Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δεν το απαγορεύει ούτε ο νόμος ούτε το λογισμικό.

πχ μπορεί να έχεις ένα σπίτι που έχει τεντωθεί κατά την κατασκευή το 1970 και να έχει κλείσει το μπαλκόνι το 2008.

Θα κάνεις ένα ΦΚ με κατ. 1 και ένα ΦΚ με κατ. 4 ή 5...

 

Καλώς ή κακώς το κάνεις.

 

Ενώ για την κατηγορία 2 σου το απαγορεύει (ασχέτως που το λογισμικό σου δ΄νιε κάποιες δυνατότητες..)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις αυτό. Το λογισμικό το χεις προχωρήσει σε φάση υπαγωγής; Ή κάνεις δοκιμές σε φάση επεξεργασίας; Θεωρώ ότι στην ίδια ιδιοκτησία δεν μπορεί να έχεις ένα τμήμα που να εξαιρείται της κατεδάφισης και ένα άλλο που τακτοποιείται για 30 χρόνια. Τουλάχιστον αυτό για μένα είναι το πιο ξεκάθαρο μέχρι τώρα.

Edited by liv25k
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω δοκιμές.

 

Και εμένα έτσι μου φαίνεται σωστό.

Έτσι πίστευα ότι είναι.

ΑΛΛΑ

διαβάζω το νόμο και δεν προκύπτει από πουθενά (ενώ για την κατ. 2 το λέει)

κάνω δοκιμές και με αφήνει (ενώ για την κατ. 2 δεν με αφήνει)

....

Αυτό εμένα με προβληματίζει....

:smile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τέθηκε και στο ΤΕΕ αυτός ο προβληματισμός και μας είπαν ότι το σκεπτικό για την Κατηγορία 1 είναι ίδιο με της 2 και είναι παράλειψη (!) του Υπουργείου και θα το διορθώσουν....

Link to comment
Share on other sites

Κι αν έχουν κάνει από το ΤΕΕ λάθος στην εφαρμογή;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα εξαιρετικά περίεργο και πρωτοφανές ε; :P Ο καθένας βλογάει τα γένια του ούτως ή αλλως, οπότε το δια ταύτα είναι το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι να είναι λάθος.

Το λογικό είναι αυτό που λες και που πιστεύω και εγώ...

 

Αλλά μέχρι τώρα έχουμε τόσο τον νόμο, όσο και την πλατφόρμα να τσοντάρουν στο μη λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην μπλέξουν κ το θέμα της παλαιότητας εντελώς, που μέχρι τώρα ήταν το μόνο ξεκαθαρισμένο και μας αλλάξουν τα φώτα. Γιατί θέλω να ελπίζω ότι επειδή τελικά δεν μπορώ να μπω στην Κατηγορία 1 λόγω μεταγενέστερων μεταβολών, δε χάνω και την παλαιότητα για ό,τι υπάρχει προ του '75 ή του '83. Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.