Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Η απάντηση του ΙΑΣΟΝΑ είναι σωστή και στην δική σας περίπτωση.

Ο νόμος λέει για την "Την τελευταία δήλωση του εντύπου Ε9, στην οποία αναφέρεται το ακίνητο, όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση ανεξαρτήτως αν έχουν δηλωθεί επί αυτού οι αυθαίρετες κατασκευές"

Εφόσον στην περίπτωσή σας δεν έχει δηλωθεί καθόλου το ακίνητο στο Ε9, τότε απλά υποβάλετε το τελευταίο που έχει εκδοθεί.

Η μη ύπαρξη κτίσματος στο Ε9 δεν αποτελεί αντικείμενο ελέγχου του Νόμου των Αυθαιρέτων, όπως είχε διατυπωθεί στην Ε/Α Γ15 για τον 4014,

και αφού ομοίως δεν υπάρχει άλλη νεότερη διατύπωση για τον 4178. 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω και με τη χρήση του συστήματος taxisnet αρκεί και η περιουσιακή κατάσταση του καθενός.

Επίσης ακόμα και το ΕΤΑΚ ή ΦΑΠ διότι πάνω σε αυτό αναγράφεται η περιουσιακή δήλωση ακινήτων των ιδιοκτητών , Ε9 όπως αναγράφει χαρακτηριστικά.

 

Το ζητάει ο νόμος για δύο λόγους.

 

Και για να δηλωθούν κατά τη μεταβίβαση και να πιάσουν όποιον δεν τον δήλωνε το ακίνητο συνολικά κι όχι μονο την αυθαιρεσία

αλλά και για να φανεί ότι ο ιδιοκτήτης είναι όντως ιδιοκτήτης στο  νε λόγω οικόπεδο.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ζητάει το Ε9!!! 

 

Υπάρχουν βεβαίως περιπτώσεις που σε αυτό δεν φαίνεται το ακίνητο.....

Έχω περίπτωση πελάτη που πήρε σε πλειστηριασμό ακίνητο με αυθαιρεσίες τον Μάρτιο του 2013 και λογικά δεν φαίνεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα το ξέρω ότι αναφέρεται το Ε9 αλλά όπως όλα σε αυτό το  νόμο είναι ρευστό.

 

Στο ΕΤΑΚ ή το ΦΑΠ αναγράφεται  η περιουσιακή κατάσταση ακινήτων ως Ε9.

Επίσης είναι και πιο επίσημο γιατί αναγράφεται και η Τιμή Ζώνης του ακινήτου όπως την υπολογίζει η εφορία, η πλέον αρμόδια.

 

Τέλος όταν μιλάμε για εταιρείες οι οποίες δεν έχουν Ε9 παρά μόνο ΦΑΠ, εκεί τι κάνουμε; Απλό βάζουμε το έγγραφο στο οποίο φαίνεται ότι είναι

ιδιοκτήτρια η εταιρεία. Και ένα από αυτά είναι το ΕΤΑΚ ή ΦΑΠ, όπως θέλετε πείτε το.

 

Άλλωστε το Ε9 συντάασετε από τον ιδιοκτήτη.

Η περιουσιακή κατάσταση από την εφορία κατόπιν δήλωσης του ιδιοκτήτη.

 

 

Σαφώς και αν υπάρχει το Ε9 βάζουμε το Ε9, αλλά ξαναλέω με τη χρήση του TAXISNET, είναι πιο εύκολο να βρούμε τα στοιχεία μέσα από εκεί

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Παλιά το Ε9 υποβάλλονταν χειρόγραφα.

Σήμερα το Ε9 υποβάλλεται ηλεκτρονικά. 

Ε9 υποβάλλουν οι πάντες (και φυσικά πρόσωπα και νομικά πρόσωπα).

Αρκεί μια εκτύπωση από το taxisnet.

Link to comment
Share on other sites

Τα νομικά πρόσωπα υποβάλλουν απευθείας ΦΑΠ, Ιάσων.

Το ξέρω γιατί σε εταιρεία Ε.Ε., εγώ ο ίδιος τα υποβάλλω ηλεκτρονικά.

 

Και παλιότερα υπέβαλλαν ΕΤΑΚ.

 

Καλά δεν είμαι και λογιστής, αλλά κατάλαβες το σκεπτικό μου.

 

Τώρα αν δεν φαίνεται στο Ε9 το ακίνητο, ε κάτι θα έχει ως αποδεικτικό πέρα από το Ε9, ως ιδιοκτησία, ενώ και με την περιουσιακή κατάσταση πάλι δε θα φαίνεται το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουμε τίτλους ιδιοκτησίας αλλά ο φερόμενος ιδιοκτήτης κατέχει το ακίνητο για πάνω από 20 χρόνια τι γίνεται; Μπορεί να δηλωθεί;

Σε αυτη την περίπτωση πάει μετά την τακτοποίηση σε συμβολαιογράφο και κάνει τη μεταβίβαση με αιτία "χρησικτησία" ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό άπτεται του συμβολαιογραφικού αντικειμένου. 

Από την μεριά του μηχανικού με την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (χρήστη) είμαστε καλυμμένοι.

 

Όσον αφορά τον συμβολαιογράφο κάνοντας μια θεωρητική κουβέντα, θα μπορούσε να κάνει συμβόλαιο κτήσης από χρησικτησία με ένορκες καταθέσεις μαρτύρων,

ή να αναζητήσει παλαιότερα συμβόλαια και να κάνει διορθωτικά ή τροποποιητικά, αλλά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Καλύτερα να αναζητήσετε την άποψη του σε συνδυασμό με το οικείο υποθηκοφυλακειο.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι μεγάλη ευθύνη να κάνεις δήλωση χωρίς κανένα τίτλο.

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι σπάνιο να υπάρχουν αντιδικίες κληρονόμων και αγωγές κυριότητας κλπ.

Ας κάνει κάποια δικαστική κίνηση, και να προσκομίσει κάποιο χαρτί τύπου τίτλου.

Όχι να χρησιμοποιεί το δικό σου χαρτί μετά και να λέει "ορίστε εγώ το δήλωσα άρα είναι δικό μου". 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.