Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συμφωνω μαζι σου αλλα ο συναδελφος ειπε κατι διαφορετικο και γιαυτο και η ερωτηση.. προσωπικα δεν εχω αποψη.. Σε ποια κατηγορια του αναλυτικου θα βαλω την  περγκολα υπαρχει καποια σχετικη οδηγια? Εχει καποιος αποψη γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνω 2 αναλυτικούς γιατί οι παραβάσεις δεν είναι ομοειδείς άρα και πάλι το πρόστιμο θα βγει 1000 ευρώ, το θέμα είναι μήπως θα μπορούσα να τα βάλω (αν δεν είναι λάθος) στο ίδιο φύλλο καταγραφής (κατ.3) και μ/ία λοιπή παράβαση αναφέροντας στην περιγραφή ότι ΄πρόκειται για ένα στέγαστρο και μία περιτοίχιση άνω του 1.00 μ....

Δεν υπάρχει περιορισμός για ομοειδείς παραβάσεις στον αναλυτικό. Ό,τι είδους παραβάσεις κι αν έχεις τις βάζεις όλες μαζί πακέτο και βγάζεις τη σούμα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω στο ερωτημα μου ξερει καποιος σε ποια κατηγορια του αναλυτικου θα βαλω ξυλινη περγκολα με κεραμ. (χρηση γκαραζ) ανοιχτη απο ολες τις πλευρες? Υπαρχει καποια σχετικη οδηγια που μας διαχωριζει τις κατηγοριες?

Ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ρωταω αυτο αλλα σε ποια κατ του αναλυτικου θα μπει η περγκολα πυ αναφερω παραπανω στο Excell που εχω κατεβασει εχει για παραδειγμα στην κατ. 19 περγκολα προλουστραρισμενη μεχρι και 900 ευρω το κ.μ ενω στην κατ.15.2 ξυλινη στεγη με κεραμ.επι πλακοσ σκυροδεμ. που παει 41,08 το τ.μ η διαφορα ειναι τεραστια και προσπαθω να καταλαβω για τι ειδος αναφερεται η καθε κατ. 

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος αποψη για τους εξωστες που ρωτησα πιο πανω?

Πιστεύω ότι, μετά την εγκ.4, τα κάνεις όλα με αναλυτικό και τέλειωσες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δύο ερωτήσεις προς επιβεβαίωση:

1. μετά και την εγκύκλιο 4 έχουμε την δυνατότητα όλες τις παραβάσεις που δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια να τις βάλουμε με αναλυτικό με την κατηγορία στην οποία είναι το ακίνητο? π.χ. έχω υπέρβαση δόμησης κατηγορίας 4 και επίσης έναν η.χ. και παραβάσεις της κατηγορίας 3 (πέργκολα και αποθήκες). Πλέον μπορώ με ένα φύλλο καταγραφής κατηγορίας 4, αν κατάλαβα καλά, να δηλώσω και η.χ. και μικροπαραβάσεις της κατηγορίας 3 (πέργκολα-αποθήκες) με ένα 500άρικο? (φυσικά αν ο προυπολογισμός μου είναι <15.000)

2. τα τ.μ. των μικροπαραβάσεων κατηγορίας 3 (δλδ οι αποθήκες που ανέφερα παραπάνω) χρησιμοποιούνται κατά τον έλεγχο των υ.δ.<40% ε.δ., υ.κ.<40%ε.κ. για να κατηγοριοποιήσω το ακίνητο μου στην κατηγ.4 ή δεν τα χρησιμοποιώ πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δύο ερωτήσεις προς επιβεβαίωση:

1. μετά και την εγκύκλιο 4 έχουμε την δυνατότητα όλες τις παραβάσεις που δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια να τις βάλουμε με αναλυτικό με την κατηγορία στην οποία είναι το ακίνητο? π.χ. έχω υπέρβαση δόμησης κατηγορίας 4 και επίσης έναν η.χ. και παραβάσεις της κατηγορίας 3 (πέργκολα και αποθήκες). Πλέον μπορώ με ένα φύλλο καταγραφής κατηγορίας 4, αν κατάλαβα καλά, να δηλώσω και η.χ. και μικροπαραβάσεις της κατηγορίας 3 (πέργκολα-αποθήκες) με ένα 500άρικο? (φυσικά αν ο προυπολογισμός μου είναι <15.000)

 

οπως αναφερεις και εσυ και η εγκυκλιος μπορεις να υπολογισεις μικροπαραβασεις της κατηγοριας 3 με αναλυτικο αλλα που δεν αντιστοιχιζονται σε επιφανεια χωρου.

δηλαδη εχεις ενα στεγαστρο και μια περγκολα και παραβαση στους εξωστες. τοτε μπορεις να πας με αναλυτικο ολα.

οταν εχεις ομως

στεγαστρο, περγκολα, εξωστες και αποθηκη τοτε δεν μπορεις να τα πας ολα με αναλυτικο διοτι η αποθηκη ειναι επιφανεια χωρου και δεν παει με αναλυτικο ποτε. αρα εκει υποχρεωτικα θα πας με αναλυτικο και επιπλεον κατηγορια 3 . δηλαδη 2 500αρικα.

ετσι το καταλαβαινω εγω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λετε

 

Εγω ομως γιατι βλεπω οι εξωστες ανωθεν κοινοχρηστου πολης να ρυθμιζονται, ΚΑΤ ΕΞΑΙΡΕΣΗ απο τις λοιπες παραβασεις ανωθεν κοινοχρηστου, με κατηγορια 3?

Δηλαδη αν εισαι μετα ΓΟΚ 85 εποχη και εχεις υπερβαση εξωστων σε ποσοστο 15%, ανωθεν κοινοχρηστου, σου επιτρεπεται το 10% να το ρυθμισεις με κατηγορια 3 αλλα το λοιπο 5% δεν εχεις δικαιωμα ρυθμισης...

Δε σου δινει κανεις το δικαιωμα να ρυθμισεις εξωστη ανωθεν κοινοχρηστου πολης με αναλυτικο, παρα μονο με κατηγορια 3 αν πληρουνται οι προυποθεσεις.

 

Τουλαχιστον ετσι το εκλαμβανω εγω.

 

Κανω καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

ευχαριστώ για την απάντηση, έχεις δίκιο στο 1 απ'ότι είδα με προσεκτικότερη ανάγνωση.

στο 2 κάποια άποψη? τα τ.μ. των αυθαιρεσιών της κατηγορίας 3 (αποθήκες) "συμπεριλαμβάνονται" στους ελέγχους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.