Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

δεν ξερω αν εχει ξαναερωτηθει αλλα λιγο δυσκολο να το ψαξω

αρθρ 11.1

<<β)την αιτηση υποβαλλει ο νομιμως εξουσιοδοτημενος εκπροσωπος του ιδιοκτητη>>

        δηλαδη  τι ζηταω απο αυτον? ,πχ ελεγχω αν εχει εξουσιοδοτηση  <<ειδικη>> για 4178,γενικο πληρεξουσιο? κ αυτος με την σειρα του κανει ΥΔ-εξουσιοδοτηση σε μενα κ υπογραφει τις υπολοιπες ΥΔ?κ βεβαια στα στοιχεια ιδιοκτητων γραφω τους ιδιοκτητες....

 

παρομοιο ερωτημα αν ειναι πολλοι συνιδιοκτητες, κανουν υδ-συναινεση στον συνιδιοκτητη η ο καθενας σε εμενα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Ελλάδα, ο αδερφός μου Αμερική.

Έχει σπίτι στην Χαλκιδική που θέλει να το τακτοποιήσει.

Όσο ήταν εδώ το καλοκαίρι μου έκανε εξουσιοδότηση.

Εγώ έρχομαι σε εσένα και σου λέω:

δυνάμει της τάδε ΥΔ (δεν χρειάζεται πληρεξούσιο) θέλω να το τακτοποιήσεις.

Ότι χρειάζεται το υπογράφω εγώ.

 

Το νομιμοποιητικό χαρτί της εξουσιοδότησης πρέπει να περιέχει αναφορά που να δικαιολογεί τις ενέργειες μου ως εξουσιοδοτημένος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μερικοί λένε ότι χρειάζεται πληρεξούσιο αντίστοιχο εκείνου που απαιτείται για την έκδοση αδείας.

Εγώ δέχομαι την ειδική για 4178 εξουσιοδότηση που λέει και ο συνάδελφος.

(εκτός αν έχω λόγο να πονηρεύομαι οπότε ζητάω πληρεξούσιο. Ας πάρει άλλος αυτή την ευθύνη, αρκετές παίρνουμε εμείς έτσι κι αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβαινω η εξουσιοδοτηση μπορει να ειναι μια ΥΔ του ιδιοκτητη προς τον εκπροσωπο του κ αυτος υπογραφει με τα δικα του στοιχεια(οχι του ιδιοκτητη),οτι απαιτειται ΥΔ,κλπ,κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η οποία όμως εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη ν' αναφέρει ρητά ότι, ".......εξουσιοδοτώ τον κ. τάδε όπως προβεί σε όλες τις απαιτούμενες ενέργειες όπως ενταχθεί το ακίνητό μου, το οποίο βρίσκεται κ.λπ. και έχω το 100% της πλήρους κυριότητας αυτού, στις διατάξεις του Ν.4178/2013 κ.λπ.".

 

Η ίδια αναφορά να φαίνεται και σε όλα τα έγγραφα που θα χρειαστεί να υπογράψει ο εξουσιοδοτηθείς από τον ιδιοκτήτη π.χ. σύμβαση ανάθεσης ανάληψης έργου, εξουσιοδότηση μηχανικού, υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη κ.λπ. Δηλαδή, ν' αναφέρεται περίπου ως εξής "........ο κ. τάδε νόμιμος εκπρόσωπος του κ. ιδιοκτήτη με βάση, θεωρημένη από δημόσια αρχή για το γνήσιο της υπογραφής, υπεύθυνη δήλωση Ν.1599/1986, ο οποίος είναι ιδιοκτήτης του τάδε ακινήτου, με 100% πλήρη κυριότητα κ.λπ. .....".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα   οπως ακριβως η εξουσιοδοτηση -ΥΔ προς τον μηχανικο,κατανοητο

 Σε κοινοχρηστα μερη οριζοντιων, κανουν  την ιδια ΥΔ-εξουσιοδοτηση η κ ΥΔ- συναινεση εκαστος της πλειοψηφειας σε εναν εκ των συνιδιοκτητων,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί καλό είναι να υπάρχει απόφαση της γενικής συνέλευσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

ειδικοτερα συζητω για αυθαιρετο στο κοινοχρηστο(μη ολοκληρωση τουμπαζωματος)σε 3οροφο με συσταση ΟΙ/οροφο ,(απο 1 οροφο το καθε τεκνο κ το υπογειο οι γονεις,)νομιζω οτι αρκει η συναινεση προς ενα συνιδιοκτητη

 

Αν κ off topic το μη μπαζωμα γυρω απο το υπογειο που εγινε κατοικια παει στα κοινοχρηστα?οποτε κανω 2 δηλωσεις (μια για τα κοινοχρηστα κ μια για την οριζοντια)η μπορει να παει σε μια δηλωση με την οριζοντια του υπογειου  χωρις συναινεση?

 οι  199 κ 47 του ΤΕΕ Πελοπονησου ερχονται σε  πληρη αντιθεση οπως τις καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.