Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφε kuvelh καλημέρα,

 

οι παραβάσεις ΚΑΤ.3 κατά το αρ. 9Γ. δεν μπαίνουν στην διαδικασία υπολογισμού προστίμου του ΠΑΡΑΡΤ. Α΄ αλλά χρεώνονται μόνο με το παράβολο και ανεξαρτήτως αριθμού αυτών.

Από αυτό συμπεραίνεται ότι ΚΑΜΙΑ παράβαση της ΚΑΤ.3 ΔΕΝ χρεώνεται με Υ.Κ ή Υ.Δ. αφού ΔΕΝ περνάει από το ΠΑΡΑΡΤ.Α΄ !

 

Επομένως για τον υπολογισμό των συντελεστών ΚΑΤ.4 ή ΚΑΤ.5 δεν προκύπτει από τις παραβάσεις ΚΑΤ.3 ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΘΕΤΗ Υ.Κ ή Υ.Δ.

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αντώνη.

Αν έχεις παράβαση κατηγορίας 3, δεν συμπληρώνεις το "κελί" της Υ.Δ και Υ.Κ. Επομένως, δεν υπάρχει πεδίο επιφάνειας από το οποίο να αντληθεί υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο μου πιό ερώτημα να επαναλάβω;...

εγώ έδωσα μόνο μία απάντηση  σε ερώτημα  της συναδέλφου kuvelh και

βλέπω και από την δική σου απάντηση ότι συμφωνούμε.

 

μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Παύλο καλησπέρα σου και πάλι,

θεωρώ ευκαιρία το ερώτημα της συναδέλφου και σε σχέση με την απάντηση που  δώσαμε αμφότεροι ότι η ΚΑΤ.3 δεν επιβαρύνει το ακίνητο με Υ.Κ και Υ.Δ, ήθελσ να το προεκτείναμε και στην περίπτωση παράβασης ΚΑΤ.3 σε άλλο κτίσμα μέσα στην ίδια ιδιοκτησία π.χ μία αποθήκη ε<15μ2, υ<2,50μ.

Τότε,  εκκινώντας από την κοινή μας παραδοχή   "η ΚΑΤ.3 δεν επιβαρύνει το ακίνητο με Υ.Κ και Υ.Δ" και προκειμένου να υπολογίσουμε τους συντελεστές ΚΑΤ.4- ΚΑΤ.5  ερχόμαστε αντιμέτωποι με του αρ. 9.Δ,αα)  το λεκτικό:

 " Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου"  

Ξέρω ότι το θέμα αυτό έχει συζητηθεί, αλλά δεν ξέρω αν έχει θεμελιωθεί μία εξήγηση αυτής της αντίφασης και που θα κατέληγες κι εσύ.

 

Υ.Γ Λίγο τραγικό είναι βέβαια  στο τέλος του 4178 να προσπαθούμε ακόμη να ξεμαλλιάζουμε τα μπερδεμένα του και έπρεπε ο νέος νόμος να τα έχει ξεκαθαρίσει αυτά ...... :confused:

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη καλησπέρα.

Η κατηγορία 3, ως ξεχωριστή κατηγορία από την κατηγορία 4 ή 5, περιλαμβάνει 3 περιπτώσεις (αποθήκη, αντλιοστάσιο και μικρές υπερβάσεις δόμησης) που σχετίζονται με επιφάνεια χώρου. Όμως, τα ποσοστά υπερβάσεων των αυθαίρετων κατασκευών τα ελέγχουμε στην περίπτωση που έχουμε κατηγορία 4 ή 5. Αν αθροίσουμε  και τις αυθαίρετες επιφάνειες της κατηγορίας 3, είναι  σαν να "τιμωρούμε" διπλά μια αυθαίρετη κατασκευή.  Για παράδειγμα μια αποθήκη που επιλέγουμε να την εντάξουμε στην κατηγορία 3, δεν θα συμμετέχει στην εύρεση ποσοστού προς επιλογή κατηγορίας 4 ή 5. Αν όμως αποφασίσουμε να μην την εντάξουμε στην κατηγορία 3, τότε φυσικά και αυτή η αυθαιρεσία θα συμμετάσχει στον προσδιορισμό κατηγορίας 4 ή 5.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο κι εγώ στο ίδιο καταλήγω, όχι όμως εκκινώντας από  την βαρύτητα της "διπλοχρέωσης" που αναφέρεις αφού στον νόμο υπάρχουν ακόμη πιό ανάλγητες χρεώσεις από την διπλοχρέωση μιάς αποθηκούλας, όπως η  ΥΠΕΡχρέωση ολοκλήρων νομίμων ορόφων για λίγα εκατοστά ύψους!

Δεν έχει δηλαδή για μένα ο νόμος αναλογικότητα προστίμου, άρα ούτε και ηθική προστίμου για να τον απαλλάξουμε από την "κατηγορία" της αναλγησίας...

Εγώ εκκινώ για το ίδιο αυτό συμπέρασμα με σένα : "η ΚΑΤ.3 δεν επιβαρύνει το ακίνητο με Υ.Κ και Υ.Δ",  από την  διατύπωση του λεκτικού του αρ.9  για την ΚΑΤ.3 μη έχοντας  καμία εμπιστοσύνη στο ότι ότι το "πνεύμα" του νόμου δεν θα άφηνε να διπλοχρεωθεί μία αυθαίρετη κατασκευή.

 

Όμως καταληκτικά και με τους δύο τρόπους στοιχειοθέτησης,  το συμπέραμα μας ακόμη φαίνεται αντιφατικό προς το :

" Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου"  (άρα δηλ. και της ΚΑΤ1 και της ΚΑΤ.3 ;!;! ;)

 

Εγώ προσωπικά το ανωτέρω δεν το λαμβάνω υπ΄όψη, θεωρώντας το αντίθετο  με τα προηγούμενα του νόμου περί της ΚΑΤ1 και ΚΑΤ.3 και θεωρώντας ότι λείπει ίσως η πρόσθετη αναφορά :

" Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου εξαιρουμένων αυτών που λόγω κατηγορίας δεν το επιβαρύνουν με Υ.Κ και Υ.Δ  δηλ. ΚΑΤ.1, ΚΑΤ.3 "

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη σίγουρα κάποιες διατυπώσεις δεν είναι ότι καλύτερο, όμως η κατηγορία 3 περιλαμβάνει τις λεγόμενες μικρές αυθαιρεσίες στις οποίες ο νομοθέτης θέλησε να μας κάνει ένα δώρο βάζοντας και 3 περιπτώσεις που αφορούν επιφάνεια με τα περιοριστικά κριτήρια που αναφέρονται ανά περίπτωση. Θεωρώ ότι είμαστε στο πνεύμα του νόμου και ορθά δεν αθροίζουμε επιφάνειες κατηγορίας 3 στο κριτήριο της επιλογής της κατηγορίας 4 ή 5.

Αν υποθέσουμε ότι κατασκευάστηκε σε οικόπεδο, μετά το 1983 αποθήκη 10 τμ ύψους 2 μ η οποία είναι αυθαίρετη. Στο οικόπεδο δεν υπάρχει κανένα άλλο κτίριο. Εμείς ξεκινάμε και λέμε η αποθήκη κατηγορία 3 και λαμβάνει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. Με βάση τη συλλογιστική της προσμέτρησης στην κατηγορία, θα μας έβγαινε κατηγορία 5, η οποία αναιρεί την ύπαρξη της κατηγορίας 3. Αν για κάποιο λόγο θέλαμε να μην εντάξουμε την αποθήκη στην κατηγορία 3, τότε θα είχαμε κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.