Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

αυθαίρετη πισίνα κατασκευάστηκε τον Ιούνιο 2011, όπως βεβαιώνει ο ιδιοκτήτης (και στην ΥΔ)

εφόσον δεν βρίσκω αεροφωτογραφία του 7/11, δεν μπορώ να το εντάξω στο νόμο?

ή το εντάσσω και είναι ευθύνη του ΥΠΕΚΑ να βρει τις αεροφωτογραφίες της 28-7-11, όπως αναφέρεται στο νόμο και να αποδειχθεί ο χρόνος κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα περίμενα την ανάρτηση των ΑΦ από το ΥΠΕΚΑ. Μπορεί να είναι βαφτισμένες ως Ιουλίου του 2011 αλλά το πιθανότερο είναι να έχουν μια χρονική απόκλιση είτε προγενέστερη είτε μεταγενέστερη της παραπάνω ημερομήνιας.

Ανάλογα με το εάν φαίνεται η αυθαιρεσία ή όχι, θα προχωρούσα ανάλογα. Με τα σημερινά δεδομένα θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός για την υπαγωγή..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το google έχει σχεδόν παντού α/φ 2/8/2011. Εγώ αυτές τις θεωρώ 28/7/2011, κι ας μου πει το ΥΠΕΚΑ ότι το κτίριο έγινε από 28/7 μέχρι 2/8 (2/8 ή 5/8 ή κάτι τέτοιο κοντινό) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυθαίρετη πισίνα κατασκευάστηκε τον Ιούνιο 2011, όπως βεβαιώνει ο ιδιοκτήτης (και στην ΥΔ) ΚΙ ΕΓΩ ΑΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΒΕΒΑΙΩΝΑ......ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΟΜΩΣ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ Η' ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

εφόσον δεν βρίσκω αεροφωτογραφία του 7/11, δεν μπορώ να το εντάξω στο νόμο? ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ...ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ....

ή το εντάσσω ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ και είναι ευθύνη του ΥΠΕΚΑ να βρει τις αεροφωτογραφίες της 28-7-11, όπως αναφέρεται στο νόμο και να αποδειχθεί ο χρόνος κατασκευής? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.....

 

Προσωπικά θα περίμενα την ανάρτηση των ΑΦ από το ΥΠΕΚΑ. Μπορεί να είναι βαφτισμένες ως Ιουλίου του 2011 αλλά το πιθανότερο είναι να έχουν μια χρονική απόκλιση είτε προγενέστερη είτε μεταγενέστερη της παραπάνω ημερομήνιας.

Ανάλογα με το εάν φαίνεται η αυθαιρεσία ή όχι, θα προχωρούσα ανάλογα. Με τα σημερινά δεδομένα θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός για την υπαγωγή..

 

Το πιθανότερο είναι το ΥΠΕΚΑ να μην ανεβάσει απολύτως τίποτα!!!! Το μπαλάκι πέφτει πάντα στους έχοντες την ...ευθύνη!!!!

 

το google έχει σχεδόν παντού α/φ 2/8/2011. Εγώ αυτές τις θεωρώ 28/7/2011, κι ας μου πει το ΥΠΕΚΑ ότι το κτίριο έγινε από 28/7 μέχρι 2/8 (2/8 ή 5/8 ή κάτι τέτοιο κοντινό) 

 

Σωστά.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ρωτήσω κάτι που είχα ρωτήσει και πριν λίγο καιρό. Απλά έχω ψιλο μπερδευτεί πάλι...

 

Τακτοποιώ υπέρβαση δόμησης σε κοινόχρηστο διάδρομο πολυκατοικίας (έχω πάρει συνεναίσεις).

 

Επειδή θα μπει παλαιότητα μετά τις 1.1.2014 και έχω α/φ από google earth, street view, ktimanet (2007-2009) οι οποίες δείχνουν την πολυκατοικία ολοκληρωμένη πριν από τις 28.7.2001 είμαι OK;

 

Το Ε9 έχει προκομισθεί αλλά δεν έχουν αλλαχτεί τα τμ...

 

Καλύπτομαι μόνο με τις α/φ; Γιατί προσωπικά εγώ έχω καταλάβει με τα μέχρι τώρα ότι είμαι ΟΚ...

 

Ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι εννοείς παλαιότητα 2004 (και όχι 2014) οπότε νομίζω ότι τζάμπα στεναχωριέσαι.

Αφού η οικοδομή ήταν τελειωμένη την κρίσιμη ημερομηνία, οτιδήποτε ΕΝΤΟΣ αυτής ρυθμίζεται.

(για στεγασμένα μπαλκόνια κλπ μεσοβέζικα, beware of streetview)

το Ε9 θα είχε νόημα ως αποδεικτικό αν είχε δηλωθεί με τα επιπλέον τ.μ. από τότε.

Αλλιώς είναι μόνο τυπικό δικαιολογητικό

(το Ε9 το ζητάει σε κάθε περίπτωση, όχι μόνο ως αποδεικτικό παλαιότητας. θέλει να δει ότι ο δηλών δεν έκρυβε το ακίνητο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, και ναι είχα κάνει λάθος εννοούσα 1.1.2004.

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι ενώ υπολόγιζα να βασιστώ αποκλειστικά στα Ε9 διορθωμένα, πρακτικά αντιμετωπίζω διστακτικότητα από πολλούς πελάτες στο να διορθώσουν άμεσα τα τμ.

 

Οι περισσότεροι λένε ότι θα τα διορθώσουν "κάποια στιγμή..." οπότε τουλάχιστον για τις περιπτώσεις μετά τις 1.1.2004 θα το πάω με τις α/φ γιατί θέλω επιτέλους να κλείσω και κάποιες υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως είχε διορθωθεί το Ε9 και το "διαμέρισμα" ήταν πλέον στα σωστά τ.μ. (όπως θα παρουσιαστεί και με τη συγκεκριμένη δήλωση, κι αν λέω αυτό είχε υλοποιηθεί πριν το 2004, τότε θα μπορούσε ακόμα και να πάρει έκπτωση στο πρόστιμο λόγω παλαιότητας!!!

 

Είτε το κάνει τώρα, είτε όχι, θα κληθεί κάποια στιγμή στο μέλλον να διορθώσει τα τ.μ. στο διαμέρισμα και κατά πάσα πιθανότητα, τότε που θα το κάνει, θα πληρώσει αναδρομικά και πρόστιμο και τον όποιο φόρο του αναλογεί. Αν όμως το είχε κάνει μέχρι π.χ. πριν 1 μήνα τότε θα ήταν "δωρεάν" η όποια διόρθωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου απλά η πλειοψηφία των δικών μου υποθέσεων τουλάχιστον δείχνει απροθυμία να προβεί άμεσα σε διόρθωση των Ε9 λόγω αυξημένου ΕΝΦΙΑ και άλλων παρενεργειών...

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό!!!

Αυτό που πρέπει όμως να καταλάβουν είναι ότι, πως ό,τι "γλυτώνουν" σήμερα, θα κληθούν να το πληρώσουν "αύριο" που αναγκαστικώς θ' αλλάξουν το Ε9, εντόκως και με extra πρόστιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.