Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Σε αντίστοιχη περίπτωση δεν μου ζητήθηκε ΑΦ για απόδειξη χρόνου κατασκευής.

Υποτίθεται ότι την ευθύνη της σωστής υπαγωγής τη φέρει ο μηχανικός και ο ιδιοκτήτης και ότι η ΥΔΟΜ αρκείται στο να ελέγξει μόνο τις εμβαδομετρήσεις (όπως και έκανε στη περίπτωσή μου) δίχως να εμπλέκεται στο εάν εφαρμόστηκαν ορθά οι ανάλογοι εκπτωτικοί συντελεστές..

 

Συνεπώς υποθέτω πως όχι ως προς το τυπικό (δεν απαιτείται από την ΥΔΟΜ) αλλά ναι ως προς το ουσιαστικό (ότι δηλαδή η υπαγωγή στον 4178 είναι σύννομη).

Δεν ελεγξαν συντελεατες?! Δλδ δηθεν σοφιτες με μειωτικο, λαθος ποσοστα υπερβασης δομησης κτλ δε τα δινουν σημασια σε εσας? Ωραιοι ειστε...... αμφιβαλλω αν μπορει να επιβιωσει εκει τιμιος συναδελφος...

 

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι στην καλύτερη περίπτωση θολή, από εκεί και πέρα δεν ζητείται φωτοερμηνεία.

 

Κάνε και αυτό που σου είπε ο Δημήτρης, δηλ. ψάξε μέσω google earth για αεροφωτογραφίες του ίδιου σημείου σε διαφορετικές χρονικές περιόδους μήπως βρεις κάποια πιο καθαρή φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σε τακτοποίηση κάποιων γελοίων "αυθαιρεσιών", όπως π.χ. κάτι εξωτερικές μονάδες A/C και κατι τέτοιες μπούρδες, δεν βρήκα κάτι στο οποίο να αποδεικνύεται οτι είναι πριν τον Ιούλιο του 2011. Την έβγαλα με μία Υ/Δ του ιδιοκτήτη και αν γίνει δεκτό έγινε. Δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας με τον κάθε αλ καπόνε.

 

Υ.Γ.: Επειδή είναι η πρώτη μου τακτοποίηση, έπειτα από την οριστική υπαγωγή μέσω του συστήματος του ΤΕΕ, πρέπει να κατατεθεί ο φάκελος και στην οικεία Πολεοδομία σε hardcopy ή πάπαλα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σε τακτοποίηση κάποιων γελοίων "αυθαιρεσιών", όπως π.χ. κάτι εξωτερικές μονάδες A/C και κατι τέτοιες μπούρδες, δεν βρήκα κάτι στο οποίο να αποδεικνύεται οτι είναι πριν τον Ιούλιο του 2011. Την έβγαλα με μία Υ/Δ του ιδιοκτήτη και αν γίνει δεκτό έγινε. Δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας με τον κάθε αλ καπόνε.

 

Υ.Γ.: Επειδή είναι η πρώτη μου τακτοποίηση, έπειτα από την οριστική υπαγωγή μέσω του συστήματος του ΤΕΕ, πρέπει να κατατεθεί ο φάκελος και στην οικεία Πολεοδομία σε hardcopy ή πάπαλα?

 

 

[χωρις σχολια....λογω της ημερας...]...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

.....

Υ.Γ.: Επειδή είναι η πρώτη μου τακτοποίηση, έπειτα από την οριστική υπαγωγή μέσω του συστήματος του ΤΕΕ, πρέπει να κατατεθεί ο φάκελος και στην οικεία Πολεοδομία σε hardcopy ή πάπαλα?

 

Πάπαλα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σε τακτοποίηση κάποιων γελοίων "αυθαιρεσιών", όπως π.χ. κάτι εξωτερικές μονάδες A/C και κατι τέτοιες μπούρδες, δεν βρήκα κάτι στο οποίο να αποδεικνύεται οτι είναι πριν τον Ιούλιο του 2011. Την έβγαλα με μία Υ/Δ του ιδιοκτήτη και αν γίνει δεκτό έγινε. Δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας με τον κάθε αλ καπόνε.

 

Υ.Γ.: Επειδή είναι η πρώτη μου τακτοποίηση, έπειτα από την οριστική υπαγωγή μέσω του συστήματος του ΤΕΕ, πρέπει να κατατεθεί ο φάκελος και στην οικεία Πολεοδομία σε hardcopy ή πάπαλα?

Κάνε μία έρευνα με τον ιδιοκτήτη μήπως κατά τύχη έχει κρατήσει αποδείξεις αγοράς των κλιματιστικών, προσωπικά το βρίσκω απίθανο αλλά δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Επίσης αν το κτίριο είναι χαμηλό και οι αυθαιρεσίες είναι επί όψης σε κεντρικό δρόμο, δοκίμασε μήπως το έχει πιάσει η κάμερα του google street view σε συνδυασμό με ημ/νία πριν τις 28.7.2011.

Link to comment
Share on other sites

Πάπαλα....

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Ιάσονα.

 

 

Κάνε μία έρευνα με τον ιδιοκτήτη μήπως κατά τύχη έχει κρατήσει αποδείξεις αγοράς των κλιματιστικών, προσωπικά το βρίσκω απίθανο αλλά δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Επίσης αν το κτίριο είναι χαμηλό και οι αυθαιρεσίες είναι επί όψης σε κεντρικό δρόμο, δοκίμασε μήπως το έχει πιάσει η κάμερα του google street view σε συνδυασμό με ημ/νία πριν τις 28.7.2011.

 

Άκη, ευχαριστώ για τις προτάσεις. Δυστυχώς δεν υπάρχουν αποδεικτικά αγοράς (τιμολόγια κλπ) των κλιματιστικών και το κτίριο βρίσκεται σε παράδρομο παράδρομου όπου δεν κυκλοφορεί αυτοκίνητο. Οπότε ούτε το αυτοκινητάκι της google θα το έχει πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.