Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

για μένα το πρόβλημα είναι κυρίως πρακτικό και ουσιαστικό και λιγότερο τυπικό.

θα έχεις μία αμοιβή χωρίς παρακράτηση στο ένα έτος,

και μία παρακράτηση χωρίς αμοιβή στο άλλο έτος.

Αυτά δεν είναι ωραία πράγματα για την εφορεία και χτυπάνε καμπανάκια ελέγχου.

Γιατί να μπεις στο δείγμα; Δεν έχουμε αρκετά προβλήματα χωρίς το ΣΔΟΕ;

Και το ίδιο κατά τη γνώμη μου ισχύει και για το ΤΣΜΕΔΕ.

Θεωρητικά έπρεπε να πληρωθεί με την αμοιβή, άρα τουλάχιστον εντός της ιδίας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις χρήματα στις 31/12 το απόγευμα και κόψεις ΑΠΥ. ΘΑ μπορούσε ποτέ να πληρωθεί το ΦΕΜ εντός του έτους ? Οχι.

Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση του ελεγκτή στην ίδια ακριβώς ερώτηση : "Έλα βρε συ, γιατί να κόψεις 31/12; Κόψε την επόμενη:"!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση του ελεγκτή στην ίδια ακριβώς ερώτηση : "Έλα βρε συ, γιατί να κόψεις 31/12; Κόψε την επόμενη:"!!!!!!!

Ακριβώς έτσι!

Απαντήσεις υπάρχουν όσες και ερωτήσεις.

Το δύσκολο είναι να "γεννήσεις" τη σωστή ερώτηση 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακουστεί λίγο χαζή η ερώτηση μου, αλλά καθώς δεν μου έχει ξανατύχει είπα να ρωτήσω.

 

Έχω περίπτωση διαμερισμάτωσης, όπου 2 διαμερίσματα στην κάτοψη της άδειας έχουν γίνει στην πραγματικότητα 1 και έχει πάρει μέσα και ένα μικρό τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου (3.20τμ). Η κάτοψη της σύστασης είναι ίδια με της ο.α. και το συμβόλαιο αγοράς (του 1980) αναφέρει μέσα ότι "το συγκεκριμένο διαμέρισμα φαίνεται με εσωτερική αρίθμηση 3 και 4 στην επισυναπτόμενη κάτοψη". 

 

Συναίνεση θέλω από την πλειοψηφία όλης της οικοδομής ή από την πλειοψηφία του συγκεκριμένου ορόφου;

 

Ρωτάω γιατί η φράση στο 11/1/δ/i "σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κανονισμό της οροφοκτησίας" με μπέρδεψε...

Link to comment
Share on other sites

"Συναίνεση" θέλεις από το σύνολο των ιδιοκτητών του ακινήτου των οποίων οι ιδιοκτησίες αθροίζουν τουλάχιστον το 51% των συνολικών χιλιοστών (με απόφαση της γενικής συνέλευσης), εκτός αν στον κανονισμό προβλέπεται διαφορετικά.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και επαναλαμβάνω ότι το τμήμα του κοινοχρήστου που έχει καταληφθεί δεν ενσωματώνεται ιδιοκτησιακά επειδή δηλώθηκε,

και αυτό είναι και το νόημα της συναίνεσης των υπολοίπων.

Κατά συνέπεια, δεν μεταβιβάζεται το συγκεκριμένο τμήμα.

Άρα, μεταβιβάζεται το υπόλοιπο που έχει δίοδο μέσα από το ρυθμισμένο κοινόχρηστο με το οποίο συνέχεται λειτουργικά.

Λίγο περίεργα πράγματα.

Αν μπορεί να εξασφαλίσει λοιπόν τη συναίνεση, ας προσπαθήσει να προωθήσει και τροποποίηση της σύστασης

(η οποία είναι έτσι κι αλλιώς υποχρεωτική, αφού είναι προφανώς λάθος με λάθος σχέδια)

και να πάρει τουλάχιστον αποκλειστική χρήση αυτού του τμήματος, αν όχι ιδιοκτησία.

ΜΗΝ μπερδεύουμε την πολεοδομική "τακτοποίηση" με την ιδιοκτησιακή τακτοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έγινε η δήλωση, πληρώθηκε το 30% και πωλήθηκε το ακίνητο,

αλλά δεν υπεγράφει η Υ.Δ. - εξουσιοδότηση από τον τότε ιδιοκτήτη.

 

Τώρα τι γίνεται? Έχει αλλάξει το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

 

Μπορεί να υπογραφεί μία ΥΔ από τον παλιό ιδιοκτήτη ότι πχ

"...την 10.10.2013 που ήμουν ιδιοκτήτης του ακινήτου...εξουσιοδότησα

τον ......Χ.... μηχανικό για την υποβολή δήλωσης του Ν. 4178/2013 κλπ, κλπ, κλπ"

 

Τι λέτε? Μπορεί να θεωρηθεί το γνήσιο υπογραφής μιας τέτοιας δήλωσης από το ΚΕΠ?

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι στο ΚΕΠ ασχολείται ο υπάλληλος με το τί βεβαιώνεις εσύ στην Υπεύθυνη Δήλωση. Γνήσιο υπογραφής επικυρώνουν. Καν' το έτσι, έχει λογική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.