Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Εξαρτάται κάθε φορά από την περίπτωση...

 

Αναλαμβάνεις ένα έργο π.χ. 478;

Ποιός στο αναθέτει; Ποιός σε εξουσιοδοτεί; Ποιός είναι ο ιδιοκτήτης; Ποιός θα υπογράψει την ΥΔ; Ποιός θα φαίνεται στην οριστική υπαγωγή; Ποιός θα φαίνεται στην ΑΠΥ;

 

Σε όλα τα παραπάνω ερωτήματα το πρόσωπο είναι το ίδιο (ή τα ίδια)!!!

 

Υ.Γ. Δεν έβαλα ερωτήματα όπως π.χ. ποιός βιάζεται περισσότερο, ποιός σε πληρώνει, από ποιόν θα ζητήσεις να λεφτά σου αν δεν πληρωθείς για τη δουλειά σου, από ποιόν θα ζητήσει το "κράτος" τα λεφτά του αν δεν πληρωθεί το πρόστιμο κ.λπ.;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται κάθε φορά από την περίπτωση...

 

Αναλαμβάνεις ένα έργο π.χ. 478;

Ποιός στο αναθέτει; Ποιός σε εξουσιοδοτεί; Ποιός είναι ο ιδιοκτήτης; Ποιός θα υπογράψει την ΥΔ; Ποιός θα φαίνεται στην οριστική υπαγωγή; Ποιός θα φαίνεται στην ΑΠΥ;

 

Σε όλα τα παραπάνω ερωτήματα το πρόσωπο είναι το ίδιο (ή τα ίδια)!!!

 

Υ.Γ. Δεν έβαλα ερωτήματα όπως π.χ. ποιός βιάζεται περισσότερο, ποιός σε πληρώνει, από ποιόν θα ζητήσεις να λεφτά σου αν δεν πληρωθείς για τη δουλειά σου, από ποιόν θα ζητήσει το "κράτος" τα λεφτά του αν δεν πληρωθεί το πρόστιμο κ.λπ.;;;;

Αναγκαστικά με εξουσιοδοτεί ο ιδιοκτήτης, ή ο ειδικά εξουσιοδοτημένος "αντίκλητός" του.

Αναγκαστικά το πρόστιμο πιστώνεται στο ΑΦΜ του ιδιοκτήτη, αφού αυτόν έχω περασμένο ως ιδιοκτήτη στη δήλωση.

Σε ελάχιστες περιπτώσεις, πολύ ειδικές (με πληρεξούσια ή άλλες ειδικές συνθήκες) κάνω τη δήλωση στο όνομα του επισπεύδοντα,

ή στο όνομα ενός εκ των πολλών συνιδιοκτητών, γράφοντας όμως στα σχόλια όλο το ιστορικό κλπ λεπτομέρειες. 

Αναγκαστικά τα λεφτά μου θα τα ζητήσω από αυτόν που υπέγραψε το συμφωνητικό.

Το πιο κρίσιμο νομίζω είναι αυτό που λες για το πρόστιμο: από ποιον θα το ζητήσει το κράτος όταν άλλος κάνει τη δήλωση για άλλον;

Σαν αυτό που είχαμε παλιά (κι ακόμα δηλαδή) αν το πρόστιμο της πολεοδομίας πρέπει να πάει στον ιδιοκτήτη ή στον ενοικιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά με εξουσιοδοτεί ο ιδιοκτήτης ΣΩΣΤΑ, ή ο ειδικά εξουσιοδοτημένος "αντίκλητός" του ΕΠΙΣΗΣ ΣΩΣΤΑ (ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΕΝΕΡΓΕΙ ΡΗΤΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ).

Αναγκαστικά το πρόστιμο πιστώνεται στο ΑΦΜ του ιδιοκτήτη, ΣΩΣΤΑ αφού αυτόν έχω περασμένο ως ιδιοκτήτη στη δήλωση. ΣΩΣΤΑ

Σε ελάχιστες περιπτώσεις, πολύ ειδικές (με πληρεξούσια ή άλλες ειδικές συνθήκες) κάνω τη δήλωση στο όνομα του επισπεύδοντα ΛΑΘΟΣ, ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ

ή στο όνομα ενός εκ των πολλών συνιδιοκτητών, γράφοντας όμως στα σχόλια όλο το ιστορικό κλπ λεπτομέρειες. ΕΠΙΣΗΣ ΛΑΘΟΣ

Αναγκαστικά τα λεφτά μου θα τα ζητήσω από αυτόν που υπέγραψε το συμφωνητικό. ΛΑΘΟΣ, Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΣΤΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΔΩΣΕΙ, ΑΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΤΡΕΞΕΙΣ;;;;;

Το πιο κρίσιμο νομίζω είναι αυτό που λες για το πρόστιμο: από ποιον θα το ζητήσει το κράτος AΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΝ. ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩς ΤΙΠΟΤΑ όταν άλλος κάνει τη δήλωση για άλλον;

Σαν αυτό που είχαμε παλιά (κι ακόμα δηλαδή) αν το πρόστιμο της πολεοδομίας πρέπει να πάει στον ιδιοκτήτη ή στον ενοικιαστή. ΟΙ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑΡΖΝΑΝΙΕΣ..... ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ....ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, αν τα δικαιολογητικα(σχεδια κτλ) δηλωσης του 4178 με πληρωμενο προστιμο σταλουν μετα το περας του εξαμηνου θεωρειται η δηλωση ακυρη? Υπαρχει διορια ενος εξαμηνου απο την μερα  ενταξης στον 4178. Τι γινεται ομως σε περιπτωση που καποιο απο τα δικαιολογητικα καθυστερησει να ανεβει? Γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

ακομη δεν εχει 'ανοιξει΄το συστημα

οποτε αν εχεις κανει ηδη δηλωση, εχεις 6 μηνες απο την ημερομηνια που θα ανοιξει

 

εντιτ

ή εχω καταλαβει λαθος κ ειναι απο την ημ/νια οριστικης υπαγωγης?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

ακομη δεν εχει 'ανοιξει΄το συστημα

οποτε αν εχεις κανει ηδη δηλωση, εχεις 6 μηνες απο την ημερομηνια που θα ανοιξει

 

εντιτ

ή εχω καταλαβει λαθος κ ειναι απο την ημ/νια οριστικης υπαγωγης?

Απο την ημερομηνια ενταξης λεει ο νομος ωπου ημερομηνια ενταξης ειναι η ημερομηνια πληρωμης ανταποδοτικου ΤΕΕ. Εμενα ληγεο το 6μηνο αυτο σε 15 μερες. Αν ειμαι εκπροθεσμος τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δε γινεται, το συστημα ειναι κλειστο κ αρα δε μπορεις να κανεις τιποτα

θα το παρουν πισω κ αυτο...

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απολύτως δεν πρόκειται να γίνει......

Όπως όλα θα γίνουν πάλι την τελευταία στιγμή, δηλαδή, εκεί κάπου γύρω στο 2016 μετά τις όποιες παρατάσεις της ισχύος του νόμου.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ήξερα που αλλού να ρωτήσω, οποτε ρωτάω εδώ...

 

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με τα συμβόλαια σε σχέση με την άδεια...

 

Στην Άδεια έχω διαμέρισμα ορόφου "Δ1" (1 από τα 2 του ορόφου) ενώ στο συμβόλαιο το ίδιο χαρακτηρίζεται ως "Δ2"...

 

Εγώ έκανα τακτοποίηση ως "Δ1"... Θεωρείτε ότι δεν είναι σωστό?? Το θέμα είναι ότι η συμβολαιογράφος έκανε συμβόλαιο όμως ως προς "Δ2"...

 

Τι πρέπει να γίνει τώρα?? Να πω τη συμβολαιογράφο να το αλλάξει? Να κάνω κάτι εγώ?? 

Link to comment
Share on other sites

τα Δ1 αδείας και Δ1 σύστασης δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζονται.

Ο "κωδικός" της ιδιοκτησίας όμως είναι αυτός της σύστασης, και σωστά το συμβόλαιο αναφέρει αυτό.

Αν θέλεις να αλλάξεις τη δήλωση για να μην υπάρχει μπέρδεμα ΟΚ.

Αν πάλι δεν θέλεις, δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις με βαριά ποινή. 

Εγώ θα έκανα ένα mail να μου την ανοίξουν τη δήλωση για να το διορθώσω, αφού έγινε και μεταβίβαση και έχεις να κάνεις με νέο ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.