Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

laxanos,

κι εγώ το βρήκα έτσι, δεν το επινόησα και εννοιολογικά το ασπάζομαι σαν το μοναδικά σωστό. Μην ξεχνάμε το "μονώροφο μοντέλο" κατά Ρουσσόπουλο στις παλιές αντισεισμικές μελέτες, αλλά και τα μονώροφα πλαίσια από την στατική που περιγράφουν ακριβώς έναν ισόγειο όροφο.

Δηλαδή: μόνο ισόγειο = ένας όροφος = μονώροφο κτίριο

οπότε (ισ+α΄ όροφος) = διώροφο κτίριο, 

(ισ+α΄ όροφος+β' όροφος) = τριώροφο  κ.λ.π

 

Από κει και πέρα η ονοματολογία -1, 0, +1, +2  κ.λ.π,   έχει  να κάνει με το όνομα που μπορεί να δίνει κάποιος στις στάθμες ακόμη και για  εμπορικούς λόγους (π.χ ένα υπερυψωμένο ισόγειο για να "μοστράρεται"  σαν όροφος το λέει ο εργολάβος  +1 ! ........  

Ποτέ όμως δεν τίθεται ως θέμα γνώμης η παραπάνω κατ΄όροφο ονοματολογία του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα και πρίν οτι τεχνικά σωστό ειναι ακριβώς όπως το λές και ειδικα εκει που αναφέρεις

το μονωροφο μοντέλο με καλύπτεις πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Δύο γρήγορες ερωτήσεις προς επιβεβαίωση,

έχω δύο ανεξάρτητες ισόγειες αποθήκες σε αγροτεμάχιο χωρίς οικοδομική άδεια με επιφάνεια 14 τμ η μια και 2 τμ η άλλη με ύψος 2,50μ.

 

1. Η υπαγωγή γίνεται χρεώνοντας μια φορά την παράβαση κατηγορίας 3 και περιγράφω στην τεχνική έκθεση και τις δύο αποθήκες ή η κάθε μια αυτόνομη αποθήκη θέλει την δική της κατηγορία 3 (άρα 500+500) ?

2. Δικαιούμαι κατηγορία 3 ακόμη και δεν υπάρχει οικοδομική άδεια ανέγερσης (δηλαδή είναι εξολοκλήρου αυθαίρετες) ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα συνολικά τετραγωνικά των αποθηκών προκειμένου να μπουν στην κατηγορία 3 πρέπει να είναι

Το αν υπάρχει ή όχι άδεια δεν παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δανάη, ωραίο τρικ αυτό με την υπέρβαση δόμησης των 2τμ αλλά αυτομάτως με πετάει σε κατηγορία διαφορετική της 3 και μπλέκω με αποτυπώσεις και τα παρελκόμενα της κατηγορίας 5. Για να τις βάλω και τις δύο σε μια κατηγορία 3, έχω κάποιο πάτημα από νόμο ή εγκύκλιο?

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω χαρακτηριστικό απόσπασμα του Ν.4178, όπως αυτός ισχύει κι έχει "τροποποιηθεί" από τις εγκυκλίους: "....ιγ. Αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και ύψους έως 2,50 μ.. 14. Διευκρινίζεται ότι, στο εδάφιο αυτό υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες με συνολική επιφάνεια 15 τ.μ., τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων".

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως σου είπα κατά τη γνώμη μου και όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο Ιάσονας, αφού ξεπερνάς συνολικά τα 15τμ δεν μπορείς να αποφύγεις την άλλη κατηγορία πλην της 3

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι 14 και 2 οι αποθήκες? Μήπως είναι 13.5 και 1.5...??κατά γράμμα του νομου αν είσαι 14 και 2 τα 2 θα πάνε με αναλυτικό υπολογισμό προστίμου...σε νιώθω στο θέμα της γραφειοκρατιας.....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να συμφέρει οικονομικά να πάνε όλες με τ.μ. ως κατηγορία 5.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.