Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω ένα θεματάκι με ένα κατάστημα. Βρίσκεται στο ισόγειο οικοδομής που έχει χτιστεί το 56 και έχει οικοδομική άδεια. Το πρόβλημα είναι ότι έχει γκρεμιστεί ο ενδιάμεσος τοίχος που το χώριζε με το διπλανό κατάστημα και τώρα τα 2 μαγαζιά λειτουργούν σαν ένα. Ο τοίχος γκρεμίστηκε το 87 με τη συναίνεση όλων των ιδιοκτητών αλλά φυσικά χωρίς άδεια. Από το υπουργείο μου είπαν ότι δηλώνεται σαν διαμερισμάτωση. Όμως ακριβώς κάτω από το ένα κατάστημα υπάρχει υπόγειο το οποίο δεν είναι δηλωμένο. Έγω τώρα σε ποια κατηγορία τα δηλώνω? Στην 4 επειδή ο τοίχος γκρεμίστηκε μετά το 83? Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να ρυθμίσω τον τοίχο με άδεια μικρής κλίμακας και μετά να δηλώσω το υπόγειο ως υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή στην κατηγορία 2 για να αποφύγω και τις τομές? Επίσης το υπόγειο δεν έχει ανοιχτεί από το 56 που χτίστηκε η οικοδομή. Πώς να μπω να το μετρήσω χωρίς να με φάνε οι αράχνες και οι αρουραίοι?Τέλος πώς μετράμε το ύψος όταν υπάρχει ψευδοροφή για να κάνω την τομή?

Edited by vstarch
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα καλά την παράγραφο γ/Δ/αρ. 9/Ν. 4178, σε περαιωμένες δηλώσεις του Ν.4014/11 που μεταφέρονται στον Ν.4178/13, όλες οι αυθαιρεσίες θεωρούνται κατηγορίας 4;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να διαβάσω την παράγραφο που αναφέρεις, απ' ότι ξέρω όσες δηλώσεις μεταφέρονται στον 4178, ελέγχονται και οι κατηγορίες συμπληρώνονται με τη λογική του 4178.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω ένα θεματάκι με ένα κατάστημα. .......

Υπάρχει όντως αλλαγή στα μηχανολογικά για να θεωρείται ως παράβαση η διαμερισμάτωση που έγινε ;;;!!

Αν όχι (έτσι φαντάζομαι), τότε ο τοίχος που καθαιρέθηκε δεν πρέπει ν αποτελεί παράβαση για ρύθμιση και  βέβαια το υπόγειο μπορεί να δηλωθεί  ως κατ 1 αφού είναι του ΄56  σε περίπτωση βέβαια που η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία .

 

Πάντως όπως και να έχει το πράγμα είμαι της άποψης να μην διακινδυνεύει κανείς Μηχανικός με μία   άδεια "μαιμού" για να μη δει στην συνέχεια  και την "πάπια" που θα κάνει ο ιδιοκτήτης αν στραβώσει κάτι, ειδικά όταν όπως εδώ  είναι πολλοί και δεν βγάζεις άκρη μετά.....

 

Για την μέτρηση του υπογείου αν όπως λες είναι "ακριβώς κάτω από το κατάστημα"  τότε φτάνει να μετρήσεις μόνο το κατάστημα.

Το ύψος για την τομή (αν χρειαστεί) βρίσκεται από την εσωτερική μέτρηση (με την ψευδοροφή) και από την εξωτερική της πλάκας οροφής του χώρου.

 

Ελπίζω να βοηθούν αυτά.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν κατάλαβα καλά την παράγραφο γ/Δ/αρ. 9/Ν. 4178, σε περαιωμένες δηλώσεις του Ν.4014/11 που μεταφέρονται στον Ν.4178/13, όλες οι αυθαιρεσίες θεωρούνται κατηγορίας 4;

 

 

Χωρίς να διαβάσω την παράγραφο που αναφέρεις, απ' ότι ξέρω όσες δηλώσεις μεταφέρονται στον 4178, ελέγχονται και οι κατηγορίες συμπληρώνονται με τη λογική του 4178.

 

 

architect_duth, δεν "προχωράει" το πρόγραμμα, αν οι κατηγορίες είναι 1-2-3.

Περίεργο... πολύ περίεργο... Δηλαδή εάν μία δήλωση του 4014 περάσει στον 4178 και η κατηγορία που πρέπει να μπει είναι η 1 ή η 2, δεν θα προχωρήσει η δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα σε παρόμοιες περιπτώσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Σε οριζόντια ιδιοκτησία (μεζονέτα Υπ-Ισ- Α΄οροφ) με επιτρεπόμενη δόμηση βάσει των ποσοστών ιδιοκτησίας 103,00 μ2 έχουν γίνει οι εξής υπερβάσεις : Η/χ δηλωμένοι με 3843/2010 35,00 μ2. Επέκταση Α΄ ορόφου 6,00 μ2. Αλλαγή χρήσης αποθήκης υπογείου σε κατοικία 50,00 μ2. Εγώ δηλώνω την επέκταση κ την αλλαγή χρήσης στο σύστημα με τον 4178/2013. Αν αθροίσω τις υπερβάσεις στο Ισόγειο κ στον Α΄ όροφο έχω :  35,00 μ2 + 6,00 μ2 = 41,00 μ2 είναι < 40% χ 103,00 = 41,20 μ2. (κάλυψη κ ύψος είναι οκ).  Άρα θα μπορούσαν οι παραβάσεις αυτές να ανήκουν στην κατηγορία 4 κ η παράβαση του υπογείου στην κατηγορία 5. Είναι όμως αυτό σωστό ή θα πρέπει να αθροίσω συνολικά όλα τα τετραγωνικά δηλ  35,00 + 6,00 + 50,00 = 91,00 μ2 > 40 % χ103,00 = 41,20 μ2 άρα κατηγορία 5 σε όλα ? και  σε όλα τα φύλλα καταγραφής υπέρβαση δόμησης 50 % έως 100 %  ?? Σε αυτήν την περίπτωση οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση θα πάρουν μόνο οι Η/χ που έχουν δηλωθεί με τον 3843/2010 με την ηλεκτρονική ταυτότητα?  

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα υπολογισμό για την εύρεση του συντελεστή υπέρβασης και έναν υπολογισμό για την εύρεση της κατηγορίας.

 

Με βάση αυτά που παραθέτεις για τον υπολογισμό συντ. υπέρβασης έχουμε: 35,00 + 6,00 + 50,00 = 91/103 = 88% άρα συντελεστής υπέρβασης μεταξύ 50% και 100%.

Τον ίδιο συντελεστή βάζεις σε όλα τα φύλλα καταγραφής.

 

Για τον υπολογισμό της κατηγορίας ελέγχεις πάλι με τα 103 αλλά δεν διευκρινίζεις αν τα 103,00 τμ είναι και τα πραγματοποίησιμα βάσει της οικ. άδειας. Επιπλόν για τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης συνυπολογίζεις και τα 35,00 του κλειστού η/χ και επίσης γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να συμπεριλάβεις και τα 50,00 τμ της αλλαγής χρήσης του υπογείου αφού πλέον πρόκειται για κλειστό χώρο ο οποίος σαν κατοικία μετρά στην δόμηση και βάσει της εγκ. 4 πρέπει να υπολογιστεί στα τμ της κατηγορίας.

 

Άρα στην δόμηση είσαι > 40% άρα κατ.5. Στην ηλεκτρονική ταυτότητα έχω τη εντύπωση ότι θα λάβουν κατηγορία και τα 35,00 τμ του ημ. χώρου ο οποίος δηλώθηκε με το ν.3843.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.