Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Εχω την περίπτωση για θέση υπογείου ... που έχει γίνει αυθαιρεσία, ότι δεν υπάρχουν ούτε Δημόσια Έγγραφα φυσικά, αφού είναι ιδιωτικό το έργο. Ούτε αεροφωτογραφίες, καθώς ο δορυφόρος δεν σκάναρε λίγο την οικοδομή να μελετήσει το υπόγειο να δει πως αλλά csi η αυθαιρεσία είχε γίνει πριν το 11.

Η άποψη ... να πω οτι φυσικά δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα αφού δεν είναι δημόσια οικοδομή και οτι ο δορυφόρος δεν βλέπει υπόγεια, στέκει ... ότι δηλαδή να πω ότι ας κάνουν αυτοψία με συνεργεία που θα εκτιμήσουν παλαιότητα υλικών να δουν ότι είναι του 2005, πριν το 11 δηλαδή και με υπεύθηνη δήλωση ιδιοκτήτη, την δικαιολογία που γράφω και οτι ... " είμαστε ανοιχτοί να γίνει αυτοψία- έρευνα να εκτιμήσουν παλαιότητα υλικών" μπορεί να γίνει κάτι?

Ισως με ΙΚΑ κάτι άλλο?

Φυσικά η θέση δεν είναι ηλεκτροδοτούμενη να παω κάποιο άλλο έγγραφο.

Οπότε ... Συνάδελφοι, στέκει ή θα παίξουμε μπουνιές με το δαίμονα της δημόσιας γραφειοκρατίας?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι συγχέεις τον όρο δήμοσια έγγραφα με το ιδιοκτησιακό του κτιρίου δηλ. δημόσιο ή ιδιωτικό.

 

Δεν υπάρχει κάποια σχέση. Αν πχ. έχεις έγγραφο της ΔΕΗ πριν το '11 τότε σου κάνει, αν έχεις θεωρημένο μισθωτήριο από την εφορία ότι νοικιαζόταν πχ. πριν το '11 πάλι σου κάνει.

 

Διαφορετικά αν μιλάμε για επέκταση υπόγειο διόρθωσε το Ε9.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...αν θες εξήγησε το λίγο πιο αναλυτικά.

 

Έχεις ένα υπόγειο που είναι προσθήκη κατ' επέκταση κάποιου υπάρχοντος ή έχει αλλάξει χρήση σε κύρια;

 

Και στις 2 περιπτώσεις αν αυξήσεις τα τετραγωνικά και αλλάξεις την χρήση από βοηθητική σε κύρια τότε καλύπτεσαι.

 

Εκτός αν δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε μεταφερομενη δήλωση απο 4014 μου βγαζει ο 4178 οτι χρειαζεται αεροφωτογραφια στην υποβολη αρχειων.

Τελικα χρειαζεται ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Με την λογική ότι πλέον αφού έχεις μεταβεί στον Ν.4178 πρέπει να πας με τις προδιαγραφές αυτού, ναι χρειάζεται α/φ ή δημόσιο έγγραφο για απόδειξη της παλαιότητας.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την περίπτωση για θέση υπογείου ... που έχει γίνει αυθαιρεσία, ότι δεν υπάρχουν ούτε Δημόσια Έγγραφα φυσικά, αφού είναι ιδιωτικό το έργο.

 .

 

 

Νομίζω ότι συγχέεις τον όρο δήμοσια έγγραφα με το ιδιοκτησιακό του κτιρίου δηλ. δημόσιο ή ιδιωτικό.

 

Δεν υπάρχει κάποια σχέση. Αν πχ. έχεις έγγραφο της ΔΕΗ πριν το '11 τότε σου κάνει, αν έχεις θεωρημένο μισθωτήριο από την εφορία ότι νοικιαζόταν πχ. πριν το '11 πάλι σου κάνει.

 

Διαφορετικά αν μιλάμε για επέκταση υπόγειο διόρθωσε το Ε9.

οπως τα λεει ο ακις

 

ό,τι και να εχει κανει,  εσυ ελεγχεις  στο Ε9  τι εχει γραψει

 

κι' αν δεν το εχει γραψει σωστα,  θα το διορθωσει  κατα "εμβαδον/ θεση/χρηση"  [άν χρειαζεται κάποια διορθωση]

και θα στο φερει

 

η εγκ.4, αριθ. 22 ειναι σαφης

"στις περιπτωσεις που στο Ε9 αναφερεται η αυθαιρετη κατασκευη  και ο χρονος κατασκευης της,

θεωρειται δημοσιο εγγραφο απο το οποιο αποδεικνυεται ο χρονος ολοκληρωσης της; κατασκευης ή/και ο χρονος  εγκαταστασης της χρησης"

 

δεν θες τπτ αλλο περα απο ενα "σωστο"  Ε9

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...αν θες εξήγησε το λίγο πιο αναλυτικά.

 

Έχεις ένα υπόγειο που είναι προσθήκη κατ' επέκταση κάποιου υπάρχοντος ή έχει αλλάξει χρήση σε κύρια;

 

Και στις 2 περιπτώσεις αν αυξήσεις τα τετραγωνικά και αλλάξεις την χρήση από βοηθητική σε κύρια τότε καλύπτεσαι.

 

Εκτός αν δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι.

η οριζόντια στο υπόγειο δεν άλλαξε τετραγωνικά, στην ιδιοκτησία προστέθηκε αυθαίρετη κατασκευή, που τακτοποιήθηκε με αναλυτικό, όμως δεν άλλαξαν τα τετραγωνικά της οριζόντιας.

Επίσης η χρήση παραμένει βοηθητική.

Συνεπώς δεν τίθεται να αλλάξω την "χρήση" στο Ε9.

Πρόβλημα, στο Ε9 δεν έχουν αλλάξει ούτε τα τετραγωνικά της οριζόντιας, ούτε η χρήση.

Κατά την δικιά μου γνώμη το Ε9 δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα.

Οπότε πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος, ή επαρκή αιτιολόγηση που λέω εγώ, ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτήν την στιγμή.

Πάντως ευχαριστώ για την τοποθέτηση και την μέχρι τώρα βοήθεια, θα το εκτιμούσα αν το διάβαζες ακόμα μια φορά, μήπως κάτι θα μπορούσες να προσφέρεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συναδελφοι καλημερα,

 

με καλυπτει η χρηση μιας αεροφωτογραφιας απο χαρτη του κτηματολογιου η του google μεσω ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

npanagio

Διακεκριμένο Μέλος

  • photo-thumb-68292.jpeg?_r=1383728903
  • Core Members
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 386 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 12 Νοέμβριος 2013 - 15:36

Στην απάντηση του ΤΕΕ Τρίπολης Πελοπονήσου αριθμός 35 αναφέρει:

"Με τον Ν. 4014 είχε ανακοινωθεί από τον τότε Υπουργό ότι οι Α/Φ από google earth θα γίνονται κανονικά αποδεκτές. Αναλογικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώς απόδειξη για την παλαιότητα και στον Ν.4178"

 

Οπότε ανοίγεις το google earth, και μετακινώντας τον δείκτη με την ημερομηνία, βλέπεις μέχρι πόσο παλαιότερα αρχεία μπορείς να εντοπίσεις. Στην συνέχεια κάνεις copy την εικόνα που θεωρείς ότι σε καλύπτει και τσούπ, έχεις το αποδεικτικό παλαιότητας...!

 

Τωρα μέχρι πόσο πίσω μπορείς να πάς είναι ένα θέμα που μάλλον έχει σχέση με την περιοχή που ψάχνεις. Βλέπει και πράττεις ανάλογα.


Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο npanagio: 12 Νοέμβριος 2013 - 15:37

 

υγ

και βεβαια υπαρχει παντα και το ΚΤΙΜΑΝΕΤ [ΕΚΧΑ]

 

με ενδειξη στο φυλλο εκτύπωσης οτι προκειται για α/φ μεταξυ  των ετων 2007-2009

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.