment
Share on other sites

Ν.4178/2013, Άρθρο 9, Γ' Κατηγορία 3

δ. Αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως 10%. Συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης και ανοικτοί εξώστες που υπέρκεινται του κοινόχρηστου χώρου της πόλης.

 

Εγκύκλιος 3, σελ 9

29) Οι περιπτώσεις αυθαιρέτων ανοιχτών εξωστών ανεξαρτήτως µεγέθους, που υφίστανται προ ν. 1577/85 υπάγονται στο εδάφιο δ της παρούσας Κατηγορίας, δεδοµένου ότι δεν ίσχυε περιορισµός της επιφανείας τους από τις τότε ισχύουσες πολεοδοµικές διατάξεις,  µε αποτέλεσµα να µην προκύπτει η υπέρβαση επιφάνειας των εξωστών, που ορίζεται στο εδάφιο αυτό. 

 

 

σε αδεια του 1976 οπου δεν δειχνει καθολου τους εξωστες

αφου δεν ίσχυε περιορισµός της επιφανείας τους από τις τότε ισχύουσες πολεοδοµικές διατάξεις

τακτοποιουνται αν βρισκονται εκτος ΡΓ?

αυτο καταλαβαινω με βαση την εγκυκλιο, σωστα?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

δηλαδίς;

άμα έχω έναν στέγαστρο με αναλυτικό 3000€

και μία μετατόπιση.

Τι πληρώνω και πως το υπολογίζω;

η μετατοπιση αν παει αναλυτικο βγαζει προυπολογισμο τη διαφορα τυχον εκσκαφων η επιχωσεων στη νεα θεση ,κατα την αποψη μου,αρα μπορει

να παει πακετο με τα υπολοιπα της 3...αρα 500ευρω

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μία ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί.

 

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχω στον ακάλυπτο: α) 2 αποθήκες 12 και 8,50 τμ έκαστη β) 2 φούρνους (bbq) 3) ένα αντλιοστάσιο 5 τμ δ) αλλαγή θέσης του κυρίως κτίσματος σε άλλη νόμιμη θέση.

 

Οι αποθήκες + αντλιοστάσιο με ύψος < 2,50μ. Μπορώ όλα τα παραπάνω να τα βάλω σαν κατηγορία 3 ή επειδή το άθροισμα των αποθηκών είναι > 15,00 τμ θα πάνε αυτές με αναλυτικό;

 

Μπορώ έστω την μία αποθήκη να την βάλω κατηγορία 3 και την άλλη με αναλυτικό; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μία ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί.

 

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχω στον ακάλυπτο: α) 2 αποθήκες 12 και 8,50 τμ έκαστη β) 2 φούρνους (bbq) 3) ένα αντλιοστάσιο 5 τμ δ) αλλαγή θέσης του κυρίως κτίσματος σε άλλη νόμιμη θέση.

 

Οι αποθήκες + αντλιοστάσιο με ύψος < 2,50μ. Μπορώ όλα τα παραπάνω να τα βάλω σαν κατηγορία 3 ΟΧΙ  ή επειδή το άθροισμα των αποθηκών είναι > 15,00 τμ θα πάνε αυτές με αναλυτικό;

 

Μπορώ έστω την μία αποθήκη να την βάλω κατηγορία 3 και την άλλη με αναλυτικό; ΝΑΙ

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα, μία ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί.

 

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχω στον ακάλυπτο: α) 2 αποθήκες 12 και 8,50 τμ έκαστη β) 2 φούρνους (bbq) 3) ένα αντλιοστάσιο 5 τμ δ) αλλαγή θέσης του κυρίως κτίσματος σε άλλη νόμιμη θέση.

 

Οι αποθήκες + αντλιοστάσιο με ύψος < 2,50μ. Μπορώ όλα τα παραπάνω να τα βάλω σαν κατηγορία 3 ΟΧΙ  ή επειδή το άθροισμα των αποθηκών είναι > 15,00 τμ θα πάνε αυτές με αναλυτικό;

 

Μπορώ έστω την μία αποθήκη να την βάλω κατηγορία 3 και την άλλη με αναλυτικό; ΝΑΙ

 

όσες αποθηκες ειναι μεχρι 15τ.μ. και υψος <2.50 μπαινουν κατηγορια 3, (στο συγκεκριμενο παραδειγμα η αποθηκη των 8τ.μ. και το αντλιοστασιο των 5 τ.μ. θα μπει κατηγορια 3 (8+5=13).

Ταυτοχρονια συμψηφιζεις τις ψησταριες και την αλλαγη θεσης με την κατηγορια 3 και δηλωνεις εναν αναλυτικο κατηγοριας 4 (αν εχει αδεια στο ακινητο)????

 

Για την αποθηκη των 8τ.μ που απομενει, μηπως πρεπει να μπει ως υπερβαση δομησης χωρων με μειωτικο συντελεστη??????

Edited by Moldovanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(...)

 

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχω στον ακάλυπτο: α) 2 αποθήκες 12 και 8,50 τμ έκαστη β) 2 φούρνους (bbq) 3) ένα αντλιοστάσιο 5 τμ δ) αλλαγή θέσης του κυρίως κτίσματος σε άλλη νόμιμη θέση.

 

Οι αποθήκες + αντλιοστάσιο με ύψος < 2,50μ. Μπορώ όλα τα παραπάνω να τα βάλω σαν κατηγορία 3 ή επειδή το άθροισμα των αποθηκών είναι > 15,00 τμ θα πάνε αυτές με αναλυτικό;

 

Μπορώ έστω την μία αποθήκη να την βάλω κατηγορία 3 και την άλλη με αναλυτικό; Ευχαριστώ.

θα βάλεις κατηγορία 3: 

1) αποθήκη των 8.5 τ.μ (αν το άθροισμα των επιφανειών τους ήταν μικρότερο των 15 τ.μ θα μπορούσες να τις βάλεις και τις 2 αποθήκες κατηγορία 3)

2) δυο φούρνους

3) αντλιοστάσιο

4) αλλαγή θέσης σε σύννομη θέση

Επίσης, αν ακολουθήσεις την εγκ. 4-άρθρο 9 παρ Α α δεύτερο εδάφιο- (προσωπικά για επιφάνειες χώρου της κατηγορίας 3 τηρώ επιφυλάξεις και δεν το ακολουθώ) μπορείς να βάλεις όλες τις αυθαιρεσίες που ανήκουν στην κατηγορία 3 με αναλυτικό, εφόσον συνυπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες που υπολογίζονται με αναλυτικό. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα, μία ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί.

 

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχω στον ακάλυπτο: α) 2 αποθήκες 12 και 8,50 τμ έκαστη β) 2 φούρνους (bbq) 3) ένα αντλιοστάσιο 5 τμ δ) αλλαγή θέσης του κυρίως κτίσματος σε άλλη νόμιμη θέση.

 

Οι αποθήκες + αντλιοστάσιο με ύψος < 2,50μ. Μπορώ όλα τα παραπάνω να τα βάλω σαν κατηγορία 3 ΟΧΙ  ή επειδή το άθροισμα των αποθηκών είναι > 15,00 τμ θα πάνε αυτές με αναλυτικό;

 

Μπορώ έστω την μία αποθήκη να την βάλω κατηγορία 3 και την άλλη με αναλυτικό; ΝΑΙ

 

διορθωνω η αποθηκη των 8,50τμ ΥΔ με μειωτικο..   .τα υπολοιπα κατ3 οπως αναφερει ο Παυλος

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.