Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα!

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Έχω οικόπεδο εντός οικισμού όπου περιέχονται αποθήκες και υπόστεγα τα οποία ο ιδιοκτήτης τα χρησιμοποιεί για να βάζει φαρμακα, λιπάσματα, να παρκάρει το τρακτέρ και γενικά για αγροτική χρήση. Η οικία του βρίσκεται σε διπλανό ανεξάρτητο οικόπεδο. Επειδή ο ιδιοκτήτης είναι αγρότης που κάνει δήλωση καλλιέργειας τι χρήση πρέπει να βάλω τις αποθήκες;

α) Άλλη κατοικία (επειδή το σπίτι είναι σε διπλανό οικόπεδο...) - Το λιγότερο πιθανό κατ' εμέ...

β) Υπηρεσίες

γ) Μεταποίηση αγενούς τομέα;

Επιπλέον τι θα έμπαινε αν δεν ηταν κατα κύριο επάγγελμα αγρότης ή είναι συνταξιούχος αγρότης;

Φαντάζομαι ότι το θέμα έχει συζητηθεί παλιότερα και θα υπάρχει κάποια κοινή γραμμή...

Τέλος γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τα σχέδια που εκκρεμούν να ανεβούν και σε τι κατάσταση πρέπει να είναι οι δηλώσεις για να μην έχουν υποχρέωση μεταφοράς στον νέο νόμο;

Υπάρχουν πληροφορίες για νέα παράταση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα βάλεις χρήση "υπηρεσίες". 

Για την επιλογή ΔΕΔΟΤΑ ή ΜΣΕ, η επικρατούσα χρήση είναι αποθήκη οπότε θα συνταχθεί μόνο ΔΕΔΟΤΑ.

Θέματα (υποθέσεις) περί νέου νόμου στα αντίστοιχα νήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα.

 

Έχω μπερδευτει με το εξης θέμα. Αν έχω 4 φυλλα καταγραφης κατ4 και ενα φυλλο καταγραφης κατ5, υποχρεωτικά τα καταχωρώ όλα κατ 5; Κάπου είχα διαβάσει οτι το δυσμενέστερο παρασύρει τα υπόλοιπα. Αν όμως συνδυάζονται οι κατηγοριες 4 & 5 μηπως πρέπει να το αφήσω έτσι; Επίσης αν έχω δηλώσει μια λοιπη παράβαση λόγω ανελκυστήρα εμπορευμάτων , μπορω στη λοιπη αυτη να προσθεσω και την αλλαγη διαστασεων των κουφωματων (αλλαγη όψης) ή πρεπει να προσθεσω ενα φκ κατ 3 γιαυτή την αυθαιρεσία; Επισης ειχα διαβασει οτι οι μικροαυθαιρεσίες που δεν αντιστοιχουν σε τμ συμψηφίζονται....

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία υπολογίζεται συγκρίνοντας το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών με την άδεια και όχι τις επιμέρους αυθαιρεσίες ξεχωριστά οπότε αυτονόητα αν προκύπτει κατηγορία 5 αυτή θα είναι κοινή για όλα τα φύλλα καταγραφής. Η μόνη περίπτωση να έχεις μόνο σε 1 κατηγορία 5 είναι αν αυτή δεν προκύπτει λόγω αριθμού τετραγωνικών αλλά λόγω μιας αυθαιρεσίας που βρίσκεται εντός προκηπίου.

Μπορείς να συμψηφίσεις τις παραβάσεις κατηγορίας 3 με αναλυτικό και να βάλεις 1 λοιπή παράβαση αν για όλα προκύπτει προϋπολογισμός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ danaikaterina :) αρα ορθώς τα αφήνω κατ5 και στη μια λοιπη παραβαση μου κατ3 συμψηφιζω τις λοιπες αυθαιρεσιες που δεν ειναι χώρος (υπέρβαση δόμησης)

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να επεκτείνω το θέμα εισάγοντας το ερώτημα:

αν δεχτούμε τον ισχυρισμό της danaikaterina με την βάση σκέψης του οποίου συμφωνώ απόλυτα,

 

"Η μόνη περίπτωση να έχεις μόνο σε 1 κατηγορία 5 είναι αν αυτή δεν προκύπτει λόγω αριθμού τετραγωνικών αλλά λόγω μιας αυθαιρεσίας που βρίσκεται εντός προκηπίου.

 

το ίδιο δεν θα μπορούμε να κάνουμε και όταν η ΚΑΤ.5 κρίνεται μόνο από την Υ.Υ μίας μεμονωμένης αυθαίρετης επιφάνειας;;;;

δηλ. έχοντας π.χ δύο αυθ. χώρους σε δύο διαφορετικούς ορόφους όπου εμβαδικά στο σύνολο τους εντάσσονται ως ΚΑΤ4,

ενώ ΜΟΝΟ ο ένας έχει Υ.Υ >20% .

Προσωπικά πιστεύω ότι ΚΑΙ εδώ μπορούμε να δώσουμε την συνύπαρξη ΚΑΤ4 με ΚΑΤ5 ....

 

??????

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, μια ερώτηση ακόμα...

Σε αγροτεμάχιο 1 στρέμματος, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο όπου έχει βγει άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη και για κτίσμα 2τμ που στεγάζει γεώτρηση θεωρείται ότι είναι με Ο.Α. ή επειδή είναι μη άρτιο/οικοδομήσιμο (σύμφωνα με παράρτημα) επιλέγουμε χωρίς;

Νομίζω σε ερωτοαπαντήσεις έλεγε ότι άδεια μικρής κλίμακας αποτελεί Ο.Α. αλλά από την άλλη τι είδους υπερβάσεις πρέπει να μπουν;

Αν ο ιδιοκτήτης έχει κτίσει επιπλεόν κτίσματα τι θα βάζαμε στις υπερβάσεις κ.χ. %, πλάγιων αποστάσεων κλπ; Πως να συγκρίνεις με τα προβλεπόμενα αφού δεν προβλέπονται γι αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.