Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Οι ΥΔΟΜ δεν θεωρούνε πλέον σχέδια παρά μόνο για χρήση σε σύμβόλαιο/δικαστήριο/τραπεζα το οποίο και αναγράφεται πάνω στη θεώρηση.

Απλά αντίγραφα χρειάζεσαι

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στο δικαιολογητικό που ζητάει το σύστημα του ΤΕΕ   " Νο.16 Αμοιβή μηχανικού/ Εισφορά ΤΕΕ΄"  βάζετε σκαναρισμενη μόνο την ΑΠΥ η και κάποιο άλλο έγγραφο για τις εισφορές του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έτσι όπως το βέπω γραμμένο στο αντίστοιχο πεδίο νομίζω ότι εννοεί μόνο την εισφορά τεε και όχι την ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως το γράφει καταλαβαίνω (αποδεικτικό) αμοιβής μηχανικού και εισφορας ΤΕΕ

Στην αρχή λειτουργίας του 4178 είχα παρει στο ΤΕΕ να ρωτήσω τι ανεβάζουμε σ αυτο το πεδιο (κυρίως λόγω του τεε που είχε καταργηθει) μου είπαν ανεβάζεις το καταθετήριο της εθνικης. -Και αν δεν το έχω? -Τότε ανέβασε την ΑΠΥ

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω ενημερωτικό ότι η εισφορά υπέρ ΤΕΕ έχει καταργηθεί. Όχι την ΑΠΥ.

 

Σωστά!!! Το ΤΕΕ δεν έχει απολύτως καμία σχέση - ανάμειξη στις ΑΠΥ που εκδίδουν οι μηχανικοί!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!! Το ΤΕΕ δεν έχει απολύτως καμία σχέση - ανάμειξη στις ΑΠΥ που εκδίδουν οι μηχανικοί!

 

Πώς δεν εχει; Δεν δηλώνεις μια συμφωνηθείσα αμοιβή;  Δεν δηλώνεις το ίδιο ποσό και στης αμοιβές μηχανικού του ΤΕΕ; Δεν δίνεις και Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών; Είναι λογικό να βάζεις και το ΑΠΥ η το καταθετηριο  σαν αποδεικτικό της είσπραξης. Τώρα για το αν θα έπρεπε να το ζητάει είναι άλλο θέμα. Κατά τη γνώμη μου όσο υπάρχουν τα παραπάνω πεδία ανοιχτά και η συμπλήρωση τους είναι υποχρεωτική πρέπει να μπει και ένα αποδεικτικό είσπραξης.

Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν εχει; ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!! Δεν δηλώνεις μια συμφωνηθείσα αμοιβή;  ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΥΤΟ!!! Δεν δηλώνεις το ίδιο ποσό και στης αμοιβές μηχανικού του ΤΕΕ; ΝΑΙ, ΕΠΙΣΗΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΥΤΟ!!! Δεν δίνεις και Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών; ΝΑΙ Είναι λογικό να βάζεις και το ΑΠΥ η το καταθετηριο  σαν αποδεικτικό της είσπραξης. ΟΧΙ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ!!! Τώρα για το αν θα έπρεπε να το ζητάει είναι άλλο θέμα. Κατά τη γνώμη μου όσο υπάρχουν τα παραπάνω πεδία ανοιχτά και η συμπλήρωση τους είναι υποχρεωτική πρέπει να μπει και ένα αποδεικτικό είσπραξης. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ, ΑΡΚΕΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΟΤΙ, ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΤΕΕ Κ.ΛΠ.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αν είναι τόσο πρόβλημα μπορεί να ανέβει εφόσον ζητηθεί το αρχείο της ΑΠΥ και σε ολοκληρωμένη υπαγωγή.

 

Μέχρι τότε εγώ ανεβάζω στο σχετικό πεδίο μόνο το ενημερωτικό υπερ ΤΕΕ και όχι την ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.