Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Πήγα σήμερα στην ΕΚΧΑ(πρώην ΟΚΧΕ) πρωί πρωί. Παίρνεις χαρτάκι και περιμένεις. Έχει 3 υπαλλήλους, ένας για πρωτόκολο και οι άλλοι δύο στους υπολογιστές. Όταν ρώτησα μέχρι ποια ημερομηνία είναι το αρχείο ενημερωμένο μου απάντησε μέχρι το 2010. Όταν ρώτησα για Α/Φ στις 28/7/2011 γέλασε και μου είπε οτι το ΥΠΕΚΑ θα στραφεί μάλλον σε ιδιωτικές Α/Φ.. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ψάχνω μια Α/Φ απο ΓΥΣ για περίπτωση άσχετη με αυθαίρετα.

 

Στο γεω ευρετήριο όμως, βάζοντας τις εγσα που με ενδιαφέρουν, η κοντυτερη διαθέσιμη Α/Φ είναι πάρα πολύ μακριά. Και συνεπώς δεν "πιάνει" τη περιοχή μου. Αφήστε που έχει μόλις μια μιας Χ χρονολογίας.

 

Ενώ στον ΟΚΧΕ είχε να διαλέξεις απο κάμποσες συνήθως χρονολογίες.

 

Τι κάνω τώρα; που να στραφώ για την Α/Φ που χρειάζομαι; Εννοείται ΟΚΧΕ/ΕΚΧΑ πως λέγεται, ούτε για αστείο μιας και είμαι απο επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ψάχνω μια Α/Φ απο ΓΥΣ για περίπτωση άσχετη με αυθαίρετα.

 

Στο γεω ευρετήριο όμως, βάζοντας τις εγσα που με ενδιαφέρουν, η κοντυτερη διαθέσιμη Α/Φ είναι πάρα πολύ μακριά. Και συνεπώς δεν "πιάνει" τη περιοχή μου. Αφήστε που έχει μόλις μια μιας Χ χρονολογίας.

 

Ενώ στον ΟΚΧΕ είχε να διαλέξεις απο κάμποσες συνήθως χρονολογίες.

 

Τι κάνω τώρα; που να στραφώ για την Α/Φ που χρειάζομαι; Εννοείται ΟΚΧΕ/ΕΚΧΑ πως λέγεται, ούτε για αστείο μιας και είμαι απο επαρχία.

 

έ...

 

όοοχι  και...επαρχια :smile: :-) :smile:

 

καλημερα

 

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

συμβαίνει ... να ζητάν ιδιώτες μεγάλα ποσά για μια α/φ και πάνω που είχαμε κάνει υπολογισμό και πάνω που είχαμε πει του πελάτη "τόσα" πρέπει να καλέσουμε να του ζητήσουμε πάλι, ρε άει, στα τσακίδια λέω εγώ, ουστ με τις α/φ σας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμβαίνει ... να ζητάν ιδιώτες μεγάλα ποσά για μια α/φ και πάνω που είχαμε κάνει υπολογισμό και πάνω που είχαμε πει του πελάτη "τόσα" πρέπει να καλέσουμε να του ζητήσουμε πάλι, ρε άει, στα τσακίδια λέω εγώ, ουστ με τις α/φ σας

αρτσι

ο kane ζητουσε τιις α/φ για αλλη υποθεση εκτος πεδιου εφαρμογης 4178....

 

για τον 4178

θεωρω οτι καταληξαμε, με αυτα εδω..

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/35771-Α07-Απόδειξη-χρόνου-κατασκευής-αυθαίρετων-κατασ/?p=694539

 

τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

1. Δες το 2

 

2. Διορθώνεις το Ε9 βάζοντας τα σωστά τετραγωνικά με το αντίστοιχο έτος κατασκευής και ανεβάζεις αυτό ως αποδεικτικό έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΓΥΣ πήγα αρκετές φορές (καταταλαιπωρήθηκα δηλαδή), εσχάτως πήγα και ΕΚΧΑ...

σαφώς πιο ανθρώπινες συνθήκες και πολύ ευγενικότεροι και εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι εκεί πλην όμως..

από τις 6 αεροφωτογραφίες που παρήγγειλα σε dvd οι 2 δείχνουν τελείως λάθος περιοχή (η μία μια ακρογιαλιά και άλλη κάτι χωράφια)

επομένως να βράσω την ευγένεια αν έχουν τέτοια ποσοστά επιτυχίας.

Τέλος πάντων..

ξέρει κάποιος αν σε αφήνουν να κάνεις προεπισκόπιση της φωτογραφίας σε μεγάλη ανάλυση πριν την παραγγείλεις?
Γιατί από τις 4 σωστές αεροφωτογραφίες που πήρα καμία δεν είναι αρκετά καθαρή ή δεν έχει τη σωστή γωνία λήψης ώστε να φαίνονται οι κατασκευές που ψάχνω,
συν ότι δε θέλω να διακινδυνέψω να μου δώσουν πάλι λάθος περιοχές

 

Για να μην αδικώ την ΕΚΧΑ.. και στην ΓΥΣ μου έχουνε δώσει 1 φωτογραφία λάθος το οποίο το παραδέχθηκαν και έτσι μου ετοίμασαν τη σωστή με μόνο μία βδομάδα αναμονή :shock:

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Και στο ΟΚΧΕ (παλαιότερα) με είχαν εξυπηρετήσει με αποστολή νέας σωστής ΑΦ. Δοκίμασε να επικοινωνήσεις μαζί τους μήπως διορθώσουν το λάθος τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.