Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

...... τα γερόντια το χουν δηλωμένο κανονικά απο 50-50. .........

 

Σαχλαμάρες δηλώνουν τα γερόντια..... Προφανώς θα δηλώνουν "πλήρη κυριότητα" ενώ είναι απλώς "επικαρπωτές"....

Δεν γίνονται "συμβιβασμοί" στα πάρε - δώσε των ακινήτων....

Συμβουλή μου, μην προχωρήσεις απολύτως τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Παυλο καπου δε το καταλαβες καλά. Ισως το έθεσα εγώ λάθος.

Αποδοχη κληρονομιάς υπαρχει και την εχω στα χέρια μου. Οριζει ως κληρονομους γυναικα και παιδια.

Επισης κεχω και την γονική παροχη που αναφέρει αυτό περι δικαιώματος οικησης. Τα παντα οι παππουδες

θα τα πληρώσουν οπως είπα και στο παραπάνω. Το ολο θέμα είναι αν μπορω το δικαιωμα οίκησης

να το λάβω ώς επικαρπία, να πάω με το 11 1α και το Ε9 των παππούδων-επικαρπωτών και να παρω

συναναίνεση απο τους 3 κληρονόμους θεωρημένη απο όπου χρειάζεται.

 

Ιάσονα, πραγματικά σε τετοιες περιπτώσεις καλύτερα να μην προσχωρήσει τίποτα..Αλλα περίεργες εποχές

για τετοιες γεναίες αποφάσεις.....Το θέμα είναι εγω να μαι καλυμμένος νομικά και θεωρω οτι εφόσον ορίζεται

επικαρπία θα είμαι. Απο κει και πέρα έτσι και αλλιώς στα παιδιά θα καταλήξει...Δε νομίζω να εχουν θέμα να το

παραλάβουν απαλαγμένο απο αμαρτίες του παρελθόντος..... 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Τη διαφορά την κάνει το αν πρόκειται για δικαίωμα οίκησης (άρα μη μεταβιβάσιμο) ή συνοίκησης το οποίο μοιάζει με επικαρπία. Αυτό το θέμα θα το λύσει συμβολαιογράφος. Αν δηλαδή μιλάμε για επικαρπία, τότε στην αποδοχή κληρονομιάς θα έπρεπε να αναγράφεται ότι τα παιδιά αποκτούν την ψιλή κυριότητα. Στην αποδοχή που έχεις αναφέρεται ότι τα παιδιά αποκτούν την ψιλή κυριότητα από το θανόντα γονέα;

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο παυλος

η οικηση των γονεων ειναι οιονει  "επικαρπία".

 

Οι επικαρπωτες εχουν δικαιωμα τακτοποιησης  μετα απο εξουσιοδοτηση των ψιλων κυριων...με το 11α

 σε αυτο αναφερθηκε ο ιασονας...

 

στον "οσονουπω" θα δικαιουνται και οι επικαρπωτες...

 

υγ

Οι κληρονομοι, απο την στιγμη που εχουν ακινητη περιουσια στην Ελλαδα- εστω και μη προσοδοφορα-

κανουν λαθος που δεν δηλωνουν το ακινητο στην Ελλαδα  καθολου.

Ετσι να τους παραγγειλεις κι αυτοι ας κανουν ό,τι θελουν

Link to comment
Share on other sites

Παυλο, στην αποδοχή δεν αναφέρει τίποτα παρα μόνο το ακίνητο, στην γονική παροχή στον πατέρα όμως αναφέρει

αποξενούμενοι και απεκδυομενοι εφεξής οι δωρητές απο καθε γενικα τίτλο και διακαίωμαα τους, κυριότητας νομής

και κατοχής και  παρακρατούν μόνο το δικαίωμα της εφόρου ζωής συνοικήσεως εντός αυτού μετα του γιου τους και εφόρου 

ζωής τους και αποκαθιστούν τον δωρεοδόχο τελειο και αποκλειστικό κύριο νομέα και διακάτοχο αυού σε τρόπο ώστε να μπορεί μπλα

κπλα οπώς θέλει με πλήρες και απόλυτο ιδιοκτησίας δικαίωμα".

 

Δημήτρη: Ηδη το εχω παραγγείλει στο παππούδες οι οποιοι όμως είναι της αποψης μη μπλέξουν τα παιδια με φόρους όσο ζουν τουλαχιστον 

αυτοι και για αυτο λεει το έκαναν ετσι στα συμβόλαια για να πληρώνουν αυτοι το ενφια κλπ οσο ζούν. 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

 ετσι ειναι το περιεχομενο της οικησης

και ειναι "εναντιον σου"...

τεσπα, ας κανεις οπως ειπε ο ιασονας...μην το ψειριζουμε και πολύ αφου κανενας δεν υφισταται ζημια

 

κατα τα λοιπα....

παλι λαθος κανουν...

να αφησουν την ξεροκεφαλια στην ακρη

και να μιλησουν με τον λογιστη τους.

[ζουν δεν ζουν οι παππουδες, οι κληρονομοι του γιού [δλδ νυφη και εγγονια] εχουν χρεος που διογκωνεται καθε χρονο

 

ωρες-ωρες :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, έτσι όπως είναι διατυπωμένο και αναφέρει "συνοίκηση" μάλλον παραπέμπει σε παρακράτηση επικαρπίας και όχι σε δικαίωμα απλής οίκησης. Αν αυτό παραπέμπει σε επικαρπία, και αφού οι παππούδες είναι εν ζωή, το δικαίωμα αυτό δεν έχει αποσβεστεί. Άρα, η αποδοχή θα έπρεπε να γράφει μόνο την ψιλή κυριότητα και όχι γενικά αποδοχή κυριότητας.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με συμβολαιογράφο. Σύμφωνα με αυτόν η συνοικιση δεν καθιστά επικαρπία. Ιδιοκτήτες είναι οι 3 κληρονόμοι. Άρα λύση Ιάσονα. Ήδη τον ενημέρωσα να μην πληρώσει το παράβολο ακόμη που είχε σκοπό να πληρώσει αύριο. Πρώτα θα εξηγηθώ ότι πρέπει οι έξω να κάνουν ε9 για να το υποβάλλω και μετά ας πληρώσει παράβολο αφού έτσι και αλλιώς θα πάρει εξουσιοδότηση. Δε νομίζω να έχει κάποιο θέμα αν παγώσει η δηλώση σε αρχική υποβολή εφόσον δεν έχει πληρωθεί το παράβολο σε περίπτωση που εν τέλει δεν προχωρήσει?

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις προτάσεις και βοήθειες.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, επειδή παλεύω από το πρωί να το βρω, γνωρίζει κανείς με βάση ποίο άρθρο του 4178 ή ποία εγκύκλιο αν ο πελάτης μου έχει πρόστιμο πολεοδομίας στο όνομα του μπορεί να το τακτοποιήσει παρόλο που είναι σε κοινόχρηστο χώρο, χωρίς να απαιτείται συμμετοχή των υπολοίπων? Ευχαριστώ πολύ

Edited by Listarxos
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υφίσταται τέτοιο άρθρο....εφοσον έχεις σύσταση και αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο τότε τακτοποιείς μόνο με συναίνεση και μάλιστα πλειοψηφίας.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.