Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Να ξεκινήσουμε από το τέλος. 

 

Για τον ελεγκτή δεν είναι ξεκάθαρο, (τουλάχιστον για μένα) αν θα απαιτηθεί έλεγχος για να υπάρξει ολοκλήρωση της διαδικασίας  ή θα το κάνει προαιρετικά ο ιδιοκτήτης , να ζητήσει οριστική εξαίρεση. Νομίζω είναι πολύ νωρίς για τέτοιο προβληματισμό. Εδώ δε μας απαντούν σε άλλα πιο ουσιώδη. 

 

Εφόσον εσωτερικά και κατ' ουσίαν έχεις ένα σκελετό από Ω.Σ με κολώνες, δοκάρια και πλάκα έχω την άποψη ότι το ακίνητο θα πρέπει να δηλωθεί χωρίς Ο.Α.

Ο εσωτερικός σκελετός +το κέλυφος του κτιρίου (με απλά λόγια όλο το κτίριο) θα υπολογιστεί με Υ.Δ (ΧΩΡΙΣ Υ.Κ διότι δεν έχουμε άδεια) και ο εξώστης με αναλυτικό. Οπότε στη περίπτωση αυτή η κατηγορία του ακινήτου σου είναι 5. Η λοιπή παράβαση επίσης 5 και οι εγκαταστάσεις που αναφέρεις δε βλέπω να εμπίπτουν στη λίστα με τις παραβάσεις κατηγορίας 3 οπότε και αυτές με αναλυτικό. Εξάλλου δε "συμφέρει" ουσιαστικά να εμπίπτουν εφόσον έχεις μια παράβαση αναλυτικού λόγω εξώστη. 

Συνοψίζοντας η γνώμη μου για το θέμα σου είναι

ΥΔΚΧ χωρίς ΥΚ για το κτίριο. (και έλεγχος ύψους)

αναλυτικός για όλα τα υπόλοιπα. 

ακουγεται πολυ καλο   αν κ   θα επαιζε   κ  ο αναλυτικος για μπετα +υδ ,μιας  κ εαν εξεδιδα οα θα υπολόγιζοταν με αναλυτικο

1.στο ιδιο παραδειγμα εχουμε οα  πχ αντικατασταση στεγης η μκ τοτε?τσεκαρω οα κ  α) ΥΔ,ΥΚ+αναλυτικο?

Β)ΥΔ,ΥΚ ? η γ)αναλυτικο

 

2.στο ιδιο εχουμε οα για εσωτερικο σκελετο ο οποιος εχει ΥΚ .τοτε

α) ΥΔ,ΥΚ+αναλυτικο?

Β)ΥΔ,ΥΚ ? η γ)αναλυτικο

ευχαριστω για την αναλυση σου 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο παραπανω θεωρω τελικα οτι ειναι αδικο σε εσωτερικο σκελετο να υπολογιζεται σαν ολοκληρο κτιριο με ΥΔ,ΥΚ  διοτι ουτε τοιχοι

κατασκευαζονται ,ουτε σοβαδες ,ουτε επικαλυψη  κλπ

Link to comment
Share on other sites

έχω σε εκτός σχεδίου περιοχή χωρίς οικοδομική άδεια κτίσμα προ 75, κτίσμα 83-2003, πολεοδομικές παραβάσεις (αναλυτικό) και πολεοδομικές παραβάσεις κατηγορία 3.

θα κάνω μία δήλωση και θα δημιουργήσω φύλλα καταγραφής 4 με την κάθε κατηγορία;;;;;;;

το κτίσμα που είναι 83-2003 σε ποια κατηγορία θα μπει αφού δεν έχω οικ. άδεια με τι θα συγκρίνω τα πολεοδομικά μεγέθη;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

έχω σε εκτός σχεδίου περιοχή χωρίς οικοδομική άδεια κτίσμα προ 75, κτίσμα 83-2003, πολεοδομικές παραβάσεις (αναλυτικό) και πολεοδομικές παραβάσεις κατηγορία 3.

θα κάνω μία δήλωση και θα δημιουργήσω φύλλα καταγραφής 4 με την κάθε κατηγορία;;;;;;;

το κτίσμα που είναι 83-2003 σε ποια κατηγορία θα μπει αφού δεν έχω οικ. άδεια με τι θα συγκρίνω τα πολεοδομικά μεγέθη;;;;;;

4φκ

1.εφοσον δεν υπαρχει οα το 83-2003 κ αναλυτικο       κατ.5

2.για  τους συντελεστες  θα συγκρινεις με τα επιτρεπομενα σημερα στην περιοχη

3.για το προ του 75 αν ειναι κατοικια βαζεις κατ2(αν κ δεν ξερω αν το δεχεται το συστημα)

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Στέγαστρο και κιόσκι λογικά θα είναι εκτός περιγράμματος κτιρίου.

Ο ΗΧ λογικά θα είναι κάτω από μία επιφάνεια του κτιρίου αλλά ακόμα κι αν δεν είναι και η κάλυψη πάει με μεγάλο συντελεστή μέσα στο "2" του "χωρίς άδεια"

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο ηχ πρέπει να μπει, με αναλυτικό.

Ερωτηματικά έχω για περίπτωση του εξώστη. Εκεί θα τον βάλουμε πάλι με αναλυτικό ή όχι? Στον πεθαμένο 4014, εάν ήταν κάτω από το ποσοστό που ΘΑ δικαιούταν το κτίσμα, δεν έβαλα εξώστη.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΜΑ 1ο

Όταν σε οικ. άδεια προβλέπεται στέγη αλλά δεν κατασκευάστηκε και αντί αυτής έχουμε απόληξη κλιμακοστασίου τι κάνουμε?

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 2ο

Ελέγχουμε τις παραβάσεις βάση ΓΟΚ ή ΝΟΚ? Η εγκύκλιος ναι μεν στο άρθρο1 διευκρίνισε για ΓΟΚ, όμως για το άρθρο 18, παρ.6 για υπόγεια-πατάρια-σοφίτες δεν έγινε διευκρίνιση... Αυτό τι σημαίνει ότι αυτά πάνε με ΝΟΚ?

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 3ο

Με ποια επιτρεπόμενα μεγέθη συγκρίνουμε στα φύλλα καταγραφής? Με τα σημερινά ή τα ισχύοντα στο χρόνο έκδοσης της αδείας?

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 4ο

Κάνετε αυτοψία και βρίσκετε 10 παραβάσεις. Από αυτές ο ιδιοκτήτης θέλει να δηλώσει τις 5. Τι κάνετε?

Edited by m_chalm
Link to comment
Share on other sites

1) Είχε στέγη αλλά δεν έγινε και αντί της στέγης έγινε απόληξη κλιμακοστασίου, η οποία δεν υπήρχε στην ο.α.? Μία λύση είναι (μάλλον λάθος) να κάνεις δύο αναλυτικούς μεταξύ τους και να βρεις τη διαφορά. Η άλλη λύση είναι (μάλλον πιο σωστή) να βάλεις τα τμ του κλιμακοστασίου ως ΥΔΚΧ με ΥΥ και όσον αφορά για τη στέγη, εάν στην περιοχή δεν είναι υποχρεωτική η στέγη ώστε να προκύπτει πρόβλημα από τη μη κατασκευή της, να την ξεχάσεις.

 

2) Συγκρίνεις την υφιστάμενη κατάσταση βάσει της ο.α., άρα βάσει ΓΟΚ, γιατί στις 28/07/11 δεν υπήρχε ο ΝΟΚ. Μετά για τους συντελεστές λαμβάνεις υπόψη σου τα ΤΩΡΑ. Αυτό για το Α18 παρ.6, έχει να κάνει για το τι ορίζεται ως πατάρι ή σοφίτα. Η υπόγεια στάθμη δεν υπάρχει ως ορισμός στο ΝΟΚ!!! Άλλο υπόγειο και άλλο υπόγεια στάθμη.

 

3) Για τους συντελεστές, με τα ΤΩΡΑ.

 

4) Δηλώνουμε τις 10 παραβάσεις ή αφήνουμε τη δουλειά. Αργότερα, τις 5 παραβάσεις που δεν θα δηλώσεις τώρα, θα τις βρεις μπροστά σου ως μηχανικός. Ο ιδιοκτήτης ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πει ότι ΑΥΤΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ να μην τις δηλώσετε. Θα πει ότι "Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ." !!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Είχε στέγη αλλά δεν έγινε και αντί της στέγης έγινε απόληξη κλιμακοστασίου, η οποία δεν υπήρχε στην ο.α.? ΝΑΙ Μία λύση είναι (μάλλον λάθος) να κάνεις δύο αναλυτικούς μεταξύ τους και να βρεις τη διαφορά. Η άλλη λύση είναι (μάλλον πιο σωστή) να βάλεις τα τμ του κλιμακοστασίου ως ΥΔΚΧ με ΥΥ και όσον αφορά για τη στέγη, εάν στην περιοχή δεν είναι υποχρεωτική η στέγη ώστε να προκύπτει πρόβλημα από τη μη κατασκευή της, να την ξεχάσεις. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ - ΤΙ ΚΑΝΩ? - Η ΑΔΕΙΑ ΕΛΗΞΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΕΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΕΓΗΣ?

 

2) Συγκρίνεις την υφιστάμενη κατάσταση βάσει της ο.α., άρα βάσει ΓΟΚ, γιατί στις 28/07/11 δεν υπήρχε ο ΝΟΚ. Μετά για τους συντελεστές λαμβάνεις υπόψη σου τα ΤΩΡΑ. Αυτό για το Α18 παρ.6, έχει να κάνει για το τι ορίζεται ως πατάρι ή σοφίτα. Η υπόγεια στάθμη δεν υπάρχει ως ορισμός στο ΝΟΚ!!! Άλλο υπόγειο και άλλο υπόγεια στάθμη. ΔΗΛ ΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΒΑΣΗ ΓΟΚ?

 

3) Για τους συντελεστές, με τα ΤΩΡΑ.

 

4) Δηλώνουμε τις 10 παραβάσεις ή αφήνουμε τη δουλειά. Αργότερα, τις 5 παραβάσεις που δεν θα δηλώσεις τώρα, θα τις βρεις μπροστά σου ως μηχανικός. Ο ιδιοκτήτης ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πει ότι ΑΥΤΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ να μην τις δηλώσετε. Θα πει ότι "Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ." !!!! ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΣΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΡΗΤΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 10 ΑΛΛΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΩ ΤΟΝ ΜΗΧ ΝΑ ΥΠΑΓΕΙ ΤΙΣ 5? ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

έχω σε εκτός σχεδίου περιοχή χωρίς οικοδομική άδεια κτίσμα προ 75, κτίσμα 83-2003, πολεοδομικές παραβάσεις (αναλυτικό) και πολεοδομικές παραβάσεις κατηγορία 3.

θα κάνω μία δήλωση και θα δημιουργήσω φύλλα καταγραφής 4 με την κάθε κατηγορία;;;;;;;

το κτίσμα που είναι 83-2003 σε ποια κατηγορία θα μπει αφού δεν έχω οικ. άδεια με τι θα συγκρίνω τα πολεοδομικά μεγέθη;;;;;;

 

4φκ

εφόσον δεν υπάρχει οα το 83-2003 κ αναλυτικο       κατ.5

2.για  τους συντελεστές  θα συγκρινεις με τα επιτρεπομενα σημερα στην περιοχη

3.για το προ του 75 αν είναι κατοικία βαζεις κατ2(αν κ δεν ξερω αν το δεχεται το συστημα)

Αν το κτίσμα έχει αποκλειστική χρήση κατοικία γιατί να μη δηλωθεί κατηγορία 1?Με 500 ευρώ καθάρισε για το τμήμα αυτό.

Το κτίσμα μετά το 83 --->κατ. 5 (αφού η 1, 2,3, αποκλείονται, καθώς και η 4 λόγω έλλειψης οικοδομικής άδειας). Η παλαιότητα στον υπολογισμό του προστίμου ισχύει κανονικά ως προ 2004 και θα την βάλεις στον υπολογισμό προστίμου για το τμήμα που ανήκει σε αυτή τη χρονολογία.

οι παραβάσεις της κατηγορίας 3 παραμένουν στο ξεχωριστό φ.κ. όπως το λες.

Οι λοιπές παραβάσεις επίσης θα πάνε κατηγορία 5.

Όταν δεν έχεις άδεια δεν έχεις να υπολογίσεις συντελεστές υπέρβασης για τον υπολογισμό προστίμου. Ελέγχεις μόνο το ύψος σε σχέση με το μέγιστο επιτρεπόμενο που ισχύει στη περιοχή του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίσμα έχει αποκλειστική χρήση κατοικία γιατί να μη δηλωθεί κατηγορία 1?Με 500 ευρώ καθάρισε για το τμήμα αυτό.

Το κτίσμα μετά το 83 --->κατ. 5 (αφού η 1, 2,3, αποκλείονται, καθώς και η 4 λόγω έλλειψης οικοδομικής άδειας). Η παλαιότητα στον υπολογισμό του προστίμου ισχύει κανονικά ως προ 2004 και θα την βάλεις στον υπολογισμό προστίμου για το τμήμα που ανήκει σε αυτή τη χρονολογία.

οι παραβάσεις της κατηγορίας 3 παραμένουν στο ξεχωριστό φ.κ. όπως το λες.

Οι λοιπές παραβάσεις επίσης θα πάνε κατηγορία 5.

Όταν δεν έχεις άδεια δεν έχεις να υπολογίσεις συντελεστές υπέρβασης για τον υπολογισμό προστίμου. Ελέγχεις μόνο το ύψος σε σχέση με το μέγιστο επιτρεπόμενο που ισχύει στη περιοχή του ακινήτου.

γιατί οι λοιπέσ παραβάσεισ θα πάνε στην κατηγορία 5 και όχι με αναλυτικό προυπολογισμο δηλαδη πολεοδομικέσ ;;;;;;;;;

στο συστημα θα τα βάλω σε μια δήλωση όλα μαζί;;;;;;;;;......γίνεται;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.