Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

+1 ponireas και σε ευχαριστώ!

Δηλαδή δεν ζητάει ή δεν υποχρεούμαστε σε επισύναψη δικαιολογητικών κατά την τροποποίηση?

 

Και μιας και είναι δίπλα σου ( :)), ας δώσει μια επιβεβαίωση για το εάν η τροποποίηση του 2012 και 2013 απαιτεί παράβολο για τον ιδιοκτήτη ή όχι.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμισω αυτο

 

οπως το κατεγραψε ο ντουθ...

 

"χωρις προστιμο οι διορθωσεις μεχρι αρχες Μαρτιου- Απριλιου"

 

http://www.michanikos.gr/topic/35771-%CE%9107-%CE%91%CF%80%CF%8C%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83/page-46

 

Αρα..."καπου" ..μεσα στο χαος...υπαρχει μια   ...οριακη ημερομηνια...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστείτε, υπάρχει συνωστισμός!!!

Και προσέξτε, υποθέτω ότι, και τώρα να μην το κάνει κάποιος, πάει το 2015 με την υποβολή του Ε9 του 2014 και δηλώνει τα σωστά. Το σύστημα θα το δεχτεί. Το τυπώνει, το δίνει στο μηχανικό, το υποβάλλει ο μηχανικός (σιγά μην ανοίξει μέχρι τότε το σύστημα) κι όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε τα φώτα σας διότι μόλις μίλησα με λογιστή για τροποίηση του Ε9 για τα έτη 2012 και 2013 (άυξηση τμ) και μου ζητάει περαίωση πολεοδομίας ή συμβόλαιο ή άλλο αποδεικτικό έγγραφο.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Αυτό που σου ζητάει εμμέσως, είναι η ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ που θα πρέπει να γράψει στο αρχικό κουτάκι. Εγώ για παράδειγμα γράφω:

"Ρύθμιση αυθαίρετων κατασκευών βάσει Ν.4178, με α/α δήλωσης 123456."

Ουσιαστικά δλδ ποιος είναι ο λόγος της τροποποίησης του συγκεκριμένου ακινήτου. Επίσης, σε μία περίπτωση έκανα τροποποίηση γράφοντας τον α/α δήλωσης, χωρίς όμως καν να έχω υποβάλει τη συγκεκριμένη δήλωση, καθώς ο συγγενής θα το κάνει, αλλά στο μέλλον (εντός 4178).

 

Ρώτησα τον λογιστή, εινα δίπλα μου , και μου είπε ότι αυτές οι χρονολογίες είναί ανοιχτές και μπορείς να κάνεις τροποποιήσεις

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχεις 4 μήνες από τότε που βγήκε το ΦΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου ζητάει εμμέσως, είναι η ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ που θα πρέπει να γράψει στο αρχικό κουτάκι. Εγώ για παράδειγμα γράφω:

"Ρύθμιση αυθαίρετων κατασκευών βάσει Ν.4178, με α/α δήλωσης 123456."

Ουσιαστικά δλδ ποιος είναι ο λόγος της τροποποίησης του συγκεκριμένου ακινήτου. Επίσης, σε μία περίπτωση έκανα τροποποίηση γράφοντας τον α/α δήλωσης, χωρίς όμως καν να έχω υποβάλει τη συγκεκριμένη δήλωση, καθώς ο συγγενής θα το κάνει, αλλά στο μέλλον (εντός 4178).

 

Duth διόρθωσέ με αν κατάλαβα λάθος:

 

Θέλεις το Ε9 ως αποδεικτικό παλαιότητας, αλλά για να το τροποποιήσεις πρέπει να "παρουσιάσεις" ως αποδεικτικό τη δήλωση του Ε9?? Δεν θα υπάρξει μπέρδεμα με τις ημερομηνίες?? Εκτός αν δεν το θέλεις για απόδειξη παλαιότητας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αποδεικτικό παλαιότητας το θέλω. Περίπου όπως τα λες είναι... ίσως δημιουργείται μία "σύγχυση" με τις ημερομηνίες, αλλά:

1) Κατ' εμέ δεν είναι κάτι σοβαρό

2) Εάν θέλεις δεν γράφεις τίποτα περί 4178 στου κουτάκι και απλά γράφεις: "Ορθή αναγραφή τ.μ.".

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης που έκανε χθες διόρθωση του Ε9 μου είπε ότι πλήρωσε πρόστιμο 100 ευρώ. Τελικά δεν γίνονται αλλαγές χωρίς πρόστιμο όπως λένε ή τον "δάγκωσε" ο λογιστής του?

Link to comment
Share on other sites

1) Ποιας χρονιάς ήταν το Ε9 ?  ΕΓΩ, για 2011, 2012 και 2013, σε ΑΡΚΕΤΑ Ε9, δεν πλήρωσα τίποτα!!!

2) ΣΙΓΟΥΡΑ ήταν ΠΡΟΣΤΙΜΟ ??? Μήπως λόγω των τμ ανέβηκε η περιουσία του πάνω από 200.000€ και τον "έπιασε" εκεί το ΦΑΠ ? Άρα δεν ήταν πρόστιμο, αλλά ΦΟΡΟΣ.

3) ΠΟΥ το πλήρωσε αυτό το πρόστιμο? Εάν το πλήρωσε στον λογιστή, τότε... καλοφάγωτα του λογιστή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του ζήτησα το τελευταίο Ε9 και μου είπε ότι ο λογιστής του άλλαξε ηλεκτρονικά τα Ε9 μέχρι το '11 και χειρόγραφα του '10 και ότι πλήρωσε πρόστιμο 100 ευρώ. Αυτά είναι όσα ξέρω και όπως ακριβώς μου τα είπε. Θα ξαναμιλήσω μαζί του για να μάθω περισσότερα και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.