Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τεσπα, οι γνωμες διιστανται....

Κατ εμε, οταν εχω Η/Χ 4,10 Χ 2,70 και εντος αυτου του εμβαδου εχω νομιμως υφισταμενο, μεν, τοιχο εντος του εμβαδου το οποιο δεν προσμετραται στο ΣΔ, δε, τοτε αν καταληφθει ο Η/Χ και παει να τακτοποιηθει, θεωρω πως θα πρεπει να τακτοποιηθει ΟΛΟ του το εμβαδον και ΟΧΙ μονο το εμβαδον εντος νομιμως κατασκευασθεντων τοιχων...

 

Ημουν σημερα στην προισταμενη της Πολεοδομιας Καλαμαριας και μου ελεγε πως επι εποχης 3843 επεμενε στους μηχανικους να τακτοποιουν και τα παχη των τοιχων και να μην τα αφηνουν απ εξω, αλλα αυτοι δεν τα υπολογιζαν.

Μου συνεστησε κι αυτη να "διορθωσω" το αρχικο σφαλμα, τοσο της αδειας με τα 4μ Η/Χ που στη ΔΚ ειναι 4,10, οσο και την παραλειψη της συναδελφου που ρυθμισε....

 

Απο τη στιγμη που ΟΛΟΙ μου οι τοιχοι του διαμερισματος ειναι εντος ΣΔ ΕΚΤΟΣ του πλευρικου τοιχου του καταληφθεντος Η/Χ που εκλεισε και αυξησε αυθαιρετα τη δομηση του διαμερισματος μου, τοτε οφειλει να την αυξησει ΚΑΙ κατα το παχος του τοιχου...

 

Τωρα, βεβαια, συζηταμε τη λεπτομερεια της λεπτομερειας... δε νομιζω πως κανενας θα ερθει να μου ζητησει το λογο που τακτοποιησα και το παχος του τοιχου

Link to comment
Share on other sites

τελικα που καταληγουμε για τα συνιδιοκτητα?

μπορουν ολοι μαζι οι συνιδιοκτητες που εχουν απο μια ξεχωριστη ο.ι.  να κανουν μια αιτηση ομαδικα?

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, οι γνωμες διιστανται....

Κατ εμε, οταν εχω Η/Χ 4,10 Χ 2,70 και εντος αυτου του εμβαδου εχω νομιμως υφισταμενο, μεν, τοιχο εντος του εμβαδου το οποιο δεν προσμετραται στο ΣΔ, δε, τοτε αν καταληφθει ο Η/Χ και παει να τακτοποιηθει, θεωρω πως θα πρεπει να τακτοποιηθει ΟΛΟ του το εμβαδον και ΟΧΙ μονο το εμβαδον εντος νομιμως κατασκευασθεντων τοιχων...

 

Ημουν σημερα στην προισταμενη της Πολεοδομιας Καλαμαριας και μου ελεγε πως επι εποχης 3843 επεμενε στους μηχανικους να τακτοποιουν και τα παχη των τοιχων και να μην τα αφηνουν απ εξω, αλλα αυτοι δεν τα υπολογιζαν.

Μου συνεστησε κι αυτη να "διορθωσω" το αρχικο σφαλμα, τοσο της αδειας με τα 4μ Η/Χ που στη ΔΚ ειναι 4,10, οσο και την παραλειψη της συναδελφου που ρυθμισε....

 

Απο τη στιγμη που ΟΛΟΙ μου οι τοιχοι του διαμερισματος ειναι εντος ΣΔ ΕΚΤΟΣ του πλευρικου τοιχου του καταληφθεντος Η/Χ που εκλεισε και αυξησε αυθαιρετα τη δομηση του διαμερισματος μου, τοτε οφειλει να την αυξησει ΚΑΙ κατα το παχος του τοιχου...

 

Τωρα, βεβαια, συζηταμε τη λεπτομερεια της λεπτομερειας... δε νομιζω πως κανενας θα ερθει να μου ζητησει το λογο που τακτοποιησα και το παχος του τοιχου

 

Πες της προϊσταμένης να διαβάσει την εγκύκλιο 5/2010 άρθρο 6 παρ.1 και να σταματήσει επιτέλους ο κάθε υπάλληλος να νομοθετεί.

 

Δηλαδή τι θέλουν να μας πουν πως οι χώροι που δηλώθηκαν ως παραπάνω  και πχ δεν έχουν καμία άλλη αυθαιρεσία - είναι εκατοντάδες χιλιάδες για να έχουμε μια τάξη μεγέθους- θα πρέπει να ξαναπληρώσουν 500 Ευρω για να δηλώσουν και τους τοίχους βάσει ΟΑ που δημιουργούν υπέρβαση ΣΔ - η οποία υπέρβαση βάσει εγκυκλίου ΓΟΚ όπως προανέφερα δεν προσμετράται ούτως η άλλως στον ΣΔ- και επομένως οι υπόλοιποι εκατοντάδες χιλιάδες που θα δηλώσουν και άλλες παραβάσεις είτε θα συμψηφίσουν πρόστιμα θα πρέπει να δηλώσουν και τους τοίχους και θα έχουμε δηλώσεις 2 ταχυτήτων και ο καθένας ας κάνει ότι του καβ@@σει.

 

αί σιχτίρ ας μάθουν να κάνουν την δουλειά τους επιτέλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι εκεί κάνεις λάθος. Τον τοίχο τακτοποιούμε.

 

Συγγνώμη εννοούσα πως δεν τακτοποιούμε τον τοίχο εφόσον είναι νομίμως υφιστάμενος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Κατασκευή τμήματος κτηρίου εντός Δ λόγω αλλαγής θέσης, σε γήπεδο με Ο.Α.,δεν ρυθμίζεται σαν παράβαση κατηγορίας 4 αφού δεν υπερβαίνει Σ.Δ. & Κάλυψη πάνω από 40%?

Ή πηγαίνει ως κατηγορία 5 και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

όταν λέει οτι δεν παραβιάζονται καλυψη σε ποσοστο μεγαλύτερο του 40% πωσ το υπολογιζω;;;;;;;

συγρινοντας με τα πραγματοποιουμενα της ΟΑ κ λαμβανοντας υποψη κ οτι εχει υπαχθει σε ρυθμισεις κλπ

μενει να διευκρινιστει αν ΗΧ κιοσκα κλπ που εχουν αναλυτικο ,συνυπολογιζονται για την ευρεση του <40%

το εχω θεσει το ερωτημα κ στη κατηγορια Α09κατ3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Κατασκευή τμήματος κτηρίου εντός Δ λόγω αλλαγής θέσης, σε γήπεδο με Ο.Α.,δεν ρυθμίζεται σαν παράβαση κατηγορίας 4 αφού δεν υπερβαίνει Σ.Δ. & Κάλυψη πάνω από 40%?

Ή πηγαίνει ως κατηγορία 5 και γιατί?

το βαζεις κατηγορια 4 αφού δεν υπερβαίνει Σ.Δ. & Κάλυψη πάνω από 40%   εκτος αν παραβιαζεις προκηπιο οποτε δεν εξαιρειται οριστικα της κατεδαφισης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έστειλα τα εξής απλοϊκά ερωτήματα στο ΥΠΕΚΑ. Αν κάποιος από εσάς μπορεί να με διαφωτίσει, παρακαλώ ας το κάνει!

  1. Ακίνητο θεωρείται κάθε φορά το ακίνητο του συγκεκριμένου ιδιοκτήτη (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία)?
  2. Πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα τα ποσοστά (<40%, <20% κλπ.) ή αν π.χ. σε ένα ακίνητο η αυθαίρετη δόμηση είναι <40% αλλά η κάλυψη >40%, πάλι μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 4?
  3. Σε κάθε φύλλο καταγραφής επιλέγουμε την Κατηγορία που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο Φύλλο? Η' η κατηγορία πρέπει είναι η ίδια σε όλα τα ΦΚ?
  4. Παραβίαση προκηπίου θεωρείται και μια επέκταση υπογείου μέσα σε πρασιά?

Το 4. φυσικά είναι ρητορική ερώτηση, αλλά ο πελάτης μου ελπίζει,  :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.