Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Για την ολοκλήρωση μιας υπαγωγής, υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα δικαιολογητικά που πρέπει να κατατεθούν.

Μπορείς να γίνει ολοκληρωμένη υπαγωγή και μετά να κατατεθούν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά;

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι έχουμε διορία 6 μήνες από την πληρωμή του παραβόλου για να τα ανεβάσουμε. Αυτοί είναι ικανοί να μην έχουν βάλει τη δυνατότητα αυτή!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μια "τεχνική" απορία έχω για τα σχέδια που υποβάλλουμε στο σύστημα των αυθαιρέτων, όταν υπάρχουν ήδη άδεια και εγκεκριμένα σχέδια.

 

Επειδή τυγχάνει να έχω δυνατότητα φωτογράφισης των σχεδίων, μπορώ να τα βάλω στο σύστημα έτσι, χωρίς δηλαδή να τα σκανάρω; Αυτό που θα άλλαζε με το σκανάρισμα είναι ότι θα υπήρχε η δυνατότητα διατήρησης της σωστής κλίμακας (1:50 π.χ.) σε κάποια πιθανή εκτύπωση από τους ελεγκτές τα επόμενα χρόνια, ενώ με την φωτογράφιση χάνεται η κλίμακα σε περίπτωση επανεκτύπωσης. Πάντως με το σκανάρισμα σε κάποιο φωτοτυπικό κέντρο θα έχανα 1€ περίπου ανά σχέδιο και θα ήθελα να γλιτώσω αυτά τα έξοδα.

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, 

 

Κανω κι εδω την παρακατω ερωτηση:

Μπορει ο εκμεταλλευτης (μακροχρονιος ενοικιαστης) να αιτηθει την υπαγωγη στον 4178 χωρις συναινεση του ιδιοκτητη?

 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, 

 

Κανω κι εδω την παρακατω ερωτηση:

Μπορει ο εκμεταλλευτης (μακροχρονιος ενοικιαστης) να αιτηθει την υπαγωγη στον 4178 χωρις συναινεση του ιδιοκτητη?

 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, 

 

Κανω κι εδω την παρακατω ερωτηση:

Μπορει ο εκμεταλλευτης (μακροχρονιος ενοικιαστης) να αιτηθει την υπαγωγη στον 4178 χωρις συναινεση του ιδιοκτητη?

Ευχαριστω

Ηδη απαντηθηκα οτι μπορει μονον αν προβλεπεται στο μισθωτηριο το δικαιωμα του για εκδοση οικοδομικης αδειας (αρθρο 11.1.α)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν μας ξεκαθαρίζει εάν έχει ή όχι ο.α.

Εάν ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις για αγροτική αποθήκη, μπαίνει ως αγροτική αποθήκη, εάν όχι, τότε ως άλλη κατοικία ή οτιδήποτε.

Γενικά, αποφασίζω, μόλις κάνω την αυτοψία!

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α

συντ.  3α...........καθως κ γεωργικες,κτην...παραγωγικες μοναδες(βιοτεχνιες-βιομηχανιες)συσκευασιας κ μεταποιησης αγροτικων προιοντων.

 

Οι αγροτικες αποθηκες συμπεριλαμβανονται στα παραπανω??????? στο 4014 τις δηλωνα με 3α,αλλα μηπως ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους…

 

Ερώτηση για δικαιολογητικά νομικού χαρακτήρα… Η περίπτωση όπως μου την μετέφερε η δικηγόρος:

 

1.)    Έχω διαμέρισμα ημιυπόγειο χωρίς Σύσταση Ο.Ι

2.)    Ο «κάτοχος» του το δηλώνει κανονικά στο Ε9 εδώ και χρόνια

3.)    Ο «κάτοχος» αυτός δεν έχει κάποιο Τίτλο Ιδιοκτησίας, αλλά με χρησικτησία θα περάσει στην κυριότητά του.

4.)    Ταυτόχρονα ο «κάτοχος» θα το κάνει γονική παροχή στο παιδί του

 

Η Δικηγόρος θέλει από μένα βεβαίωση Μηχανικού ώστε να κάνει συμβόλαιο όπου ταυτόχρονα θα δηλώνεται η χρησικτησία, θα γίνεται η σύσταση και η γονική παροχή από τον «κάτοχο» στο παιδί του…

 

Θα ήθελα επομένως την συμβουλή σας… Δεν ξέρω αν  τα μπερδεύω κάπου (λόγω απειρίας). :|

 

α) Με τι νομιμοποιητικό στοιχείο θα μπορούσα εγώ να αναλάβω την υπόθεση??

β) Θα μπορούσα να δώσω την βεβαίωση και να αναφέρω τα σχετικά περί χρησικτησίας?

γ) Θα μπορούσα να το εκδώσω εξ αρχής στο παιδί και πάλι με αναφορά στα περί χρησικτησίας και γονικής παροχής?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση 4178 χωρίς τίτλο ιδιοκτησίας και προφανώς δεν είναι μόνο αυτό το .......πρόβλημα!

Αρχικώς ας ξεχάσει η δικηγόρος αυτά που λέει....

 

 

Σε τι είδους ακίνητο βρίσκεται;;;;; Ιδιοκτήτες υπάρχουν σε αυτό;;;;;;; Έχει ΟΑ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.