Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

η κάθε διασταση του εξώστη που προβλέπει η άδεια να μην ξεπερναει το 10%.....πχ. ενασ εξωστησ 5μ επι 2μ  εγινε 5,10μ επί 2,10μ.......ειναι μεσα στο απαιτουμενο ποσοστο........

τον κάθε εξωστη χωριστά θα τον συγκρινω για το 10%;;;;;;;;;;;

 

συγνωμη για τη επιμονη μου..................... 

Link to comment
Share on other sites

κατά αρχάς αυτό για τους εξώστες σύμφωνα με την εγκ 3 

ισχύει μόνο για της μετά το 1985 ανεγερθείσες οικοδομές 

 

αν εξετάζεις  τέτοια οικοδομή (μετά το 1985)

λαμβάνεις το άθροισμα και όχι έκαστο εξώστη 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και ίσως σε μπέρδεψα και εγώ. 

Το τι είναι αυθαίρετο καθορίζεται από τα άρθρα που παρέθεσες παραπάνω (/Ν.1577/85 ή αλλιώς ΓΟΚ 85) και αφορούν το τι προσδιορίζει σαν αυθαίρετο το κράτος.

Για να το πω λίγο πιο απλοποιητικά οτιδήποτε δεν έχει άδεια, δεν βρίσκεται σε εγκεκριμένη άδεια ή δεν τηρεί τις προβλεπόμενες μελέτες της αδείας θεωρείται αυθαίρετο, ανεξάρτητα με οποιονδήποτε οικοδομικό κανονισμό εκδόθηκε η άδεια.

Κάνοντας λοιπόν μια καταγραφή των κατασκευών και συγκρίνοντας με τις μελέτες της αδείας ως προς τις επιφάνειες και τους χώρους, βρίσκουμε τα αυθαίρετα μεγέθη.

Οταν βρεθούν τα μεγέθη ομαδοποιούνται και βρίσκουμε τις συνολικές υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης κλπ. 

Για την εύρεση των ποσοστών συγκρίνουμε τα αυθ. μεγέθη με τους επιτρεπόμενους όρους δόμησης που ισχύουν αυτή την στιγμή στο οικόπεδο, δηλ. σαν οικοδομικός κανονισμός ισχύει ο ΝΟΚ, αν έχουμε Σχέδια Πόλης ου θεσμοθετούν μικρότερα μεγέθη από το ΝΟΚ ισχύουν αυτά, για εκτός σχεδίου ισχύει το 270 (εκτός από τα σημεία που έχουν αντικατασταθεί μεταγενέστερα, π.χ. ακόμη και από αρθρα του ΝΟΚ) κοκ. Γενικά σαν να βγάζουμε μια άδεια τώρα.

 

Στον 4014 υπήρχε η μεγάλη διαφορά που είχε περάσει με ε/α (!) ότι μπορούμε να συγκρίνουμε είτε με ότι ισχύει σήμερα είτε με ότι ισχυε την εποχή που έγινε η αυθ. κατασκευή. 

Εδώ δεν υπάρχει τέτοια αναφορά.

δεν βλεπω απαντηση για το δευτερο θεμα που εθεσα

<<επισης ρωταω αν ειναι δυνατον να εχω κατοικια 70τμ με <<κολλημενα >>στεγαστρα ,ΗΧ  50τμ κ να μη τα λαμβανω υποψη για 

την ενταξη σε κατηγορια>>

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση μου πηγαινε στον Παυλο, γιαυτο δεν απαντησα. Δεν καταβαινω καλα το ερωτημα. Εννοεις ας πουμε για υπερβαση καλυψης στην κατηγορια 4 αν θα βαλουμε πχ και ηχ που πανε με αναλυτικο ή αποθήκες που πανε με κατηγορια 3?

καλη ερωτηση, προσωπικα θα τα λαμβανω υποψη μου, ερμηνευοντας το πνευμα του νομοθετη.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση μου πηγαινε στον Παυλο, γιαυτο δεν απαντησα. Δεν καταβαινω καλα το ερωτημα. Εννοεις ας πουμε για υπερβαση καλυψης στην κατηγορια 4 αν θα βαλουμε πχ και ηχ που πανε με αναλυτικο ή αποθήκες που πανε με κατηγορια 3?

καλη ερωτηση, προσωπικα θα τα λαμβανω υποψη μου, ερμηνευοντας το πνευμα του νομοθετη.

αυτο κανω κ εγω ,νομιζω  οτι  δεν ειναι δυνατον να μη λαμβανουμε υποψιν για την ευρεση κατηγοριας την καλυψη που δημιουργουν  κατασκευες που πανε με αναλυτικο  (αποθηκες κατ3,ΗΧ,κιοσκια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση μου πηγαινε στον Παυλο, γιαυτο δεν απαντησα. Δεν καταβαινω καλα το ερωτημα. Εννοεις ας πουμε για υπερβαση καλυψης στην κατηγορια 4 αν θα βαλουμε πχ και ηχ που πανε με αναλυτικο ή αποθήκες που πανε με κατηγορια 3?

καλη ερωτηση, προσωπικα θα τα λαμβανω υποψη μου, ερμηνευοντας το πνευμα του νομοθετη.

 

 

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι.

ναι μεν με αναλυτικό, αλλά δεν παύει να έχει κάλυψη...

 

 

Εγώ παρέθεσα αυτή την άποψη:

 

Εφόσον βρίσκουμε την κατηγορία ελέγχοντας με τα επιτρεπόμενα της άδειας και εφόσον ως ανοικτός ΗΧ που δημιουργήθηκε μετέπειτα είναι αυθαιρεσία κάλυψης

πιστεύω ότι το υπολογίζουμε.

 

Βέβαια υπό προϋποθέσεις ελέγχου αν με αυτόν τον ΗΧ παραβιάζεται το 20% μέχρι  το οποίο δε μετράνε στη δόμηση οι ΗΧ,  κάποιος μπορεί να πει ότι θα μετράει και η δόμηση για την κατηγορία (αν φυσικά ξαναλέω υπερβαίνει το ποσοστό 20% για τους ΗΧ)

 

Φυσικά για υπολογισμό προστίμου αυτοί οι συντελεστές αγνοούνται και δε συμπληρώνεις τίποτα στο ΦΚ για υπερβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την εντυπωση πως αυτα που υπαγονται στον αναλυτικο δεν μετρανε οι υ.καλυψης και δομησης. ουτε στον 4014 ισχυε ουτε ο νομος το αναφερει καπως. η κατηγορια 3 και ο αναλυτικος ειναι ας πουμε μια διευκολυνση του νομου, αλλιως θα τα εκανες ολα ως Υ.Δ.ΒήΚ.Χ και θα τα χρεωνες με το τετραγωνικο

Link to comment
Share on other sites

σε τριοροφη οικοδομή με οροφοδιαμερίσματα.................διαφορετικοί ιδιοκτητεσ σε κάθε οροφοδιαμέρισμα....................εχω αλλαγή όψεων και δημιουργία καμινάδασ.............

 

1) πάνε στην κατηγορία 3;;;;;;;;;

2) ο έλεγχοσ θα γίνει επί του συνόλου τισ οικοδομής για να δω εάν ανήκει οντωσ στην κατηγορία 3;;;;;;;;;;;;;;;;;;

3) θα κάνω 3 δηλώσεισ;;;;;;;

4)σε καθε δηλωση ξεχωριστα θα δηλωσω αλλαγη οψεων και καμιναδα;;;;;;;;;;;; δηλαδή 3 φορέσ;;;;;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.