Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι τελειως τυπικό : πεθαίνει ο ιδιοκτήτης διαμερίσματος μέσα στο 2015, μένουν εξ αδιαθέτου 4 κληρονόμοι, οι οποίοι άμεσα μετά την αποδοχή (μόλις εγινε) θα πουλήσουν στον ένα απο τους 4. Και η συμβολαιογράφος μου ειπε οτι σε αυτή την περίπτωση δεν είναι υποχρεωμενοι να κανουν Ε9 για τις 15 μερες πχ ή 1-2 μήνες που έχουν το ακινητο προ πώλησης. Εγώ κάνω δήλωση 4178  μεταξύ της αποδοχής και  της πώλησης - ποιανου Ε9 θα βάλω? των 4 δε μπορώ γιατί δε θα περιγραφουν το ακινητο (που πρέπει τυπικα να ζητήσω αφου ολοι ειναι ιδιοκτητες για αυτο το μικρό διαστημα) . Να βάλω του αποθανοντος??

 

Edit διορθώνω - ακόμα δεν έγινε αποδοχη, μόλις μίλησα με τους αρμοδιους. Εγω ομως ξεκίνησα δήλωση με τους εξ αδιαθερου κληρονομους, οι οποίοι αυθημερον θα κανουν αποδοχή και πωληση. Άρα Ε9 μάλλον του αποθανοντος θα βαλω σωστα?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι..

Στις κατηγορίες 1 και 2 σύμφωνα με το νόμο δεν απαιτούνται τα σχέδια της άδειας καθώς ούτε και το στέλεχος αυτής ως δικαιολογητικά. Στη διαδικασία ανεβάσματος αρχειών για πληρότητα εμφανίζεται το πεδίο

 

6 Υπάρχουσα Οικοδομική Άδεια (στέλεχος, κλπ) checkdc.gif Ν.4178/13 άρθρο 11 § 6.α.i Αντίγραφο

 

ως προαπαιτούμενο δικαιολογητικό.

Εσείς τι κάνετε??? Τα ανεβάζετε ή όχι?? Και αν όχι τι ανεβάζετε στη θέση του για να κλείσει η δήλωση??

Edited by Chris Fragkos
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι δικαιολογητικό ζητείται από το σύστημα και αντίκειται στις διατάξεις του νόμου, θα ανεβάζεις ενημερωτικό σημείωμα ότι δεν απαιτείται βάσει του τάδε άρθρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι τελειως τυπικό : πεθαίνει ο ιδιοκτήτης διαμερίσματος μέσα στο 2015, μένουν εξ αδιαθέτου 4 κληρονόμοι, οι οποίοι άμεσα μετά την αποδοχή (μόλις εγινε) θα πουλήσουν στον ένα απο τους 4. Και η συμβολαιογράφος μου ειπε οτι σε αυτή την περίπτωση δεν είναι υποχρεωμενοι να κανουν Ε9 για τις 15 μερες πχ ή 1-2 μήνες που έχουν το ακινητο προ πώλησης. Εγώ κάνω δήλωση 4178  μεταξύ της αποδοχής και  της πώλησης - ποιανου Ε9 θα βάλω? των 4 δε μπορώ γιατί δε θα περιγραφουν το ακινητο (που πρέπει τυπικα να ζητήσω αφου ολοι ειναι ιδιοκτητες για αυτο το μικρό διαστημα) . Να βάλω του αποθανοντος??

 

Edit διορθώνω - ακόμα δεν έγινε αποδοχη, μόλις μίλησα με τους αρμοδιους. Εγω ομως ξεκίνησα δήλωση με τους εξ αδιαθερου κληρονομους, οι οποίοι αυθημερον θα κανουν αποδοχή και πωληση. Άρα Ε9 μάλλον του αποθανοντος θα βαλω σωστα?

η σωστη σειρα ειναι να κανουν την αποδοχη...για να εχουν "τιτλο" για να σου δωσουν εντολη.

 

[Και να "ακυρωσουν" το Ε9 του αποβιωσαντα και να κανουν "συμπληρωση" στα  δικα τους Ε9, εντος  ...προθεσμιας.

Αυτα ειναι φορολογικα...δεν σε αφορουν].

 

Ομως, κανονικα, πριν την αποδοχη,  δεν εχεις πελατες με "συμβολαιο" που θα σου δωσουν εντολη.

Υποθετω οτι δεν - θα - εχουν  μεταξυ τους προβληματα...

 

προφανως  εχεις παρει εξουσιοδοτησεις απο  τους κληρονομους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι τελειως τυπικό : πεθαίνει ο ιδιοκτήτης διαμερίσματος μέσα στο 2015, μένουν εξ αδιαθέτου 4 κληρονόμοι, οι οποίοι άμεσα μετά την αποδοχή (μόλις εγινε) θα πουλήσουν στον ένα απο τους 4. Και η συμβολαιογράφος μου ειπε οτι σε αυτή την περίπτωση δεν είναι υποχρεωμενοι να κανουν Ε9 για τις 15 μερες πχ ή 1-2 μήνες που έχουν το ακινητο προ πώλησης. Εγώ κάνω δήλωση 4178  μεταξύ της αποδοχής και  της πώλησης - ποιανου Ε9 θα βάλω? των 4 δε μπορώ γιατί δε θα περιγραφουν το ακινητο (που πρέπει τυπικα να ζητήσω αφου ολοι ειναι ιδιοκτητες για αυτο το μικρό διαστημα) . Να βάλω του αποθανοντος??

 

Edit διορθώνω - ακόμα δεν έγινε αποδοχη, μόλις μίλησα με τους αρμοδιους. Εγω ομως ξεκίνησα δήλωση με τους εξ αδιαθερου κληρονομους, οι οποίοι αυθημερον θα κανουν αποδοχή και πωληση. Άρα Ε9 μάλλον του αποθανοντος θα βαλω σωστα;

και γιατί δεν κάνει κατευθείαν αποδοχή ο ένας με προφορική διαθήκη και αποδοχή από τους άλλους;

εσύ τυπικά το Ε9 των 4 πρέπει να βάλεις, όπως είπε και ο Δημήτρης

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν κάνει κατευθείαν αποδοχή ο ένας με προφορική διαθήκη και αποδοχή από τους άλλους;

 

αποδοχη θα κανουν ολοι τους  και οπως φαινεται ειναι "ανευ διαθηκης"

 

εσύ τυπικά το Ε9 των 4 πρέπει να βάλεις, όπως είπε και ο Δημήτρης

 

το Ε9 χρειαζεται   και επειδη πρεπει να ειναι ιδια τα τμ. της αποδοχης με τα πωλουμενα, αλλα και επειδη αποδειχνεται  το ετος της αυθαιρεσιας.

Υποθετω οτι ο αποβιωσας δηλωνε και τα νομιμα  τμ. και τα  αυθαιρετα...αλλως θα χρειαστει διορθωση των Ε9 ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη πολύ σωστά τα λες, εξ αδιαθέτου είναι.

Επειδή στην πραξη α) προβληματα δεν έχουν, ίσα ίσα συμφωνησαν να το πάρει όλο ένας, άλλος το χαρίζει άλλος παιρνει κατι δε με αφορα,

β) οι ΔΟΥ και συμβ/φοι ανα περίπτωση ζητουν ακόμη και ... βεβαιωση στην αποδοχη και δεν έχω όρεξη να μαλώνω αφού βιάζονται κιολας,

γ) μαζί με την αποδοχή θα γινει η πωληση στον εναν με αμεσως επομενο τίτλο, άρα πρακτικα δε θα προλαβουν να το δηλωσουν στο Ε9 τους και η συμβολαιογραφος μου ειπε οτι έχουν φορολογικα το δικαιωμα να το κανουν αυτό,

ε νομιζω ότι σε αυτή την περιπτωση που δε θα μπορουσε να ειχε προβλεφθει απο το νομο, εγώ δε μπορώ να τους αναγκασω να κανουν δήλωση Ε9, οποτε αναγκαστικά βαζω του πεθαμενου  (για καλη μου τυχη ειναι απο το 2011 το τελευταιο οποτε κοινο με τη συζυγο τουλαχιστον).

 

ΥΓ για τη διορθωση εχεις δικιο θα γινει στο παλιο Ε9, γιατι εχω κλεισιμο εξωστη, αρα παραπάνω μετρα.

 

Ευχαριστώ όλους τους συναδελφους για τις απαντησεις.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

sarcs said

 

"β) οι ΔΟΥ και συμβ/φοι ανα περίπτωση ζητουν ακόμη και ... βεβαιωση στην αποδοχη και δεν έχω όρεξη να μαλώνω αφού βιάζονται κιολας,"

 

για την αποδοχη δεν χρειαζεται  βεβαιωση

οι ΔΟΥ δεν εχουν καμμια δουλεια να ζητουν βεβαιωση...

αυτο που θελουν ειναι να γραφουν στην δηλωση φορου κληρονομιας  ολα   τα τμ.  [νομιμα και αυθαιρετα]

 

Ουτε οι συμβ/φοι χρειαζονται βεβαιωση για την αποδοχη...απλα θελουν απο σενα τα "τελικα" τμ. για να ειναι σωστη η αποδοχη.

 

Βεβαιωση θα δοσεις κατα την μεταβιβαση

 

Ολα τα άλλα που "λενε"...ειναι "σε  κουβεντα να βρισκομαστε" :mrgreen:

 

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.