Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Υπάρχει υπόδειγμα απόφασης πλειοψηφίας για συναίνεση του 4178 ? Το είχαμε ξανασυζητήσει και είχαμε πει ότι είναι π.χ. σαν αυτήν την του φυσικού αερίου για σύνδεση πολυκατοικίας.

 

1) Υπεύθυνες δηλώσεις των συνιδιοκτητών δεν χρειάζονται τελικά ?

 

2) Για την απόφαση πλειοψηφίας, βεβαιώνεται το γνήσιο της υπογραφής του διαχειριστή από ΚΕΠ ?

 

Σήμερα στις …../…../20…. και ώρα ………, με την παρουσία της πλειοψηφίας του συνόλου των συνιδιοκτητών, πραγματοποιήθηκε Γενική Συνέλευση της πολυκατοικίας μας, η οποία βρίσκεται στην οδό ……………………., στην πόλη τ.. ………..

 

Στη συνέλευση αποφασίσαμε ότι συναινούμε στην ρύθμιση χώρων του διαμερίσματος (Ι-1) εντός κοινόχρηστων χώρων της πολυκατοικίας με τον ν.4178/2013.

 

 

Η απόφαση ελήφθη παρουσία του διαχειριστή ……………………………………………………………….. (που ορίστηκε στη Γενική Συνέλευση της …../…../…..), με την πλειοψηφία του 51% των ψήφων των συνιδιοκτητών (βάση των χιλιοστών των οριζόντιων ιδιοκτησιών), όπως φαίνεται στην ακόλουθη κατάσταση:

 

Α/Α     ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ        ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ         ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΟΡ. ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ         ΥΠΟΓΡΑΦΗ

1

2

3

......

                                                                                                                                                      Ο  ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κανείς δεν έχει κάνει δήλωση με συναίνεση στον 4178..?! 

 

Η απόφαση Γ.Σ. πολυκατοικίας πως είναι ? Θέλει ΥΔ μόνο του διαχειριστή ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι μπορώ να εκδόσω βεβαίωση μηχανικού αν δεν έχω το συμβόλαιο? άλλα έχω όλα τα στοιχειά και τετραγωνικά από άλλα επίσημα έγγραφα (Ε9 ΔΕΗ κλπ)

δηλαδή στέκει να γράψω στην τεχνική έκθεση ότι οι φερόμενοι ως ιδιοκτήτες μου προσκόμισαν σχεδία, Ε9, στέλεχος άδειας κλπ και να μην γράψω για συμβόλαιο?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αναγκαστικά δηλώνεις ότι σου προσκόμισαν και το συμβόλαιο.

(το λέει το κείμενο της βεβαίωσης)

Εσύ το "σηκώνεις" να δώσεις τη βεβαίωση χωρίς συμβόλαιο;

Αν νιώθεις άνετα προχωράς. Αν έχεις θέμα ζήτα το.

(γιατί όμως να μην στο φέρουν μαζί με τα υπόλοιπα; )

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην τη δώσεις αν δεν δεις - διαβάσεις το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει:

"Εξουσιοδοτημένος Μηχανικός εισάγει στο πληροφοριακό σύστημα του παρόντος όλα τα στοιχεία και δικαιολογητικά που αφορούν την αυθαίρετη κατασκευή ή την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, συμπληρώνοντας τα φύλλα καταγραφής κατά το Παράρτημα A του παρόντος νόμου και σύμφωνα με τις ρυθμίσεις των επομένων άρθρων. Η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος νόμου συνοδεύεται από τα εξής δικαιολογητικά, τα οποία φυλάσσει ο ιδιοκτήτης μετά την εισαγωγή τους στο πληροφοριακό σύστημα:

1.Αίτηση..."
 
Αυτή η αίτηση δεν είναι αυτή που υποβάλεται ηλεκτρονικά; Δεν υπάρχει κάποιο άλλο χαρτί που να πρέπει να πάρουμε από τον ιδιοκτήτη εκτός της εξουσιοδότησης και της Υπεύθυνης δήλωσης έτσι δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 αυτοτελεις ανεξαρτητες οριζοντιες ιδιοκτησιες οι οποιες στην πραγματικοτητα εχουν συνενωθει και εχουν γινει 1 ενιαιο καταστημα.

 

- Στον 3843/2010:  Εκανα 3 διαφορετικες δηλωσεις (μια για καθεμια οριζοντια ιδιοκτησια)

- Στον 4014/2011:  Εκανα 1 μονο δηλωση (συμψηφιζοντας τα ηδη πληρωθεντα προστιμα του 3843 και αναφεροντας στην τεχνικη μου εκθεση οτι πλεον εχω ενα ΕΝΙΑΙΟ κατηστημα και γι’αυτο κανω 1 μονο δηλωση)

- Στον 4178/2013:  Πρεπει υποχρεωτικα (υπαρχουν ληξιπροθεσμες οφειλες)να μεταφερω στον 4178, εως 6.2.2014, την 1 και μοναδικη δηλωση που ειχα κανει στον 4014.

 

Το ερωτημα ειναι: 

Ειμαι υποχρεωμενος να κανω ΚΑΙ στον 4178 μια μονο δηλωση ή, βασιζομενος στο αρθρο 1 του ν.4178/2013, μπορω να κανω 3 δηλωσεις (μια για καθεμια οριζοντια ιδιοκτησια)?

Στην περιπτωση που κανω 3 δηλωσεις μπορω να αντιστοιχισω αυτη που θα μεταφερθει απο τον 4014 σε οποιαδηποτε απο τις 3 νεες δηλωσεις? (αναφεροντας το στην τεχνικη μου εκθεση)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.