Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Σε προκατασκευασμένη οικία (άρα στάνταρ διαστάσεων) η πολεοδομία κατά την τότε αυτοψία της, την έβγαλε μικρότερη!!!  :shock:

Κανονικά οι διαστάσεις είναι 7*8, ενώ η αυτοψία αναφέρει 7*7.

Τώρα εγώ μπορώ να χρησιμοποιήσω για παλαιότητα το έγγραφο ή όχι???

 

Δηλαδή ΕΛΕΟΣ... ΠΡΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ήταν, δηλαδή και με "παλάμες" να το μετρούσαν, πάλι 7*8 θα το έβγαζαν!!! Το 7*7 πού το βρήκαν???

 

Μπορείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι επειδή πληρώνει πρόστιμα, θα πρέπει να κάνουμε και τη διαδικασία στην πολεοδομία, όπου εάν τα τ.μ. είναι διαφορετικά, θέλουν μία ΥΔ μηχανικού που γράφει το λόγο. Εγώ τώρα πώς να κρατηθώ και να μην γράψω ότι δηλώθηκε 7*7 και όχι 7*8 επειδή εκείνον το χειμώνα είχε πολλές βροχές και μάζεψε το σπίτι? Άραγε ποιά η αντίδραση του υπαλλήλου εάν διαβάσει κάτι τέτοιο? :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να απαντήσεις σε κανένα ..."γιατί". Απλώς η νέα επιμέτρηση έδειξε ...μπλα, μπλα, μπλα, .....

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί τρεις φορές. Στις δύο βρηκα την παράβαση μεγαλύτερη απ'ότι ήταν σύμφωνα με την έκθεση. Συνέταξα δηλωση που έλεγα ότι το βρηκα τόσο και τελείωσε.
Η τρίτη ήταν όμως μια ομορφιά. Βρηκα την παράβαση μικρότερη (κατά μισο μέτρο!) απ'όσο την είχαν βρει εκείνοι 2 μήνες πριν (!!!). Πήγαν για αυτοψία και μου ζήτησαν να πάω μαζί τους.
Όταν διαπίστωσαν όταν έπεσαν έξω για μισο μέτρο με ρώτησαν αν υπήρχε περίπτωση  ο παπούς να είχε γκρεμίσει τμήμα της - με σκελετό από σκυρόδεμα - αποθήκης κατα το τελευταίο διμηνο!!!!!!!!!!!

Κόντεψα να τους τραβήξω μήνυση για ασχετοσύνη και υπερβολική μαλ@κία...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αποδεικτικο χρόνου κατασκευησ και αποδεικτικο παλαιοτητασ χρησιμοποιουμε την αεροφωτογραφία..........σωστα;;;;;;;;;;;;

όταν δεν υπάρχει αεροφωτογραφία τι βάζουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.