Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Μα δεν είναι συνιδιοκτήτες των κτιρίων ή των αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών, δηλαδή αυτών που δηλώνονται. ...

Με αυτή τη λογική, εγώ που είμαι συνιδιοκτήτης στο οικόπεδο κατά 100/1000 επειδή είμαι κάτοχος ενός διαμερίσματος, μπορώ να δηλώσω και την δική σου ιδιοκτησία.... εκμεταλλευόμενος το 11§1.δ.ii

δ) ο συνιδιοκτήτης:
ii) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλαγών χρήσης που έχουν εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε οριζόντια ή κάθετη συνιδιοκτησία και εντός τμημάτων αποκλειστικής χρήσης αυτών, χωρίς να απαιτείται η συναίνεση του ετέρου συνιδιοκτήτη.

Προφανώς όμως εδώ εννοεί τον συνιδιοκτήτη στο αυθαίρετο που θα δηλωθεί και όχι γενικά έναν συνιδιοκτήτη....

Έτσι λοιπόν, το ίδιο πρέπει να ισχύει και στην εγκύκλιο...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω που να το εκθεσω και το εκθετω εδω, διοτι προκειται για αυθαιρεσια κατηγοριας 4

 

Εχω περιπτωση Η/Χ που εχει αλλες διαστασεις στο αρχιτεκτονικο σχεδιο και αλλες διαστασεις στη διαγραμμα καλυψης

Πιο συγκεκριμενα, το αρχιτεκτονικο μου δινει 4,00Χ2,70 για Η/Χ ο οποιος εκλεισε και τακτοποιηθηκε, περαιωμενος, με τον 3843 σε εμβαδον 3,80Χ2,70 διοτι η μηχανικος αφησε εκτος το παχος του τοιχου που συμπεριλαμβανοταν στον Η/Χ

 

Παω στην αυτοψια και μετρω 4,10 τον Η/Χ μαζι με το παχος του πλευρικου τοιχου...

Βασει των αρχιτεκτονικων συμπεραινω πως το κλιμακοστασιο που διατηρησε ακεραιες τις διαστασεις του μετατοπιστηκε προς τα αριστερα, τρωγοντας χωρο απο το αριστερο μου δωματιο (σε οροφοδιαμερισμα ειμαι) και κερδιζοντας απο τον κλεισμενο Η/Χ

 

Παιρνω το ΔΚ τωρα και συμπεραινω πως μου δηλωνει τον Η/Χ 4,10Χ2,70, οσο τον μετρησα, νουμερα με τα οποια εγιναν ολες οι μετρησεις στην αδεια, βασει του οποιου δεν εχω την παραμικρη μετατοπιση και εχω λαθη στα σχεδια

 

Ποιο απο τα δυο μου νουμερα θεωρω πιο αξιοπιστο? Τις διαστασεις του αρχιτεκτονικου σχεδιου η του ΔΚ?

 

Υπαρχει περιπτωση ο Μηχανικος που εξεδωσε την αδεια να θεωρησε τμημα του Η/Χ και το μισο παχος του τοιχειου του κλιμακοστασιου που βρισκεται εξ αριστερων? Δυσκολακι....

 

Πως πορευομαι?

Θεωρω σωστοτερον να τακτοποιησω τα 20εκ του παχους του τοιχου και τα λοιπα 10εκ της διαφορας απο τα νουμερα που θεωρησε η μηχανικος του 3843 συγκριτικα με τα του ΔΚ.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς "υπερισχύει" αυτό που λέει το διάγραμμα κάλυψης!

Και προφανώς πρέπει να ρυθμίσεις την όποια διαφορά βρίσκεις.

Το ερώτημα που τίθεται όμως είναι:

Θ' αδιαφορήσεις και δεν θα συμψηφίσεις όσα δηλώθηκαν με τον 3843;;;;

Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι, δεν συμφέρει.....

Αυτό μπορεί να γίνει και να πας μόνο με τη μικρή διαφορά των τ.μ. στον 4178, αφού πρόκειται για ενιαίο πιά χώρο;;;;

Aυτό δεν μπορώ να το τεκμηριώσω αν είναι νόμιμο.....

Link to comment
Share on other sites

Να συμψηφισω τα προστιμα του 3843 με τον 4178 και να του δωσω ενα χιλιαρικο εξτρα προστιμο ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΜΒΑΔΟΝ ΠΕΡΑΙΩΜΕΝΟ 100% μονο και μονο επειδη ο καινουριος νομος βγαζει μεγαλυτερο προστιμο για ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΜΒΑΔΟΝ?

 

Δε νομιζω. Και στην τελικη δεν προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι αυτο που κανουμε ειναι νομιμο αλλα οτι ΔΕΝ ειναι παρανομο.

Δε βρισκω παρανομια εν προκειμενω.

Ο 3843 σου επετρεπε να ρυθμισεις ΑΝΕΥ ΑΥΤΟΨΙΑΣ, βασει σχεδιων.

Βασει σχεδιων, λοιπον, τακτοποιηθηκε τοσο.

 

ΚΑΤΟΠΙΝ αυτοψιας παρατηρηθηκαν αποκλισεις, οι οποιες τακτοποιουνται με τον υπαρχοντα νομο.

Ποιος ο λογος να πληρωσει για το ιδιο εμβαδον ο ιδιοκτητης παραπανω?

 

Δε μπορεις να τεκμηριωσεις αν ειναι νομιμο. Μπορεις να τεκμηριωσεις πως ειναι παρανομο?

 

Στην τελικη και απο το ιδιο το ΤΕΕ μας ειπαν πως δεν ελεγχουμε την ορθοτητα των παλαιοτερων τακτοποιησεων. Ολοκληρωθηκαν, περαιωθηκαν. Τελος. Τα παιρνεις ως σωστα γενομενα. Απο κει και υστερα κοιτας τι τακτοποιεις.... Ποιος ο λογος να επανατακτοποιησω ενα χωρο ηδη τακτοποιημενο και περαιωμενο που βγαζει παραπανω προστιμο? Τι το παρανομο εχει?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο δύσκολο να περιγράψεις κάτι που δεν βλέπεις στα σχέδια αλλά θα το προσπαθήσω.

 

Καταρχήν δεν θυμάμαι το ότι δεν χρειαζόταν να πάμε στο ακίνητο,

αλλά δεν επηρεάζει την σκέψη.

 

Ξεκάθαρο θα ήταν να τακτοποιήσεις από την αρχή και τέλος.

Φυσικά είναι το κόστος πολύ μεγάλο για την διαφορά.

 

Αν επιλέξεις να κάνεις το άλλο θα σκεφτόμουν το εξής:

Θα έβαζα το εγκεκριμένο κάτω και θα σημείωνα το τι έκανα με τον 3843.

Θα έβαζα από πάνω την αποτύπωση μου την τωρινή.

ότι ξεφεύγει θα το τακτοποιούσα.

Όχι αλγεβρικά, δλδ τόσο έχασα, τόσο κέρδισα είμαι ισοπαλία,

αλλά καθαρά "εμβαδομετρικα" (δε βρίσκω άλλη λέξη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, δικιο εχεις.

Επισυναπτω σκαναρισμενα την κατοψη και το ΔΚ

 

Στην κατοψη φαινεται ο Η/Χ 4,00Χ2,70 αλλα η μηχανικος με τον 3843 τακτοποιησε 3,80Χ2,70 αφαιρωντας -λανθασμενα κατ εμε- το παχος του πλευρικου τοιχου, το οποιο ειναι Η/Χ

 

Στο ΔΚ μου δινει Η/Χ 4,10Χ2,70 με ΟΛΟΥΣ τους υπολογισμους να γινονται βασει αυτου του εμβαδου

 

Επι της ουσιας, αν πλακωσουμε το τακτοποιημενο και περαιωμενο περιγραμμα του Η/Χ βασει 3843 μου με το περιγραμμα του ΔΚ (και κατ επεκτασιν και την πραγματικοτητα) προκυπτει ατακτοποιητο το παχος του τοιχου δεξια και μια λωριδα 10εκ αριστερα.

 

Κρατω το κλιμακοστασιο στις διαστασεις του βασει κατοψης και μικραινω το αριστερο δωματιο, ακριβως οπως ειναι στην πραγματικοτητα

 

Ουτε παρε-δωσε ουτε τιποτα

 

Καθαρα και ξηγημενα!

Ειδαλλως για το τμημα που τακτοποιηθηκε και μονο, βγαινει προστιμο 1950€ ενω ο ανθρωπος εδωσε κατι παραπανω απο χιλιαρικο.

Περαιωμενο ειναι, δεν απαιτειται συμψηφισμος και επανυπολογισμος...

Δεν ειμαι υποχρεωμενος.

 

Εχω το δικαιωμα να βεβαιωσω για ακινητο με τακτοποιημενες αυθαιρεσιες με περισσοτερους του ενος νομους...

 

Λαθος?

post-47080-0-09626900-1382450447_thumb.jpg

post-47080-0-59750500-1382450459_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Γιατι? Τι να περιμενω?

Πολυ κακως που δεν τον τακτοποιησε η μηχανικος. Συμπεριλαμβανεται στον Η/Χ.

Αν δεν τον τακτοποιησω ειμαι εκτος αποκλισεων

 

Η εγκυκλιος που μας επετρεπε να μη συμπεριλαμβανουμε νομιμως υφισταμενους τοιχους στο εμβαδον του Η/Χ προφανως και μιλουσε για τοιχους που ανηκουν σε καποια ΟΙ και οχι για ξεμπαρκους...

 

Αυτος δεν ανηκει στην ιδιοκτησια πλεον? Ανηκει.

Εχει μετρησει στο ΣΔ? Οχι...

Πλεον μετρα? Ναι...

Ειναι αυθαιρετος? Ναι...

 

Γιατι να μην τον τακτοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο τοίχος απεικονίζεται στην οικοδομική άδεια είναι νομίμος υφιστάμενος άσχετα εάν δεν μέτρησε στον ΣΔ. Τακτοποιείς όλα τα υπόλοιπα μέτρα που είναι αυθαίρετα.

 

Αυτό πιστεύω είναι και το πνεύμα του νόμου (και αρχίζει να γίνεται και γράμμα  από ότι φαίνεται) και δεν έχει σώνει και καλά σχέση με ΓΟΚ. Το φαινόμενο ντόμινο για το οποίο συζητούσαμε.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Ο τοιχος κανεις δεν αντιλεγει οτι ειναι νομιμως υφισταμενος.

Αν δεν ηταν, θα ετακτοποιουτο με αναλυτικο

Ομως εμεις δεν τακτοποιουμε τον τοιχο αλλα το εμβαδον που αυτος καταλαμβανει και ειναι εκτος ΣΔ μεχρι και σημερα που μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.