Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Για οποιαδήποτε ενέργεια στον 4178 ζητήται τίτλος ιδιοκτησίας.

Αν δεν υπάρχει τίτλος αλλά μόνο προσύμφωνο μπορεί να γίνει η διαδικασία??

 

Η δικηγόρος χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού ώστε να την εντάξει σε συμβόλαιο Αποδοχής Κληρονομιάς και ταυτόχρονα να κάνει και σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας.

Μπορώ να τακτοποιήσω ή πρέπει να ζητήσω να γίνει πρώτα η αποδοχή, να πάνε όλοι οι κληρονόμοι να ενημερώσουν τα Ε9 τους και έπειτα να μου φέρουν τόσο τον τίτλο (Αποδοχής) όσο και τα Ε9 και έπειτα να συνεχίσω την διαδικασία??

για την αποδοχή δεν απαιτείται βεβαίωση. Για τη σύσταση απαιτείται.

Κατά συνέπεια, δεν μπορούν να γίνουν μαζί.

 

Για την περίπτωση του προσυμφώνου νομίζω κάτι λέει το άρθρο 11

 

Για να είσαι τυπικός πρέπει να περιμένεις την αποδοχή. Αυτός θα είναι ο τίτλος τους.

Τα Ε9 δεν νομίζω ότι είναι προαπαιτούμενο σώνει και καλά. Ας τα φέρουν κάποια στιγμή μέχρι το ανέβασμα των αρχείων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ apier.

 

Επειδή θέλουν να κάνουν ΕΝΑ και ΜΟΝΟ συμβόλαιο, μου είπαν ότι μπορούν να κάνουν ταυτόχρονα αποδοχή και Σύσταση. Επομένως για το κομμάτι της σύστασης μου ζήτησαν βεβαίωση...

 

Όμως σε τέτοια περίπτωση εγώ δεν θα έχω τίτλο, μόνο προσύμφωνο...

 

Γι' αυτό ζητάω να γίνει πρώτα η αποδοχή και μετά να δώσω βεβαίωση. Όσο για το Ε9 όπως λες, αλήθεια πιστεύεις ότι αν τους πω ότι "θα γίνει η δουλεια σου, αλλά σε παρακαλώ μετά φέρε μου και το Ε9", θα μου το φέρουν?? Άρα λέω καλύτερα τώρα γιατί μετά θα τρέχω...

 

Αν έχω κάπου λάθος φυσικά και με διορθώνετε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ apier.

 

Επειδή θέλουν να κάνουν ΕΝΑ και ΜΟΝΟ συμβόλαιο, μου είπαν ότι μπορούν να κάνουν ταυτόχρονα αποδοχή και Σύσταση. Επομένως για το κομμάτι της σύστασης μου ζήτησαν βεβαίωση...

 

Όμως σε τέτοια περίπτωση εγώ δεν θα έχω τίτλο, μόνο προσύμφωνο...

 

Γι' αυτό ζητάω να γίνει πρώτα η αποδοχή και μετά να δώσω βεβαίωση. Όσο για το Ε9 όπως λες, αλήθεια πιστεύεις ότι αν τους πω ότι "θα γίνει η δουλεια σου, αλλά σε παρακαλώ μετά φέρε μου και το Ε9", θα μου το φέρουν?? Άρα λέω καλύτερα τώρα γιατί μετά θα τρέχω...

 

Αν έχω κάπου λάθος φυσικά και με διορθώνετε...

Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στα άτομα, είναι όπως τα λες.

 

Αν δεν χρειάζεται δήλωση αλλά μόνο βεβαίωση, αν δηλαδή έχεις κάνει έλεγχο και το βρίσκεις εντάξει,

θα μπορούσες θεωρητικά να δώσεις τη βεβαίωση και από πριν για να κάνουν ένα συμβόλαιο.

Αλλά αν δεν έχεις εμπιστοσύνη για τα Ε9, προφανώς δεν έχεις εμπιστοσύνη και για τίποτα άλλο (δηλαδή και για την πληρωμή)

Οπότε βάλε τους να τα κάνουν κανονικά με τη σειρά τους κι ας τα βρουν με το συμβολαιογράφο

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έτσι θα κάνω. Να ρωτήσω κάτι? Γιατί μπορεί να γίνει το παρακάτω?? Δηλαδή μπορώ να δώσω βεβαίωση και να πάρω τον τίτλο μετά? Δεν πρέπει να έχω κάποιο τίτλο για να προχωρήσω??

 

 

θα μπορούσες θεωρητικά να δώσεις τη βεβαίωση και από πριν για να κάνουν ένα συμβόλαιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έτσι θα κάνω. Να ρωτήσω κάτι? Γιατί μπορεί να γίνει το παρακάτω?? Δηλαδή μπορώ να δώσω βεβαίωση και να πάρω τον τίτλο μετά? Δεν πρέπει να έχω κάποιο τίτλο για να προχωρήσω??

τυπικά πρέπει να το έχεις από πριν.

αλλά λέω ότι αν υπήρχε εμπιστοσύνη θα μπορούσε να γίνει η μόντα "κατά παρέκκλιση" 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια ερωτηση κι εγω

 

Σε ακινητο με ισογειο και δυο οροφους, χωρις συσταση, υπαρχουν αυτοτελη διαμερισματα στο ισογειο, τον Α και τον Β οροφο. Ολο το ακινητο ανηκει σε εναν ιδιοκτητη.

Υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες στο ισογειο και στον Β' οροφο.

Υπαρχει η δυνατοτητα να γινει μια δηλωση μονο για το ισογειο και ξεχωριστη για τον Β' οροφο ή υποχρεωτικα μια δηλωση για ολο το κτιριο?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει όσες δηλώσεις θέλει, ή μια για όλο το ακίνητο ή μια για κάθε αυτόνομη και αυτοτελή "μελλοντική ιδιοκτησία" (αν και δεν το συνιστώ προσωπικώς)....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

γιατί να τις κάνει σπαστά και να πληρώνει περισσότερα παράβολα, ΤΕΕ, κρατήσεις, αμοιβές κλπ;

έτσι κι αλλιώς, το να τις κάνει χωριστά δεν "ανεξαρτητοποιεί" τα τμήματα.

άσε που αν τις κάνει χωριστά θα έχει πρόβλημα στον επιμερισμό του Σ.Δ., αφού δεν υπάρχει σύσταση

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν κάνει μία για όλο το κτίριο, και μετά θέλει να κάνει σύσταση, ο συμβολαιογράφος αρκείτε σε αυτή την μία ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.