Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

συναδελφοι, εχω την εξης περιπτωση:

 

ιδιοκτητης δωματος πολυκατοικιας εχει επεκταθει σε βαρος χωρου που στα συμβολαια αναφερεται χρηση της κατασκευαστικης (οχι κοινοχρηστος). οσες προσπαθειες επικοινωνιας με τον εκπροσωπο της πρωην κατασκευαστικης (διοτι πλεον εχει κλεισει) ειναι ακαρπες. ο ιδιοκτητης εχει δεχτει καταγγελια και πληρωνει ηδη προστιμο στη ΔΟΥ αλλα θελει να το ενταξει στον 4178 .

το ερωτημα μου ειναι αυτο: μπορει χωρις τη συναινεση του κατασκευαστη να προχωρησει στην εναρξη της διαδικασιας με δικη του υπεθυνη δηλωση οτι δεν μπορει να ερθει σε επαφη με τον αμεσα ανδιαφερομενο αραγε;

H γνώμη μου είναι πως οχι, γιατί αυτοί μπορεί να εμφανιστούν κάποτε. Ζήτησε να τους βρεις καλύτερα, (να πάρεις τη συναίνεση).

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ενδεχόμενο της συναίνεσης δεν υπαρχει.ο κατασκευαστής ψιλό ξέρει την κατάσταση, δεν εχει αρνηθεί αλλα είναι 2 μήνες που δε σηκώνει τηλέφωνα και είναι εξαφανισμένος.. Σε αυτη την περιπτωση προτείνετε να μη γίνει υπαγωγή στο νομό ή θεωρείτε οτι υπαρχει κάποιο παραθυρακι για να συνεχίσω;

Link to comment
Share on other sites

ή να κάνεις καταγγελία ότι δεν είναι στην ιδιοκτησία σου και δεν ξέρεις τίποτα, και να καταλογιστεί το πρόστιμο στον ιδιοκτήτη,

(εκτός αν έχεις κάνει αποδοχή προστίμου ή κάτι παρόμοιο) 

και να δούμε μετά αν θα ενδιαφερθεί η (πρώην) κατασκευαστική (αφού τώρα δεν σηκώνει τηλέφωνα)

βέβαια θα έχει κάποια έξοδα (ενδεχομένως και δικαστικά) αλλά δεν ξέρω πως συγκρίνονται με το πρόστιμο της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται όταν δεν υπάρχουν καθόλου συμβόλαια;Είναι συχνό φαινόμενο στα χωριά..Η δικηγόρος θέλει να προχωρήσει σε χρησικτησία αλλά στα δικαιολογητικά ζητάνε και περάιωση του Ν4178 για τα αυθαίρετα κτίσματα.Πως θα προχωρήσω όμως σε δήλωση αφού δεν υπάρχει συμβόλαιο; Εγώ δηλαδή για να προχωρήσω θέλω την χρησικτησία και αυτή για να προχωρήσει θέλει την βεβάιωση..Τι γίνεται σε αυτήν περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος δεν περιλαμβανει περιπτωσεις συνταξης συμβολαιων για χρησικτισια.
Ειχα τετοια περιπτωση και σε επικοινωνια με ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ ειχα σρνητικη απαντηση. Η απαντηση τους ητσν κατηγορηματικα οτι δεν μπορεις να εκδοσεις βεβαιωση.

Ο νόμος θέλει τίτλους.

 

Προσοχή .... γιατί θα δώσεις μια βεβαίωση για κάτι που τυπικά δεν ανήκει σε κανέναν ...πας να κάνεις συμβόλαια για χρησικτησία δεν έχεις συμβόλαια χρησικτησίας ...

 

Γνώμη μου πάντα, εξήγησέ τους ότι ο νόμος θέλει τίτλους,, που εσύ δεν έχεις ... πας να κάνεις ... ο συμβολαιογράφος είναι καλυμένος σε περίπτωση μελλοντικής αγοραπωλησίας που το συμβόλαιο θα είναι άκυρο ... με υπαίτιο εσένα που έδωσες μια βεβαίωση την οποία δεν στην καλύπτει ο νόμος ... και σε τελική ανάλυση τι δικαιολογητικό-νομιμοποιητικό στοιχείο έχεις το οποία και θα ανεβάσεις στο σύστημα του ΤΕΕ για τίτλο ?

 

Ο συμβολαιογράφος θα πεί "... βεβαίωση ζήτησα .... βεβαίωση πήρα .... τωρα αν αυτή εκδόθηκε παρά το νόμο δεν φταίω εγώ .... βρείτε τον μηχανικό που δεν σας προφύλαξε ...."

 

Ο νόμος θέλει τίτλους. Στην περίπτωσή μου που τους είπα ότι έχω ένορκες καταθέσεις περί της χρησικτησίας, η απάντησή τους ήταν ότι "αν σου φέρω ένορκες για χρησικτησία σε μέρος του Ζωολογικού κήπου στην Αθήνα θα μου δώσεις βεβαίωση?" Ούτε καν δικαστικές αποφάσεις (μεταγεγραμμένες εννοείται για να έχουν ισχύ) είναι αποδεκτές από τον νόμο ως τίτλοι. Παρεπιμπτόντως είχα και τέτοιες. Και στο ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι σε πρόσφατο ρυθμιστικό σχέδιο στο οποίο στο μισό οικόπεδο έδειχνε σχολείο!!

 

Πέραν αυτού να σου θέσω κάποιους προβληματισμούς... (πέραν του ότι δεν σε καλύπτει ο 4178)

αν αυτό έχει δηλωθεί στο κτηματολόγιο από κάποιον ή και κάποιους άλλους ... τότε ?

αν υπάρχουν εκεί διεκδικήσεις από το δημόσιο ... δήμο ... κλπ .. από τον οργανισμό ρυθμιστικού σχεδίου ίσως?

αν είναι δασικό ... ?

από θέμα αρχαιολογίας  ?

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ΚΑΘΕ περίπτωση (δήλωση / βεβαίωση) ξεκινάς από τον τίτλο.

Και για να είσαι σίγουρος ότι ο φερόμενος έχει δικαίωμα δήλωσης / βεβαίωσης,

και για να ξέρεις ποιο είναι το εμπράγματο που θα αφορά η δήλωση / βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται όταν δεν υπάρχουν καθόλου συμβόλαια;Είναι συχνό φαινόμενο στα χωριά..Η δικηγόρος θέλει να προχωρήσει σε χρησικτησία αλλά στα δικαιολογητικά ζητάνε και περάιωση του Ν4178 για τα αυθαίρετα κτίσματα.Πως θα προχωρήσω όμως σε δήλωση αφού δεν υπάρχει συμβόλαιο; Εγώ δηλαδή για να προχωρήσω θέλω την χρησικτησία και αυτή για να προχωρήσει θέλει την βεβάιωση..Τι γίνεται σε αυτήν περίπτωση;

σε ποια δικαιολογητικα αναφερεσαι οτι "ζητανε"???

και "ποιοί"????

 

και πες...

εχεις οικοπεδο-γηπεδο...εμβαδου...

το κατεχουν "δυο"???

εχουν χτισει...τι???

τα δηλωνουν στα Ε9???

θελουν να τακτοποιησουν

 

δεν εχουν τιτλο

 

αρα

 

χρειαζεσαι τιτλο...

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, εχω την εξης περιπτωση:

 

ιδιοκτητης δωματος πολυκατοικιας εχει επεκταθει σε βαρος χωρου

σε ποιόν χωρο

που στα συμβολαια αναφερεται χρηση της κατασκευαστικης (οχι κοινοχρηστος)

η κατασκευαστικη εχει αλλα απουλητα??? Σε ποια διηρημενη ιδιοκτησια ανηκει αυτος ο χωρος???...και τι ειδους "συμβολαιο υπαρχει???

οσες προσπαθειες επικοινωνιας με τον εκπροσωπο της πρωην κατασκευαστικης (διοτι πλεον εχει κλεισει) ειναι ακαρπες. ο ιδιοκτητης εχει δεχτει καταγγελια και πληρωνει ηδη προστιμο στη ΔΟΥ αλλα θελει να το ενταξει στον 4178 .

το ερωτημα μου ειναι αυτο: μπορει χωρις τη συναινεση του κατασκευαστη να προχωρησει στην εναρξη της διαδικασιας με δικη του υπεθυνη δηλωση οτι δεν μπορει να ερθει σε επαφη με τον αμεσα ανδιαφερομενο αραγε;

 

δες τα παραπανω  ερωτηματα

και δες αν μπορεις να το πας με την εγκ. 4 παρ. 18...για τον φερομενο που εχει σε βαρος του προστιμα.

 

Κι αν η κατασκευαστικη εχει κλεισει και δεν εχει αλλο απουλητο

 

τι  ειδους αποκλειστικη χρηση εχει????

 

και με ποιο συμβολαιο

 

εξετασε επισταμενως με τον συμβ/φο   αν και ποια δικαιωματα εχι η κατασκευαστικη  και ας τους να ονειρευονται..."αποζημιωσεις"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε ποια δικαιολογητικα αναφερεσαι οτι "ζητανε"???

 

και πες...

εχεις οικοπεδο-γηπεδο...εμβαδου...

το κατεχουν "δυο"???

εχουν χτισει...τι???

τα δηλωνουν στα Ε9???

θελουν να τακτοποιησουν

 

δεν εχουν τιτλο

 

αρα

 

χρειαζεσαι τιτλο...

τα λεμε

...να συμπληρωσω κι εγω ...

μια ματια απο τον φιλο σε μια βεβαιωση ... θα δει τι θα του εχει προσκομισει ο "ιδιοκτητης" για να την εκδοσει... κσι να την υπογρσψει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.