Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

καλησπέρα! μου ήρθε ένας γνωστός μου που αγόρασε ένα κατάστημα στη περιοχή μας, ισόγιο και υπόγειο ως ΒΧ, και επιδή θα περάσει από ιατρικό σύλλογο θέλει να δείξει και το υπόγειο σαν κύρια χρήση. Εγώ που ξέρω το κτήριο, ξέρω ότι λειτουργούσε και παλιότερα σαν κατάστημα/ΚΧ το υπόγειο. Ο μηχανικός που πήγε του πωλητή όμως το είδε κενό, και το πέρασε όπως το έγραφαν οι προηγούμενοι τίτλοι, δλδ σαν ΒΧ. 

Μπορώ να πάρω ΥΔ από τον τωρινό ιδιοκτήτη αλλά και από τον προηγούμενο ότι λειτουργούσε σαν κατάστημα, από το 1989. 

Μπορεί να έχω πρόβλημα μετά εγώ σε κάποια υπηρεσία?

Θέλουμε και να καταθέσουμε και στην πυροσβεστική καινούριες μελέτες, και αυτοί με τη σειρά τους θα μας στείλουν στην πυροσβεστική για ενημέρωση φακέλου. 

έχω αρχίσει να μπερδεύομαι με όλο αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Για αίτηση ένταξης στο νόμο έχω και ψιλό κύριο και επικαρπιώτη. Κάνει αίτηση ο ψιλός κύριος με ποσοστό 100% (και συναινεί και ο επικαρπιώτης, με αναφορά στα σχόλια) συμφωνείται;

Link to comment
Share on other sites

Ο ψιλός κύριος δε χρειάζεται καμία συναίνεση για να κάνει υπαγωγή.

Ο επικαρπωτής χρειάζεται συναίνεση του ψιλού κυρίου

Αρθρο 11 παρ.1α

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο ψιλος κυριος...μονος του

 

ο επικαρπωτης χρειαζεται συναινεση του ψιλου

 

Μειωτικοι συντελεστες στο ονομα του ψιλου

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αίτηση ένταξης στο όνομα του παιδιού

Εξουσιοδότηση & ΥΔ  πάλι στο όνομα του παιδιού, όμως:

 

στην "Υπογραφή": το όνομα  αυτού  που ασκεί την γονική μέριμνα

                             ΑΔΤ: αυτού  που ασκεί την γονική μέριμνα                                                                                           

                             (βάση του υπ' αριθμόν...... πληρεξουσίου):

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

εκτος απο το οτι,

o γονεας δεν χρειαζεται "πληρεξουσιο"

για να ασκησει τα δικαιωματα/υποχρεωσεις  απο την γονικη μεριμνα, που εκ του νομου εχει...

 

Θεωρητικα την γονικη μεριμνα την ασκουν και οι δυο γονεις...

 

[Κατα το γραμμα του νομου, αφου προκειται για οικονομικες υποχρεωσεις που αναλαμβανει το ανηλικο, απαιτειται δικαστικη αποφαση.

Αλλά, "καπως" το ξεχναμε... :smile: :-)]

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά μια ερώτηση: Στην αμοιβή μηχανικού - εισφορά ΤΕΕ (16) έχω 2 ερωτήσεις:

 

1. Προ της 15-02-2012 οι εισφορές ΤΕΕ δεν αναγράφονταν στο αποδεικτικό κατάθεσης, αλλά τις κρατούσε το ΤΕΕ. Μετά την 15-02-2012 υπήρχε πεδίο που εκτυπωνόταν και φαινόταν η εισφορά στο ΤΕΕ. Τι ανεβάζουμε στις τακτοποιήσεις προς της 15-02-2012 που άλλωστε δεν είχε καταργηθεί η εισφορά? Προφανώς αφορούν μεταφερόμενες δηλώσεις του 4014.

Ανεβάζω 2 παραδείγματα για να θυμηθείτε.

Αυτό είναι προς της 15-02-2012

Αυτό είναι μετά την 15-02-2012 και αφού καταργήθηκε η εισφορά υπέρ ΤΕΕ.

 

2. Σε αμοιβές οι οποίες είναι μικρές και δεν απαιτείται η κατάθεση σε τράπεζα, και επειδή είναι πρόσφατες δεν απαιτείται εισφορά ΤΕΕ, τι ανεβάζουμε? Την ΑΠΥ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.