Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Για τις υπ.δηλώσεις ιδιοκτήτη και τις εξουσιοδοτήσεις είναι απαραίτητη η θεώρηση γνησιότητας? Γνωρίζω ότι και στο Ν.4178 και στο ηλεκτρονικό σύστημα αναφέρεται η θεώρηση γνησιότητας. Απλά μου είπε κάποιος συνάδελφος ότι πρέπει να έχει βγει κάποιος νόμος που να το αναιρεί και ήθελα να δω αν ισχύει.

Στο "ΝΟΜΟΣ" δεν είδα κάποια τροποποίηση του συγκεκριμένου άρθρου. 

Mάλλον ο συνάδερφος μπερδεύτηκε με την επικύρωση των αντιγράφων.

Στην Υ.Δ. του 4178 δεν έχει αλλάξει κάτι, απαιτείται το γνήσιο..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mάλλον ο συνάδερφος μπερδεύτηκε με την επικύρωση των αντιγράφων.

Στην Υ.Δ. του 4178 δεν έχει αλλάξει κάτι, απαιτείται το γνήσιο..

 

σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω οικόπεδο με κτίσμα με τίτλο οριστικής μη κατεδάφισης αυθαιρέτου με τον 720/77.

 

Για το οικόπεδο όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τίτλος και τώρα μετά την ένταξή του στο κτηματολόγιο (Θεσσαλονίκης - Δήμου Θεσσαλονίκης) από τους φερόμενους ιδιοκτήτες και μετά το πέρας των ενστάσεων οι οποίες απορρήφθηκαν, έχει ανοίξει ο δρόμος για τους ιδιοκτήτες να κάνουν συμβόλαιο με ΧΡΗΣΙΚΤΗΣΙΑ.

 

Θεωρητικά, από την στιγμή που δεν έχω κάποιο τίτλο στα χέρια μου, μπορώ ως έναν τέτοιο τίτλο να χρησιμοποιήσω τα έντυπα του κτηματολογίου όπου έχει καταχωρηθεί? 

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω βεβαίωση, καθώς την θέλει ο συμβολαιογράφος για να κάνει το συμβόλαιο της χρησικτησίας.

 

Άλλες γνώμες που πήρα μου είπαν με βεβαιότητα ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω καθώς έιναι κάτι οριστικό, δημόσιο έγγραφο και στο κάτω κάτω δεν υπάρχει και άλλος τίτλος για να επικαλεστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Για να εκδώσει ένας μηχανικός βεβαίωση 4178 είναι υποχρεωμένος από το νόμο να πάρει τους τίτλους ιδιοκτησίας και να τους μελετήσει. Στη συνέχεια γ' αυτό ακριβώς το ακίνητο που περιγράφεται εκεί, θα κάνει την αυτοψία του και θα εκδώσει την ανάλογη βεβαίωση 4178.

 

Αν δεν υπάρχουν δηλαδή, τίτλοι ιδιοκτησίας ...γιόκ βεβαίωση!

 

Ο καλός φίλος dimitris GΜ, που σίγουρα μας διαβάζει θ' απαντήσει καλύτερα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

    5. Πως δηλώνεται η χρησικτησία και ποια τα απαιτούμενα δικαιολογητικά;

Για να δηλώσετε ως αιτία κτήσης του δικαιώματός σας έκτακτη χρησικτησία, αν δεν υπάρχει τελεσίδικη δικαστική απόφαση, πρέπει να υποβάλετε έγγραφα που να αποδεικνύουν τη χρησικτησία π.χ. λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ, μισθωτήρια, αποδεικτικά επιδότησης, πράξη αναγνώρισης ορίων, ένορκες βεβαιώσεις κλπ. Από τα έγγραφα αυτά θα πρέπει να αποδεικνύεται 20ετής νομή και κατοχή του ακινήτου.
 

Μετά την Ανάρτηση των κτηματολογικών στοιχείων δεν επιτρέπεται να υποβληθεί δήλωση δικαιώματος με αιτία κτήσης την χρησικτησία για ακίνητο, το οποίο έχει καταχωριστεί ως «αγνώστου ιδιοκτήτη».
Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επομένως από ότι κατάλαβα dimitris Gm, μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν "τίτλο", καθώς στο έντυπο του κτηματολογίου στην πρώτη σελίδα αναφέρει το γεωτεμάχιο, το κτίριο, την κυριότητα όπου στην αιτία κτήσης γράφει Χρησικτησία και τον Δικαιούχο (πελάτη) με πλήρη κυριότητα 100%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.